inwestowanie

Odpowiednie inwestowanie zgromadzonych przez nas oszczędności zapewni nam długofalowe korzyści. Rozpoczynając swoją przygodę z inwestowaniem pieniędzy, powinniśmy zwrócić uwagę na podstawowe błędy popełniane w tej kwestii i wybrać źródło inwestowania, które będzie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb.

Najczęściej popełniane błędy przy inwestowaniu

W toku inwestowania bardzo łatwo jest o błędy związane z brakiem doświadczenia. Warto się z nimi zapoznać, by uniknąć potencjalnych konsekwencji. Pierwszym z błędów, które możemy popełnić, są inwestycje bez planu. Działanie na fali euforii, nastawione na chęć osiągnięcia szybkiego zysku, może w łatwy sposób skończyć się utratą pokaźnej ilości środków, co utrudni prowadzenie działalności gospodarczej lub nawet doprowadzi do bankructwa. Stawiając swoje pierwsze kroki w inwestowaniu, zanim rozwiniemy skrzydła, powinniśmy zatem zdecydować się na samym początku na proste i bezpieczne produkty oszczędnościowe, jak np. rachunek oszczędnościowy.

Często popełnianym błędem jest ponadto zbyt intensywne manipulowanie inwestycjami. Ciągłe przenoszenie środków między różnymi aktywami może się skończyć tym, że stracimy szansę zarobku na pojawiających się co pewien czas wzrostach. W tej kwestii powinniśmy się odnieść do klasycznego przykładu zająca i żółwia. Mówi on o tym, że cierpliwy żółw może wygrać z zającem. Tą zasadą kieruje się wielu inwestorów.

Równie istotny jest brak dywersyfikacji inwestowania. Stawiając ciągle na tę samą formę inwestycji, nie osiągniemy satysfakcjonujących nas oszczędności. Powinniśmy w związku z tym poświęcić swój czas, by omówić z naszym doradcą finansowym różne formy i metody inwestowania. W ten sposób dobierzemy swój katalog inwestycji w taki sposób, by był on dopasowany do naszych bieżących, jak i przyszłych potrzeb.

Polecane  Lokata – prosty sposób na oszczędzanie

Nie możemy bowiem lekceważyć inflacji, o czym wielu inwestorów boleśnie przekonało się na przełomie 2021 i 2022 roku. Wchłania ona nasze oszczędności szybciej, niż możemy sobie wyobrazić, stąd też warto mieć w swoim portfelu inwestycyjnym kilka różnych form inwestycji Wśród nich możemy postawić na te bardziej zaawansowane, jak np. gra na giełdzie papierów wartościowych.

Gra na giełdzie – narzędzie inwestowania dla doświadczonych graczy

Gra na giełdzie może przynieść duże zyski, aczkolwiek nie należy ona do form inwestowania środków, które zaliczymy do najbezpieczniejszych. Wiąże się z dużym ryzykiem, stąd też wymaga sporego doświadczenia. Musimy bowiem w jej przypadku oszacować nie tylko kiedy akcje której firmy warto wykupić, ale również w którym momencie dokonać ich sprzedaży. Kluczowa jest zatem odpowiednia strategia. Na giełdzie mamy bowiem do czynienia z aż kilkoma rodzajami ryzyka, które wpływają na osiągane przez nas zyski. Zaliczamy do nich m.in. ryzyko finansowe, ale również rynkowe polityczne czy też walutowe. Najbardziej poważne i rzutujące na nasze oszczędności jest ryzyko finansowe. Może się bowiem okazać, że firma, w którą zainwestujemy, nie wypracuje zysków. W skrajnych przypadkach, a więc przy bankructwie, może to oznaczać utratę nawet większości zainwestowanych w nią przez nas środków. To dlatego tak istotna jest wnikliwa obserwacja informacji na temat danej firmy pojawiających się w komunikatach prasowych, jak i analiza jej sprawozdania finansowego.

Polecane  Scoring kredytowy — czym jest? Co ma na niego wpływ?

Grając na giełdzie, musimy na bieżąco śledzić komunikaty płynące ze świata ekonomii i polityki, by na tej podstawie reagować szybko i w odpowiedni do danej sytuacji sposób. Powinniśmy mieć także przygotowaną określoną strategię inwestowania, która będzie brała pod uwagę kilka różnych scenariuszy. Tylko wtedy możemy liczyć na duże zyski. Równie istotne jest to, że musimy się uzbroić w cierpliwość. Na samym początku inwestowania na giełdzie możemy bowiem stracić część naszych oszczędności, ale przy długofalowych inwestycjach, na rok lub dwa lata, jeśli postawimy na dobre spółki, zyskamy znacznie więcej.

Rachunek oszczędnościowy – komfortowe rozwiązanie dla inwestorów

Rachunek oszczędnościowy to przykład produktu bankowego, który jest dobrym rozwiązaniem na start. Na rynku możemy spotkać wiele instytucji oferujących rachunek oszczędnościowy na doskonałych warunkach.

Biorąc pod uwagę dane zgromadzone na porównywarkach, jak i opinie klientów banku, łatwo zauważymy, że bardzo ciekawą ofertę tego typu rachunku posiada m.in. Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Klienci tego banku mogą bowiem liczyć na korzystne oprocentowanie od nowych środków zgromadzonych na takim rachunku, wyróżniające się znacznie na tle innych banków. Inne z atutów rachunku oszczędnościowego oferowanego przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów to także:

– brak minimalnej wpłaty,

– 0 złotych za prowadzenie rachunku,

– możliwość dokonywania dowolnej ilości przelewów w jednym miesiącu, bez dodatkowych opłat,

Polecane  Czym jest wiarygodność kredytowa? Co na nią wpływa?

– szybkie i wygodne założenie rachunku (także przez internet), bez zbędnych formalności, z potwierdzeniem tożsamości przy pomocy przelewu zwrotnego w wysokości 1 złotego.

To wszystko sprawia, że rachunek oszczędnościowy w Santander Consumer Banku cieszy się dużą popularnością.

Jeśli chodzi o prognozy dotyczące rachunków oszczędnościowych, są one bardzo korzystne. Obecnie mamy bowiem do czynienia ze stałym wzrostem stóp procentowych określonych przez Narodowy Bank Polski (NBP). Ma to swoje odniesienie w oprocentowaniu środków zgromadzonych na rachunkach oszczędnościowych. Z miesiąca na miesiąc banki będą je aktualizować w górę. To dlatego rachunek oszczędnościowy jest uważany za najbardziej rozsądne źródło inwestowania na początek.

Źródło:

  • https://gpwatak.pl/podstawy-inwestowania-gieldzie/
  • https://www.analizy.pl/tylko-u-nas/19638/ucz-sie-na-bledach-innych-czyli-jak-madrze-inwestowac-kapital