Co to jest „kapitalizacja odsetek?”

Co to jest „kapitalizacja odsetek?”

Lokata terminowa to sposób na bezpieczne ulokowanie posiadanych oszczędności. Osoby, które zdecydowały się powierzyć bankowi swoje pieniądze zetknęły się z pojęciem „kapitalizacja odsetek”. Jest to pojęcie, które powinna bliżej poznać każda osoba, które zdecyduje się założyć lokatę, gdyż to od niej w dużym stopniu zależy jaki zysk przyniesie jej lokata.

Kapitalizacja odsetek to po prostu sposób doliczania przez bank odsetek do wpłaconego kapitału

Warto wiedzieć, że dwie lokaty o tej samej wysokości wkładu i takim samym czasie trwania, ale o różnym sposobie kapitalizacji odsetek przyniosą zupełnie inne zyski swoim właścicielom.

Najczęściej banki dopisują odsetki do wkładu dopiero, gdy umowa wygasa. W przypadku, gdy klient zdecyduje się na założenie lokaty na 12 miesięcy, odsetki zostaną dopisane do stanu konta dopiero po upływie tego czasu. Należy też wiedzieć, że gdy umowa dobiegnie końca bank potrąci również podatek. Kapitalizacja odsetek na koniec trwania umowy to jednak tylko jedno z rozwiązań. Zysk do zgromadzonych środków może być przez bank dopisywany co miesiąc, kwartalnie, półrocznie, rocznie. Bank może robić to nawet codziennie.

Co to jest „kapitalizacja odsetek?”

Codzienna kapitalizacja odsetek jest dla właściciela lokaty najbardziej korzystna, gdyż z każdym okresem rozliczeniowym kwota zgromadzonego kapitału jest trochę większa

Codzienna kapitalizacja odsetek to nie tylko sposób na większy zysk, ale także na uniknięcie konieczności zapłacenia podatku od zysków kapitałowych. Skala tego podatku wynosi 19 procent. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi, podatku nie muszą odprowadzać osoby, jeżeli zysk, który osiągnęli był niższy od kwoty 2,49 złotych. Lokata z codzienną kapitalizacją odsetek przynosi dziennie mały zysk, dlatego pozwala uniknąć płacenia podatku Belki.

Podejmując decyzję o założeniu lokaty bankowej warto poszukać takiej w przypadku, której kapitalizacja odsetek odbywa się w miarę często. Dzięki temu zysk z lokaty będzie większy, a zysk to jeden z powodów, dla którego zakładamy lokatę.

Podobne wpisy: