Kredyt konsolidacyjny – ocena zdolności kredytowej

Wysoki poziom zdolności kredytowej jest niezmiernie ważnym aspektem w sytuacji gdy ubiegamy się o kredyt bankowy, w szczególności jeśli jest to kredyt konsolidacyjny, który z założenia powinien łączyć przynajmniej kilka różnych, posiadanych przez kredytobiorcę kredytów i pożyczek, które oczywiście będą obniżać zdolność kredytową danego kredytobiorcy.

Kredyt konsolidacyjny – ocena zdolności kredytowejNie zawsze można to zrównoważyć poprzez zwiększenie poziomu uzyskiwanych przychodów, warto więc zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które pomogą w podniesieniu zdolności kredytowej, a tym samym w uzyskaniu kredytu konsolidacyjnego. W pierwszej kolejności są to oczywiście uzyskiwane przychody, ale liczy się nie tylko ich wysokość.

Bank zwróci uwagę także na stabilność uzyskiwanych przez kredytobiorcę przychodów. W sytuacji gdy głównym źródłem uzyskiwanych przychodów jest praca, to najlepsza opcją, z punktu widzenia banku będzie oczywiście umowa o pracę. Istotne jest także to w jakiej firmie pracujemy. Im większa i bardziej renomowana firma, tym lepiej oceniona zostanie zdolność kredytowa. Nie bez znaczenia jest także staż pracy. Obecnie preferowanym przez banki minimum jest okres zatrudnienia przynajmniej przez dwa lata w jednej firmie.

Poza stabilnością uzyskiwanych przychodów warto także przyjrzeć się bliżej swoim zobowiązaniom, zanim weźmiemy kredyt konsolidacyjny. Nie zawsze bowiem warto jest wszystkie posiadane kredyty konsolidować. Niektóre można po prostu zostawić, zwłaszcza jeśli zaproponowane przez bank warunki kredytowania są dosyć dobre lub też pozostała do spłaty kwota nie jest duża. Jeśli jest taka możliwość to w przypadku mniejszych zobowiązań zalecana jest wcześniejsza spłata, jeszcze przed dokonaniem ich konsolidacji.

Polecane  Atrakcyjny kredyt konsolidacyjny

Na pewno też należy zamknąć wszystkie posiadane limity w rachunkach, jeśli z takich limitów nie korzystamy. Sama konsolidacja niekoniecznie musi spełnić wszystkie nasze oczekiwania, możliwe jest bowiem także i to, aby kredyt konsolidacyjny wykorzystać do uzyskania dodatkowych środków, ponad sumę konsolidowanych zobowiązań.