Lokata terminowa: na co zwrócić uwagę przy jej wyborze

Lokata terminowa: na co zwrócić uwagę przy jej wyborze

Osoby, które posiadają oszczędności z pewnością chciałyby, aby były one bezpieczne. Trzymanie ich w przysłowiowej skarpecie nie jest najlepszym rozwiązaniem. Nie chroni przed inflacją, nie zapobiegnie kradzieży. Co zrobić, aby oszczędności chociaż trochę pomnożyć, a jednocześnie zadbać o to, aby były bezpieczne? Rozwiązaniem okazuje się być lokata terminowa.

Lokaty terminowe to obecnie jeden z ważniejszych produktów bankowych. Swoim klientom lokaty terminowe proponuje większość działających na terenie naszego kraju banków. Co brać pod uwagę, jeśli chcemy mieć pewność, że wybrana przez nas lokata jest naprawdę dobra?

 

Czas trwania

To element, którego po prostu nie można pominąć przy wyborze lokaty terminowej. Wpłacając pieniądze na lokatę, należy pamiętać, że na cały czas jej trwania nie będziemy mieć do nich dostępu. Jeśli z jakiegoś powodu podejmiemy decyzję o wcześniejszym wypłaceniu pieniędzy, musimy liczyć się ze stratą odsetek. A to nie zawsze jest opłacalne. Dlatego dla osób, którym trudno przewidzieć swoją sytuację finansową polecane są lokaty krótsze. Ci, którzy są niemalże pewni, że ulokowane na lokacie pieniądze nie będą im potrzebne, mogą postawić na długi czas trwania.

Lokata terminowa: na co zwrócić uwagę przy jej wyborze

Oprocentowanie

To ono kształtuje zysk, jaki odnotujemy z lokaty. Im wyższe oprocentowanie zaproponuje nam bank, tym oczywiście lepiej. W niektórych bankach stali klienci mogą pokusić się o próbę negocjacji wysokości oprocentowania. Ma to znaczenie zwłaszcza wówczas, gdy wpłacamy na lokatę naprawdę znaczną kwotę. Wówczas nawet niewielka różnica w oprocentowaniu może oznaczać dużą różnicę w ostatecznym zysku z lokaty.

 

Moment kapitalizacji odsetek

Większość lokat jest pod tym względem taka sama – kapitalizacja następuje na koniec lokaty. Warto jednak poszukać lokaty z codzienną kapitalizacją odsetek bądź zaproponować takie rozwiązanie. W niektórych bankach jest to dopuszczalne. Warto pamiętać, że codzienna kapitalizacja odsetek jest korzystniejsza dla posiadacza lokaty.

Lokata terminowa to bezpieczny sposób lokowania oszczędności. Warto o tym pamiętać.

Podobne wpisy: