systemy oczyszczania powietrza

O nowych budynkach często mówi się, że są energooszczędne, a nawet można wybrać projekt obiektu pasywnego. A co ze starszymi budynkami, które były budowane z wykorzystaniem starej technologii oraz pod kątem innych norm? Takie domy można również doprowadzić do stanu, w którym będą energooszczędne! Wymagają przeprowadzenia termomodernizacji, której skutkiem będą mniejsze rachunki za ogrzewanie. Dobrze jest jednak wiedzieć, na czym polega cały proces i co jest w nim najważniejsze. Od czego zacząć?

Audyt charakterystyki energetycznej budynku – wyznacznik wszystkich prac termomodernizacyjnych

W obiektach budowanych przed 2009 rokiem nie było prawnej konieczności wykonywania analizy zapotrzebowania energetycznego obiektu. Jednak od 2009 roku prawo stanowiło, że każdy budynek musi mieć sporządzone świadectwo charakterystyki energetycznej. Warto też wiedzieć, że od roku 2023 wszystkie budynki będą musiały posiadać takie świadectwo. Jednak o czym zapomina wiele osób, świadectwo nie jest tym samym co audyt. Sam audyt można wykonać dla dowolnego budynku w dowolnym czasie.

Ten dokument jest jednak świetną analizą, która pokaże, ile tak naprawdę obiekt zużywa energii i jakie są jego koszty eksploatacji, w tym koszty ogrzewania. Będzie więc świetną bazą do opracowania planu termomodernizacji każdego budynku! Przedstawia między innymi zalecenia odnośnie do prac remontowo-budowlanych i instalacyjnych, które należy przeprowadzić, aby poprawić energooszczędność budynku. Dlatego jest świetnym źródłem informacji dla osób, które planują termomodernizację.

Polecane  Ekogroszek – wszystko, co musisz wiedzieć

Na czym polega termomodernizacja domu?

Termomodernizacja ma na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię cieplną, czyli inaczej ujmując – na ogrzewanie z wykorzystaniem tradycyjnego pieca, kotła gazowego czy innej formy ogrzewania. Za pracę termomodernizacją uznaje się ogół prac, dzięki którym w budynku będziemy zużywać mniej energii do jego ogrzania niż przed pracami remontowymi. Podczas termomodernizacji można między innymi ocieplić budynek z zewnątrz i wewnątrz, ale też wymienić źródło energii, czyli na przykład zmienić tradycyjny kocioł na paliwa stałe na pompę ciepła.

Można więc powiedzieć, że termomodernizacja obejmuje remont budynku wewnątrz i na zewnątrz, a także wymianę różnego rodzaju instalacji. Może być potrzebna również wymiana źródła ciepła. Sam zakres prac może być bardzo różny w zależności od tego, jaki jest stan techniczny budynku, a także jakie prace były już przeprowadzone wcześniej albo jakiego typu ocieplenie lub ogrzewanie zostało w nim zamontowane.

Dlatego nie zawsze termomodernizacja będzie wyglądać tak samo w przypadku każdego domu. W niektórych budynkach wystarczy poprawić ocieplenie, a w innych konieczne będzie uszczelnienie okien otworów drzwiowych czy wymiana instalacji grzewczej. Z tego też powodu można powiedzieć, że koszt termomodernizacji trzeba wyliczyć indywidualnie dla każdego obiektu.

Prace termomodernizacyjne, które najczęściej są potrzebne w starszych domach

W zależności od tego, czy chcemy wymienić źródło ciepła, będzie potrzebny inny zakres prac. Jeśli interesuje nas pompa ciepła jako główne ogrzewanie w budynku, trzeba przygotować prace remontowo-budowalne pod kątem jej zamontowania oraz poprowadzenia odpowiedniej instalacji grzewczej, aby dom był prawidłowo ogrzewany.

Polecane  Pompy ciepła – sposób na oszczędzanie

Najczęściej w ramach termomodernizacji sprawdza się stan warstw izolacyjnych i je naprawia lub wymienia na nowe. Są też przypadki, gdzie budynek jest tak stary, że nie miał żadnego ocieplenia. I w takim przypadku można wyremontować go w taki sposób, aby uzyskał energooszczędne przegrody cieplne, które będą zapobiegać utracie ciepła i wychłodzeniu budynku. W budynku ocieplane są nie tylko ściany zewnętrzne, ale też posadzki, dach czy sprawdzana jest izolacja pozioma fundamentów.

Efektywna może być także wymiana drzwi i okien. Zwłaszcza kilkudziesięcioletnie drewniane okna mogą być przyczyną utraty ciepła w budynku. Jednakże zdarza się, że tzw. plastiki, zwłaszcza te pierwszej generacji, też przestały już odpowiadać obecnym normom. Warto więc zastanowić się nad ich wymianą na szczelniejsze okna. A jeśli okna wcale nie są stare i w złym stanie, sprawdzić, czy są prawidłowo uszczelnione, i jeśli zajdzie taka potrzeba, wyposażyć je w dodatkowe uszczelki.

A co z drzwiami? Drzwi wewnętrzne również są elementem przegród wewnątrz mieszkania. Mogą więc odgradzać bardziej nagrzane pomieszczenie od chłodniejszego. Jednakże drzwi zewnętrzne, jak wejściowe i balkonowe, mogą wpuszczać do wnętrza chłodne powietrze i nie zatrzymywać w mieszkaniu nagrzanego powietrza. Aby zapobiec utracie ciepła, również warto wymienić drzwi zewnętrzne lub chociaż je uszczelnić w odpowiedni sposób.

Czy pompę ciepła można zamontować w starym domu?

W ramach termomodernizacji można zmienić też instalację grzewczą na bardziej funkcjonalną, a nawet po prostu bardziej ekologiczną. Wspomniana pompa ciepła to sposób na ogrzewanie domu bez konieczności kupowania paliwa takiego jako jak węgiel, drewno czy gaz. Jeśli wybierzemy to rozwiązanie, ogrzewanie mieszkania będzie nie tylko efektywne energetycznie, ale i ekologiczne.

Polecane  Kotły i piece – poznaj rodzaje, różnice oraz zastosowanie

Nie ma przeszkód technicznych, aby zamontować urządzenia takie jak pompa ciepła czy panele fotowoltaiczne w budynkach, które mają już kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat. Jeśli instalacja grzewcza zostanie wykonana pod kątem użytkowania pompy ciepła, a do tego dołączymy prace termomodernizacyjne, taki sposób ogrzewania pozwoli na bezproblemowe ogrzanie całego domu bez konieczności korzystania z dodatkowych źródeł ciepła, choć to prawda, że najczęściej takie ogrzewanie projektuje się dla obiektów, które dopiero będą budowane.

Czy pompa ciepła to jedyny sposób na ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie? Nie. Przykładowo instalując panele fotowoltaiczne, dzięki którym można produkować energię elektryczną na potrzeby urządzeń domowych, też można ogrzewać dom i podgrzewać wodę użytkową. Warto jednak pamiętać, że aby nowoczesne ogrzewanie działało tak, jak chcemy, potrzebna jest odpowiednia termomodernizacja obiektu.

Źródła:

  • https://www.techsterowniki.pl/blog/czym-jest-i-jakie-informacje-zawiera-swiadectwo-charakterystyki-energetycznej
  • https://rozsadne-inwestycje.pl/pompy-ciepla-sposob-na-oszczedzanie/
  • https://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/porady-i-wiedza/poradnik/pokonaj-smog/termomodernizacja-domu-krok-po-kroku/