Rachunek oszczędnościowy - ABC finansów osobistych

[lwptoc]

Rachunek oszczędnościowy to produkt bankowy, który zyskuje z roku na rok coraz większą popularność. Ma on wiele zalet, dzięki którym umożliwia doskonałe zarządzanie zgromadzonymi przez nas środkami. Takie rachunki oszczędnościowe są jednym z podstawowych elementów alfabetu inwestowania. Jeśli postawimy na właściwą ofertę, możemy liczyć na spore zyski z takiego rachunku, które zasilą znacznie nasz domowy budżet i pozwolą na zrealizowanie długo odkładanego zakupu. 

Rachunek oszczędnościowy – podstawowe zalety

Założenie rachunku oszczędnościowego wiąże się z szeregiem korzyści. Przede wszystkim na takim rachunku możemy liczyć na atrakcyjne oprocentowanie naszych środków, wyższe niż w przypadku pozostawienia ich na rachunku osobistym. Taki rachunek oszczędnościowy pozwala na zgromadzenie środków na długo odkładany zakup lub inwestycję, bez ponoszenia ryzyka. Zysk osiągniemy w takim przypadku już od pierwszej wydanej złotówki. Oprocentowana będzie bowiem tutaj każda kwota przekazana na rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy. Warto wiedzieć o tym, że oprocentowanie na rachunku oszczędnościowym rośnie wraz ze wzrostem kwoty depozytu. Opłaca się tutaj zatem na takie konto przelewać większe kwoty, by zwielokrotnić swoje zyski. Równocześnie przy korzystaniu z rachunku oszczędnościowego mamy elastyczny dostęp do zgromadzonych na nim środków. W razie zaistnienia takiej potrzeby zawsze możemy je przelać na rachunek osobisty, bez utraty wypracowanych w danym okresie rozliczeniowym odsetek. To zatem doskonała alternatywa dla lokat, w przypadku których musimy się liczyć często z zamrożeniem naszych środków na wiele miesięcy. Zerwanie lokaty może się bowiem wiązać z „karą” w postaci niewypłacenia części lub całości odsetek wynikających z ustalonego z bankiem oprocentowania depozytu. Jeśli chodzi o wypłatę środków z rachunku oszczędnościowego, musimy mieć jedynie na uwadze to, że pierwszy przelew w danym miesiącu jest zwykle darmowy. Opłatę bankową możemy jednak ponieść za drugi lub kolejny przelew z rachunku oszczędnościowego. Warto w związku z tym zapoznać się z regulaminem danego banku. Istotne jest również to, że przelewy na ekonto oszczędnościowe możemy dokonywać w każdym dniu tygodnia, bez względu na godzinę, co wpływa korzystnie na osiągane przez nas zyski. Taki rachunek oszczędnościowy jest zatem doskonałym miejscem do przechowywania naszych środków, gdy czekamy na ciekawe formy inwestowania pieniędzy w inny sposób. 

Polecane  Czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny?

Konto oszczędnościowe – zyski bez ryzyka

Konto oszczędnościowe to doskonałe rozwiązanie wówczas, gdy szukamy produktu bankowego, który pozwoli nam na generowanie dodatkowych zysków, dbając o finanse osobiste, bez zbędnego ryzyka. Wystarczy, że umieścimy na nim nasze środki i pozwolimy im pracować, a zyskamy skuteczną ochronę przed inflacją. W przypadku konta oszczędnościowego nie musimy się martwić o to, że poniesiemy straty. Oprocentowanie, które jest stosowane na rachunku oszczędnościowym, jest bowiem ściśle określone. Ulega ono zwykle zmianom w przypadku zmiany stóp procentowych ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Korzystając z konta oszczędnościowego, z łatwością policzymy zatem przewidywany zysk przy określonej kwocie depozytu, używając tabelki oprocentowania udostępnianej w regulaminach przez bank. 

Jak wybrać idealny rachunek oszczędnościowy?

Na rynku możemy spotkać wiele ofert rachunku oszczędnościowego. Ten produkt oferuje obecnie większość banków działających na terenie Polski. Ich oferta może się jednak w znaczący sposób różnić. Dzięki dokładnej analizie wybierzemy taki rachunek, który spełni nasze oczekiwania. Na co warto zatem zwrócić uwagę, stawiając na konkretną ofertę? 

Pierwszą niezwykle istotną kwestią jest oprocentowanie depozytu. Biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania finansowe, możemy aktualnie liczyć zwykle na część procenta lub też, w przypadku promocji, 1-2% w skali roku. Jak możemy szybko porównać takie oprocentowanie w różnych bankach? Wystarczy, że skorzystamy z rankingu rachunków oszczędnościowych dostępnego w internecie. Publikowane są w nim na bieżąco informacje o ofertach rachunków oszczędnościowych w poszczególnych bankach, obowiązujących w obecnym miesiącu. Dane są tutaj aktualizowane cały czas, stąd też możemy mieć pewność tego, że są one na daną chwilę aktualne. Korzystając z rankingów rachunków oszczędnościowych, z łatwością możemy natrafić na prawdziwą okazję, co zwielokrotni nasze zyski. Szczególnie często takie promocje bank oferuje nowym klientom. Takie zwiększone oprocentowanie rachunku oszczędnościowego obowiązuje przez z góry wyznaczony okres, do ściśle określonej kwoty (np. 2% oprocentowania do maksymalnej kwoty depozytu 10.000 złotych). Korzystając z takiego oprocentowania, możemy przez to zyskać na samym początku nawet kilka razy większe odsetki niż stali klienci. Dzięki temu szybciej oszczędzimy pieniądze na planowane zakupy dóbr i usług.  

Polecane  Jak oszczędzać zużycie wody w domu?

Drugą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę przed wyborem rachunku oszczędnościowego, jest to, w jaki sposób możemy go założyć. W części banków większość formalności załatwimy bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem internetu. Zapewnia to oszczędność czasu i pieniędzy. Załatwienie formalności w całości online oferuje m.in. Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Wystarczy, że w formularzu online uzupełnimy nasze podstawowe dane, dokonamy weryfikacji naszego numeru telefonu za pomocą SMS-a oraz dokonamy przelewu weryfikacyjnego na kwotę 1 złotego, by móc się cieszyć pełnią możliwości oszczędzania już w ciągu kilkunastu minut!  

Bardzo istotne są oprócz tego koszty prowadzenia rachunku oszczędnościowego. Przykładowo Santander Consumer Bank nie pobiera w takim przypadku żadnych opłat. To bardzo ważne, ponieważ nie musimy się martwić o to, że koszty takiego rachunku pokryją w części lub całości to, co wypracowaliśmy na naszym depozycie. W połączeniu z lokatami i obligacjami skarbowymi taki rachunek oszczędnościowy będzie ważnym źródłem oszczędności, bez zbędnego wysiłku.