Jak wykorzystać kredyt konsolidacyjny do poprawy kondycji finansowej?

Czy kredyt konsolidacyjny jest gwarancją rozwiązania problemów z zadłużeniem? Osoby przeświadczone o tym powinny możliwie jak najszybciej zweryfikować swoje przekonania. Prawdą jest jednak to, że umiejętnie wykorzystany może pomóc nam w odzyskaniu równowagi finansowej.

Po pierwsze – określ wysokość raty

Nietrudno się domyślić, że im niższa jest miesięczna rata przy kredycie konsolidacyjnym, tym dłużej trwa jego spłacanie i tym więcej jest jego dodatkowych kosztów takich, jak choćby prowizja i odsetki. Nic więc dziwnego, że wiele osób stara się, aby rata nie była znacząco niższa od tych, jakie spłacały do tej pory. Niestety, takie rozwiązanie nie zawsze skutkuje. Problemem wielu osób było przecież niewłaściwe oszacowanie własnych możliwości finansowych, nietrudno więc odnieść wrażenie, że teraz błąd ten jest powtarzany.

Jeśli więc mamy świadomość tego, że nasze problemy finansowe wcale nie są przejściowe, powinniśmy zdecydować się na kredyt o niskiej miesięcznej racie.

Po drugie – zacznij oszczędzać

Nie oznacza to wcale, że płacąc niskie raty, natychmiast odzyskamy równowagę finansową. Owszem, na naszym koncie, już po opłaceniu należności, pozostanie więcej pieniędzy niż miało to miejsce do tej pory. Konieczne będzie jednak stanowcze określenie, na co mają być one przeznaczone. Wiele osób szybko powraca do życia na przesadnie wysokim poziomie i kupowania kolejnych przedmiotów całkowicie niepotrzebnych. Tymczasem znacznie lepszym rozwiązaniem jest oszczędzanie nadwyżek. Pomoże w tym choćby zwykłe kontro oszczędnościowe różniące się od klasycznego konta bankowego tym, że wypłacanie z niego pieniędzy jest dodatkowo płatne. Przekazywanie tam kolejnych środków zminimalizuje pokusę sięgania po nie, gdy tylko nabierzemy na to ochoty.

Polecane  Atrakcyjny kredyt konsolidacyjny

Po trzecie – spłacaj kredyt konsolidacyjny szybciej

Gdy już zaczniemy oszczędzać, możemy postawić sobie pytanie o to, jaki powinien być cel takiego działania. Odpowiedzi jest co najmniej kilka, najbardziej naturalną wydaje się zaś ta, która zakłada szybsze niż planowano spłacanie naszego zobowiązania.