Kredyt konsolidacyjny w pigułce

Co zrobić, gdy nasze zobowiązania wobec banków zaczynają wymykać się spod kontroli? Najlepszym rozwiązaniem wydaje się w takim przypadku zaciśnięcie zębów i robienie wszystkiego, aby jak najszybciej je uregulować. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Na szczęście, istnieje także inna opcja, na takie miano zasługuje bowiem zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego.

Na czym polega konsolidacja?

Kredyt konsolidacyjny jest szczególną formą pożyczki bankowej lub pozabankowej, zaciąga się go bowiem po to, aby uregulować inne zobowiązania. Tym razem nie możemy więc liczyć na to, że pieniądze trafią bezpośrednio na nasze konto bankowe. Tak naprawdę dysponował będzie nimi bank, który wykorzysta je po to, aby spłacić kredyty zaciągnięte w innych instytucjach. Co ważne, kredyt konsolidacyjny, który przeważnie kojarzony jest przede wszystkim z rozwiązaniem, dzięki któremu możemy spłacić kredyty ratalne, okazuje się nieoceniony także wówczas, gdy naszym problemem jest zadłużenie pojawiające się na karcie kredytowej.

Kredyt konsolidacyjny w pigułce

Co nam daje konsolidacja?

Największą zaletą, z jaką mamy do czynienia decydując się na konsolidację, jest wyraźne zmniejszenie miesięcznych obciążeń kredytowych, z którymi do tej pory mieliśmy do czynienia. Oczywiście, nie oznacza to, że do spłacenia mamy dzięki temu mniej pieniędzy. Nadal musimy spłacać miesięczną ratę, ta jednak jest bez porównania mniejsza niż rata spłacana do tej pory. Cechą konsolidacji jest również to, że wydłuża ona w czasie, często naprawdę znacząco, okres, w którym musimy radzić sobie ze zobowiązaniem. W pewnych okolicznościach może być to szczególnie niekorzystne, nie brakuje bowiem banków, które nie zechcą udzielić nam kredytu hipotecznego tak długo, jak nie uporamy się z kredytem konsolidacyjnym.

Polecane  Czym jest audyt energetyczny budynku? Po co się go wykonuje?

Na to uważaj!

Wiele osób zastanawiających się nad wyborem kredytu konsolidacyjnego analizuje przede wszystkim wysokość miesięcznych rat. Wydaje się to zrozumiałe, to bowiem właśnie ich wielkość dokuczała im do tej pory najbardziej. Należy jednak pamiętać o tym, że o opłacalności konsolidacji w dużej mierze przesądza całkowity koszt kredyty, na ten zaś składają się również dodatkowe opłaty, prowizje i odsetki.