Co nam dają konta oszczędnościowe?

Pełna, prawidłowa nazwa zwykłego konta bankowego to rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, czyli rachunek, który ma nam umożliwiać rozliczenia bieżące oraz oszczędzanie. W dzisiejszych czasach kwestia oszczędzania to raczej ponury żart, ponieważ konta z oprocentowaniem na poziomie 1,5% to rarytas. Banki postanowiły na szczęście nie pozostawiać klienta zupełnie na lodzie i zaoferowały mu konta oszczędnościowe, już bez elementu rozliczeniowego.

Kto dostaje konta oszczędnościowe?

Jeśli chodzi o dostępność kont oszczędnościowych, nie ma z tym najmniejszego problemu. Związane jest to z tym, że banki traktują konta oszczędnościowo-rozliczeniowe i konta oszczędnościowe jako tandemy, czyli jeśli zakładane jest jedno, automatycznie powstaje też drugie. Nie jest to oczywiście powszechna sytuacja, ale coraz więcej banków operuje w ten właśnie sposób. Warto zaznaczyć, że raczej nie ma możliwości otwierania rachunków oszczędnościowych bez konta podstawowego.

Ile kosztują konta oszczędnościowe?

Konta oszczędnościowe niemal zawsze są zupełnie bezpłatne w momencie otworzenia i nie ma też dodatkowej opłaty za ich prowadzenie. Po prostu sobie działają i jeśli są niewykorzystywane, nie jest to żaden problem. Banki zazwyczaj nakładają na nie tylko ograniczenie miesięcznych wypłat. Jedna wypłata jest za darmo, a kolejne to kilkuzłotowa opłata.

Co nam dają konta oszczędnościowe?

Konta oszczędnościowe to po prostu konta z wyższym oprocentowaniem. Nie są to procenty wielkie, ale zdecydowanie wyższe od propozycji, jakie można otrzymać przy zwykłym rachunku bankowym. Często też pojawiają się oferty związane z nowymi rachunkami lub z nowymi środkami, jakie się wpłaci w określonym czasie. Dla tych pieniędzy można uzyskać przynajmniej na jakiś czas jeszcze wyższe oprocentowanie, dzięki czemu okazuje się, że konta oszczędnościowe mogą być atrakcyjniejsze nawet od lokat i to nie tylko pod względem oprocentowania, ponieważ w przeciwieństwie do lokat, konta oszczędnościowe nie blokują realnie pieniędzy.

Polecane  Inwestycje długoterminowe – co warto wiedzieć