Jeśli z jakichś powodów zdecydowaliśmy się na zaciągnięcie kilku kredytów, mogły pojawić się problemy z ich spłacaniem. Łączna wysokość rat może być bowiem naprawdę niemała, a uporanie się z tym może poważnie uderzać w domowy budżet. Na szczęście banki nie zapominają o swoich klientach, dając im do wyboru tak zwany kredyt konsolidacyjny. Jest to niezwykle populara forma kredytowania, która wybierana jest przez kredytobiorców w bardzo różnym wieku.
Zalety konsolidacji
Konsolidacja pozwala na wcześniej spłacenie zobowiązań w związku z zaciągniętymi kredytami, które nierzadko nie były spłacane w ustalonym terminie. Kredyt konsolidacyjny jest zawsze udzielany na korzystnych zasadach, a rata, którą w związku z jego zaciągnięciem należy spłacać jest niższa niż łączna wysokość wszystkich dotychczasowych rat. W związku z tym w portfelu zostaje nam więcej pieniędzy, a zobowiązania finansowe zostają uregulowane. Obecnie kredyt konsolidacyjny można zaciągnąć, aby uregulować zobowiązania związane z kredytem:
hipotecznym;
osobowym;
gotówkowym.
W wielu bankach istnieje możliwość spłacenia również zadłużenia na karcie kredytowej, a także debetu, który pojawił się na koncie osobistym.
Dostępne obecnie rodzaje konsolidacji dzieli się na:
-konsolidację z hipoteką;
-konsolidację bez hipoteki.
Jeśli wybierzemy pierwsze rozwiązanie, musimy być świadomi, że bank udzieli nam kredytu na podstawie wpisu, który pojawi się w księdze wieczystej nieruchomości. Jest to dla banku zabezpieczenie pożyczonych nam pieniędzy. Jeśli w pewnym momencie przestaniemy spłacać kredyt, bank będzie mógł zabrać nam nieruchomość, na której ciąży zabezpieczenie. Konsolidacja z hipoteką jest dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na wydłużeniu okresu kredytowania. Wówczas bowiem bank jest bardziej skłonny do pożyczenia nam pieniędzy na dłuższy czas. Ci, którzy nie są właścicielami domu czy mieszkania bądź nie chcą ryzykować taką formą zabezpieczenia mogą postawić na kredyt konsolidacyjny bez hipoteki. Pozwala to jednak na pożyczenie mniejszej sumy pieniędzy, a sam okres kredytowania będzie oczywiście krótszy.