Kredyt na remont, pożyczka na wakacje, raty za lodówkę i telewizor – współczesne życie w przeważającej większości opiera się na zobowiązaniach pożyczkowo-kredytowych. Z narzędzi tego typu korzystają zarówno osoby fizyczne, jak i firmy.
Niestety, nadmiar zobowiązań może stać się przyczyną szeroko rozumianej pętli kredytowej, czyli sytuacji, w której łączna wartość miesięcznych zobowiązań przekracza możliwości finansowe danej osoby. W tej sytuacji warto skorzystać z produktu, jakim jest kredyt konsolidacyjny.
Koło ratunkowe
Dla wielu osób kredyt konsolidacyjny stanowi przysłowiowe koło ratunkowe, nic więc dziwnego, że z alternatywy tej korzysta coraz więcej osób.
Ogólnie rzecz ujmując, kredyty konsolidacyjne to produkty pożyczkowe, których celem jest spłata dotychczasowych zobowiązań finansowych, dzięki czemu dana osoba spłaca wyłącznie jedną ratę, dostosowaną do własnych możliwości finansowych. Okres kredytowania może wynosić nawet kilkadziesiąt miesięcy.
Kiedy nie dajemy sobie radę ze spłatą zobowiązań…
Zasady udzielenia kredytu konsolidacyjnego są praktycznie takie same, jak w przypadku standardowych kredytów gotówkowych – potencjalny kredytobiorca musi wypełnić wniosek kredytowy, który stanowi podstawę weryfikacji i oceny zdolności kredytowej. Należy jednak pamiętać, że w tej sytuacji konieczne jest także rzetelne wskazanie wszystkich zobowiązań finansowych. Wnioskujący o kredyt konsolidacyjny nie może mieć opóźnień w spłacie zobowiązań, dlatego też ważne jest to, aby wniosek kredytowy złożyć odpowiednio wcześnie.
Pozytywna weryfikacja oznacza uzyskanie kredytu, fakt ten nie oznacza jednak, że na koncie danej osoby znajdą się środki pochodzące z kredytu lub zostaną one wypłacone w oddziale banku – z założenia kredyt konsolidacyjny jest przeznaczony na spłatę dotychczasowych zobowiązań finansowych, w związku z czym bank udzielający kredytu w pierwszej kolejności reguluje istniejące zadłużenia, wypłacając wyłącznie pozostałą kwotę pożyczki.
Dla pożyczkobiorcy oznacza to uwolnienie się od wcześniejszych zobowiązań, nie mniej jednak nadal pozostaje dług, a tym samym konieczność terminowej spłaty rat.