Inwestowanie w nowy sprzęt rolniczy

Dziś rozwój rolnictwa bez dobrego i sprawnie działającego sprzętu byłby bardzo utrudniony. Czy warto inwestować w nowsze maszyny, a może lepiej postawić na używane? Podpowiedzi znajdziesz w tekście. 

Obecnie wszystkie maszyny rolnicze pozwalają na szybszą i łatwiejszą pracę m.in. przy zbieraniu plonów. Trudno wyobrazić sobie nowoczesne, duże gospodarstwo bez specjalistycznego sprzętu. Współczesne urządzenia są zazwyczaj duże, pełne nowoczesnych technologii i licznych udogodnień. Nie bez powodu mówi się, że aktualne rolnictwo ma niewiele wspólnego z tym przed laty. Nowe sprzęty są bardzo drogie, ciągniki czy kombajny to wydatek rzędu kilkuset tysięcy złotych, dlatego wielu gospodarzy decyduje się na używane maszyny rolnicze. Taka opcja wbrew pozorom nie będzie wcale gorsza, a ciągniki rolnicze używane cenionych firm także mogą posłużyć bezawaryjnie przez wiele lat.  

Na rynku od producentów zainteresowani rolnicy mogą kupić oczywiście przeróżne nowe traktory czy części rolnicze. To wiąże się jednak ze sporymi wydatkami. Istnieją także inne sposoby na pozyskanie sprzętu do gospodarstwa, np. kredyt gotówkowy czy poleasing. Dla wielu rolników jest to jedyna szansa na zakup dobrej jakości sprzętów. 

Bez istnienia maszyn rolniczych nie ma rolnictwa?

Jeszcze w ubiegłym wieku ludzie posiadający gospodarstwo wiele prac domowych i polowych wykonywali własnymi rękoma. Żniwa trwały wiele tygodni, a praca na polu w pełnym słońcu nikomu nie przeszkadzała. Nie oznacza to również tego, że i obecnie prowadzenie gospodarstwa domowego jest lekkie i przyjemne. Rozwój techniczny nie ominął także sfery, jaką jest właśnie rolnictwo, a przecież to nie tylko hodowla zwierząt, ale również uprawa zbóż i innych plonów na sprzedaż. Dziś każdy większy właściciel gospodarstwa ma sprzęt rolniczy i ciągniki rolnicze. Posiadanie maszyn rolniczych nie tylko ułatwia wykonywanie wielu czynności, ale także zmniejsza wysyłek fizyczny oraz sprawia, że praca jest bardziej komfortowa i bezpieczna. Podczas produkcji maszyn dba się o bezpieczeństwo rolnika, który w przyszłości będzie z nich korzystał. Nowoczesne traktory i inne sprzęty mają specjalne zabezpieczenia, których celem jest ochrona życia i zdrowia użytkownika. Pytanie tylko, czy maszyny rolnicze nowe będą o wiele lepsze niż te pochodzące z drugiej ręki? Czy warto inwestować w nowy sprzęt, który proponują nam producenci? 

Polecane  Jak oszczędzać zużycie wody w domu?

Inwestycja w nowe maszyny rolnicze

Tak jak na rynku np. samochodowym, tak i na rynku rolnictwa, firmy i producenci prześcigają się w coraz to nowszych i lepszych modelach maszyn jak: kombajny, kosiarki, pługi, traktory rolnicze i inne sprzęty. I nie ma w tym nic złego, bo to wszystko ma na celu ułatwienie pracy rolnikowi. W wielu miejscowościach w Polsce odbywa się mnóstwo targów i wystaw rozmaitego sprzętu rolniczego. Osoby prowadzące gospodarstwo mają wtedy szansę obejrzeć najnowsze maszyny wyprodukowane i proponowane przez firmy. Do wyboru jest wiele modeli, rodzajów w różnej kolorystyce i wielkości. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb, ale i od środków, które możemy przekazać na zakup takiego nowego sprzętu. Często są to ogromne pieniądze (kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych). Z drugiej strony taka nowa maszyna np. ciągnik rolniczy jest bardzo atrakcyjnym i przydatnym zakupem. Nikt wcześniej z niego nie korzystał i można mieć większą pewność, że sprzęt będzie dobrze i sprawnie działał przez długi czas. Poza tym objęty jest gwarancją, przez co awarie nie wiążą się z nakładami finansowymi. Do tego na pewno niejeden rolnik lubi nacieszyć oko nie tylko swoimi zwierzętami lub zebranymi plonami, a także sprzętem, z którym codziennie pracuje.  

Jeżeli ktoś nie jest wstanie przeznaczyć pieniędzy na maszyny wprost z produkcji, to warto zdecydować się na te używane, które także mogą się dobrze przysłużyć w pracy. Wszystko zależy od wieku maszyny i od tego, jak bardzo były eksploatowane. Tutaj ogromnym plusem jest znacznie niższa cena, bo będzie to produkt pochodzący z drugiej ręki. A co w przypadku, gdy nie stać nas nawet na całkowicie pokrycie kosztu zakupu nowego lub używanego sprzętu?  

Polecane  Inwestowanie w instalacje wodno-kanalizacyjne: Jak zacząć?

Kredyt gotówkowy czy maszyny poleasingowe. Czy warto?

Zawsze, gdy inwestujemy w jakiś sprzęt, mamy nadzieję, że swoją pracą i użytkowaniem zwróci nam za jakiś czas te wydane pieniądze. I tak jest w przypadku maszyn rolniczych. Nie każdego stać na nowe ciągniki lub używany sprzęt. Istnieją jeszcze dwie opcje. Pierwsza z nich jest to kredyt gotówkowy. Taki kredyt/pożyczkę oferują nam banki. Finansują one zakup nowych lub używanych sprzętów rolniczych. Rolnik sam może dopasować harmonogram spłat kredytu, m.in. mogą to być spłaty w ratach miesięcznych, kwartalnych, sezonowych czy półrocznych. Bank przed przyznaniem środków musi znać konkretny cel i wysokość pieniężną zobowiązania. Rolnicy, którzy nie mogą całkowicie z własnych środków pokryć zakupu nowego lub używanego sprzętu, mogą zastanowić się właśnie nad finansowaniem przez bank poprzez kredyt gotówkowy 

Jeżeli chodzi o maszyny poleasingowe, to jest to bardzo ciekawy pomysł na zakup dobrego sprzętu do gospodarstwa. Poleasing polega na wystawianiu przez firmę sprzętu, który był wcześniej u kogoś w leasingu. Leasingobiorca, czyli osoba, która wypożyczyła maszynę od firmy i nie wykupiła jej po zakończeniu umowy lub w wyniku nieprawidłowych płatności czy złego użytkowania sprzętu straciła prawo do korzystania z produktu. I takim sposobem maszyna trafia na sprzedaż. W ofercie firm leasingowych znajdziemy właśnie coś dla rolników. Maszyny rolnicze poleasingowe to doskonały sposób na zakup sprzętu za niższe pieniądze. Taka sprzedaż odbywa się najczęściej za pomocą aukcji, na której licytuje się cenę np. traktora rolniczego, który w leasingu przebywał zaledwie kilka lat. To świetny pomysł na rozwijanie, unowocześnienie i dostarczenie do swojego gospodarstwa w miarę nowego i sprawdzonego sprzętu po bardzo korzystnej cenie. 

Polecane  Inwestowanie długoterminowe – na czym polega? W co inwestować?