Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty terminowej

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty terminowej

Dobrze wybrana lokata terminowa pozwoli nam na korzystne ulokowanie swoich środków. Podstawowym celem jest tutaj oczywiście możliwość odpowiedniego oszczędzania, jednak lokatę terminową można potraktować także jako dosyć bezpieczną inwestycję, która może balansować nasz portfel inwestycyjny, gdzie część środków kierowana jest w bardziej ryzykowne produkty ubezpieczeniowe, na przykład w akcje czy inne podobne inwestycje.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze lokaty terminowejIstnieje kilka istotnych parametrów, na które musimy zwrócić uwagę, wiele z nich zależy też od tego jak chcemy inwestować oraz jak dużo środków możemy w ten sposób ulokować. Podstawą jest oczywiście proponowana przez bank wysokość oprocentowania. Im jest ono wyższe tym większe zyski może przynieść nam lokata. Tutaj jednak jeszcze ważnym aspektem jest częstotliwość, z którą kapitalizowane są znajdujące się na danej lokacie bankowej środki.

Im częściej następuje kapitalizacja, tym lepsze zyski przynieść może nam lokata bankowa. Kapitalizacja oznacza bowiem, że dotychczas wypracowane odsetki, są po prostu dodawane do kapitału, od którego naliczana jest wysokość oprocentowania. Istotne jest także to w jaki sposób zerwana może być lokata terminowa, także wtedy jeśli nie planujemy wcześniejszego wycofywania się z inwestycji. Zawsze dobrze jest jednak pozostawić sobie taką możliwość. Obecnie bez większych problemów znajdziemy oferty, gdzie lokata terminowa może być zerwana wcześniej, ale wypracowane do tej pory zyski z odsetek będą wypłacone.

Nadal jednak wcześniejsze wycofanie się z lokaty bankowej może być dla inwestora niekorzystne, na przykład ze względu na zastosowanie progresywnego oprocentowania lokaty, które rośnie wraz z czasem trwania lokaty bankowej. Tutaj też dochodzimy do ważnego aspektu, czyli horyzontu inwestycyjnego. Termin lokaty także możemy dopasować do swoich potrzeb, ale trzeba pamiętać, że nie zawsze zawierana na dłuższy okres lokata terminowa musi być korzystniejsza. Pod uwagę należy brać także limity kwot, które można zainwestować w ten sposób. Dotyczy to zarówno minimalnych jak i maksymalnych kwot na które zawarta może być lokata.

Podobne wpisy: