Ogrzewanie gazowe w domu

Czy ogrzewanie gazowe w domu to dobry pomysł? Jakie są mocne i słabe strony takiego rozwiązania?

Ogrzewanie gazowe w domu

W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę zwracamy na metody ogrzewania domu. Nowoczesne metody ogrzewania powinny być nie tylko wydajne, ale także, a może nawet przede wszystkim: nadzwyczaj oszczędne. Nie jest też tajemnicą, że w ostatnim, dość zresztą dłuższym czasie jednym z najczęstszych wyborów jest ogrzewanie gazowe. Czy to słuszna decyzja? W niniejszym poradniku postaramy się przedstawić zarówno mocne, jak i słabe strony takiego rozwiązania.

Zalety ogrzewania gazowego

Pierwszą i zdecydowanie największą zaletą ogrzewania gazowego w domu jest dość niski koszt eksploatacji. Jeśli dodamy do tego, że ten rodzaj paliwa może być bardzo efektywny w nowoczesnych kotłach gazowych, możemy uznać, że ogrzewanie gazowe to naprawdę dobry wybór. Ponadto w kotłach gazowych jest możliwość automatycznego spalania, przez co paliwo to można uznać za niemal całkowicie bezobsługowe. Nie trzeba też chyba przypominać, że gaz jako paliwo spala się bardzo efektywnie. Gaz ziemny w swoim składzie zawiera dużo wodoru, dzięki czemu spaliny zawierają dużo pary wodnej, co z kolei stwarza szanse na odzyskanie dużych ilości energii. W teorii zatem uważa się, że sprawność kotłów kondensacyjnych na gaz ziemny może osiągnąć sprawność nawet 111%, w przypadku kotłów na propan czy LPG jest ona o kilka procent niższa.

Polecane  5 sposobów na ocieplenie domu

Drugą wspomnianą już mocną stroną ogrzewania gazowego jest bezobsługowość działania systemu grzewczego. Jeśli ogrzewasz za pomocą gazu ziemnego, Twoim jedynym obowiązkiem jest regulowanie rachunków za gaz, a od czasu do czasu konieczna może być regulacja parametrów pracy instalacji grzewczej. Nie musisz domawiać paliwa, pilnować rozładunku czy dosypywać go do kotła. Oprócz tego sam kocioł wyposażony jest w element zapewniający samodzielne zainicjowanie płomienia.

Nie można też zapomnieć, że ogrzewanie gazowe jest tanie w eksploatacji. Z uwagi na mimo wszystko dynamiczną i niepewną sytuację na rynku nie będziemy wskazywać na konkretne kwoty, nie ulega jednak wątpliwości, że bardzo często to właśnie ogrzewanie gazowe pozwala na generowanie oszczędności w sezonie grzewczym. Wśród niewymienionych do tej pory zalet koniecznie trzeba wspomnieć o tym, że spalanie gazu ziemnego jest ekologiczne. Kocioł gazowy może być zamontowany nawet w pomieszczeniach typowo użytkowych, jak np. kuchnia czy łazienka. Co ciekawe, niektóre gazowe kotły kondensacyjne charakteryzują się nie tylko wysoką sprawnością, ale też nie wymagają budowy komina do odprowadzania spalin. Do tego celu wystarczy dziura w ścianie domu – w praktyce zatem pozwala na rezygnację z budowy komina. Niektórzy mogą twierdzić, że dom bez komina wygląda co najmniej dziwnie, z drugiej strony są to jednak kolejne, istotne oszczędności.

Wady ogrzewania gazowego

Żadna metoda ogrzewania nie jest idealna, a choć ogrzewanie gazowe w domu ma wiele zalet, to trzeba wymienić też wady. O ile ogrzewanie gazowe nie jest drogie, to jednak możesz znaleźć tańsze paliwa. Nierzadko też wysokim wydatkiem okazuje się podłączenie do gazociągu. Jeśli chcesz kupić nowoczesny kocioł, także należy liczyć się ze sporym ubytkiem gotówki. Cóż, nie ma rozwiązań idealnych, lecz biorąc wszystkie za i przeciw, ogrzewanie gazowe w domu wydaje się naprawdę rozsądnym rozwiązaniem, które warto rozważyć.

Polecane  Termomodernizacja domu — jak się do tego zabrać?

Źródła:

  1. https://www.ogrzewamy.pl/systemy-grzewcze/ogrzewanie-gazowe
  2. https://www.dom.pl/ogrzewanie-gazowe-wady-i-zalety.html
  3. https://www.termofol.pl/informacje-ogolne/zalety-i-wady-ogrzewania-gazowego-w-domu/
  4. https://remont.biz.pl/budowa/wady-oraz-zalety-ogrzewania-gazowego-w-domu/
  5. https://home.morele.net/poradniki/czy-ogrzewanie-gazowe-to-dobry-wybor-jak-wygladaja-koszty/