Komu opłaca się kredyt konsolidacyjny?

Komu opłaca się kredyt konsolidacyjny?Kredyt konsolidacyjny to stosunkowo nowe narzędzie, które banki oferują osobom zadłużonym. W zależności od naszej sytuacji finansowej, kredyt konsolidacyjny może stać się prawdziwym kołem ratunkowym rzuconym nam przez bank lub być dla nas niekorzystny.

Kredyt konsolidacyjny to możliwość zamiany wszystkich naszych kredytów, które posiadamy w różnych bankach na jeden wygodny do spłaty kredyt w jednym bank. Zamianie podlegać mogą właściwie wszystkie zobowiązania od zwyczajnego kredytu gotówkowego, przez kredyt hipoteczny, samochodowy czy też nawet zadłużoną kartę kredytową. Bank, który udziela nam kredytu konsolidacyjnego, spłaca za nas wszystkie zobowiązania i udziela nam nowego kredytu na nowych zasadach.

 Zalety kredytu konsolidacyjnego

Plusy tej sytuacji są oczywiste. Jeśli wysokość naszych zobowiązań już dawno przekroczyła nasze możliwości zarobkowe i jesteśmy na najlepszej drodze do wpadnięcia w zadłużenie, to kredyt konsolidacyjny będzie dla nas prawdziwym wybawieniem. Przede wszystkim rata nowego kredytu będzie mniejsza niż suma wszystkich rat, które płaciliśmy dotąd. Dzięki temu nie będziemy się już zadłużać i będziemy w stanie spłacać nasze comiesięczne zobowiązania. Po drugie poprawi się nasza historia kredytowe, co zaprocentuje na przyszłość, gdybyśmy po spłacie kredytu konsolidacyjnego, chcieli jeszcze zaciągać jakieś kredyty. Po trzecie spłacanie takiego kredytu jest wygodne. Nie musimy pamiętać już o wielu przelewach do wielu banków. Wszystkie dotychczasowe zobowiązania płacimy w jednym banku.

Gdzie jest zatem haczyk? Ano kredyt konsolidacyjny jest po prostu droższy. Bank oczywiście zmniejszy nam wysokość raty, ale będziemy musieli zapłacić tych rat więcej. Efektem tego łączna suma pieniędzy, które wpłacimy do banku, będzie wyższa niż gdybyśmy płacili po kolei wszystkie nasze zobowiązania. Dlatego, zanim podpiszemy umowę na kredyt konsolidacyjny, powinniśmy wcześniej rozważyć czy rzeczywiście nasza sytuacja finansowa uprawnia nas do takiego kroku. Jeśli jednak nie dajemy sobie rady ze spłatami rat na dotychczasowym poziomie, to kredyt konsolidacyjny jest właśnie dla nas.

Polecane  Kredyt konsolidacyjny w pigułce