Ogrzewanie pelletem – co to takiego?

Rosnące ceny gazu oraz węgla, a także coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawiają, że coraz częściej zastanawiamy się nad tym, jakie sposoby ogrzewania domu są najlepsze pod kątem efektywności, a także oszczędności. Jednym z takich sposobów jest ogrzewanie pelletem. Czym jest pellet, ile kosztuje i czy warto stosować ten sposób ogrzewania domu?

Ogrzewanie pelletem – co to takiego?

Pellet to jeden z rodzajów paliwa wykorzystywanego do ogrzewania budynków. Zalicza się go do biomasy. To granulat o średnicy od ok. 6 do 8 mm i długości do 3 cm powstający z palnych materiałów pochodzenia naturalnego. Istnieje kilka rodzajów pelletu, w tym m.in. pellet słonecznikowy, czyli produkowany z łusek nasion słonecznika, pellet agro, do którego produkcji wykorzystuje się odpady powstałe w wyniku prac rolniczych, np. słomę czy siano, a także pellet drzewny powstały z trocin i resztek materiałów z procesu obróbki drewna. Może być produkowany zarówno z drzew iglastych, jak i liściastych, jednak ten z drzew iglastych cechują lepsze parametry energetyczne. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że do produkcji pelletu nie wykorzystuje się całych drzew, a jedynie elementy pozostałe po obróbce, dlatego ten sposób ogrzewania uznaje się za bardziej ekologiczny niż ogrzewanie drewnem. Pellet drzewny jest najczęściej spotykanym rodzajem pelletu w Polsce i stanowi doskonałą alternatywę dla węgla opałowego lub drewna.

Polecane  Dom energooszczędny – wymień urządzenia energochłonne na energooszczędne

Ogrzewanie pelletem – zalety

Wśród zalet ogrzewania pelletem wymienić należy kilkukrotnie niższą emisję spalin i popiołu niż w przypadku węgla opałowego. Popiół pozostały po paleniu pelletu można wykorzystać jako nawóz w przydomowym ogrodzie. Podczas spalania pelletu do atmosfery nie wydostają się szkodliwe substancje smolne zanieczyszczające powietrze, dlatego zamiana pieca węglowego na kocioł na biomasę przysłuży się zmniejszeniu emisji CO2. Jeśli zastanawiamy się, które sposoby ogrzewania domu są najbardziej ekologiczne, pellet z pewnością znajdzie się w czołówce takiego zestawienia. Ważną kwestią, jeśli chodzi o ogrzewanie pelletem, jest także jego cena. Obecnie tonę pelletu drzewnego kupić można za ok. 2000 zł. Dla porównania, za tonę węgla opałowego zapłacić trzeba już nawet 3000 lub 4000 zł.

Inne sposoby ogrzewania domu

Ponieważ z racji strefy klimatycznej, w której znajduje się Polska, sezon grzewczy trwa ok. 6-7 miesięcy, warto zastanowić się, który sposób ogrzewania domu sprawdzi się najlepiej zarówno pod kątem efektywności, oszczędności, jak i ekologii. Wśród dostępnych sposobów ogrzewania oprócz pelletu wymienić należy prąd, gaz, węgiel, drewno, a także cieszącą się coraz większą popularnością fotowoltaikę. Najdroższe rozwiązanie to prąd elektryczny. Koszty korzystania z pozostałych źródeł energii zależeć będą od indywidualnego zużycia, jednak z pewnością warto zwrócić uwagę na odnawialne źródła energii. Choć koszty założenia takiej instalacji początkowo mogą być wyższe niż w przypadku tradycyjnych źródeł, na dłuższą metę inwestycja ta może zwrócić się nawet kilkukrotnie. Co więcej, odnawialne źródła energii to najbardziej ekologiczne ze wszystkich dostępnych sposobów ogrzewania domu. Przykładowo, panele fotowoltaiczne pozwalają pozyskiwać prąd z promieni słonecznych zamieniany na prąd przemienny, który można wykorzystywać do zasilania urządzeń elektrycznych, ogrzewania domu i wody. Zaletą tego typu rozwiązań jest system bezobsługowy, co przekłada się na duży komfort użytkowania oraz brak emisji spalin, co ma szczególnie duże znaczenie w kontekście dość długiego sezonu grzewczego w Polsce.

Polecane  Czym jest audyt energetyczny budynku? Po co się go wykonuje?

Źródła:

  1. https://www.muratorplus.pl/biznes/wiesci-z-rynku/ceny-wegla-2022-pgg-w-polsce-na-swiecie-2022-cena-tony-wegla-aa-2Wgb-NFp1-kFbJ.html
  2. https://www.muratorplus.pl/biznes/wiesci-z-rynku/ceny-pelletu-2022-prognozy-cena-za-tone-pelletu-drzewnego-sa-doplaty-aa-nJjC-FT7F-uvyu.html
  3. https://www.mgprojekt.com.pl/blog/ogrzewanie-domu/#ogrzewanie-domu-na-biomase
  4. https://www.extradom.pl/porady/artykul-jak-ogrzac-dom-tradycyjne-ogrzewanie-z-punktu-widzenia-ekonomii-uzytkowania
  5. https://www.castorama.pl/co-to-jest-pellet-ins-1113344.html
  6. https://www.wentor.pl/co-to-jest-pelet/