Jesień i zima, choć często zachwycają urokliwą aurą i przyjemną pogodą, często wiążą się także ze zwiększonymi rachunkami za ogrzewanie. W tym sezonie pogoda często sprzyja spędzaniu czasu w domu, przez co problem dodatkowo się pogłębia. Zimniejsza pogoda może utrzymywać się przez wiele tygodni, wyziębiając domy i mieszkania i zmuszając mieszkańców do podkręcenia kaloryferów. Co ma wpływ na zwiększenie kwot na rachunkach za ogrzewanie i co zrobić, żeby zoptymalizować domowy budżet i nie musieć płacić bajońskich sum w okresie grzewczym?
Jak obniżyć koszty ogrzewania w domu jednorodzinnym?
Jednym z punktów na liście czynności mających na celu unowocześnienie domu i optymalizację domowego budżetu powinien być dobór najbardziej wydajnego paliwa do ogrzewania domu. Powinno to być priorytetem dla osób, które mieszkają w domach jednorodzinnych i nie korzystają z centralnego ogrzewania. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie kotła na ekogroszek. Ten rodzaj węgla cechuje wysoka wartość opałowa, a zarazem znacznie mniejsza zawartość siarki niż w przypadku tradycyjnego groszku węglowego, co czyni go mniej szkodliwym dla środowiska naturalnego. Jeśli masz taką możliwość – zainstaluj w swoim domu nowoczesne urządzenie do ogrzewania. Nowoczesny kocioł z funkcją automatycznej regulacji temperatury to sposób, aby zaoszczędzić nawet jedną trzecią wydatków na ogrzewanie.
Jak obniżyć koszty ogrzewania – rady uniwersalne
Jeśli obawiasz się wysokich rachunków i chcesz ich uniknąć – jest naprawdę wiele rzeczy, które możesz zrobić w tym celu w swoim mieszkaniu. Większość z nich to bardzo proste kroki, które nie wymagają dużego nakładu pracy ani wydatków. Od czego więc zacząć?
- Po pierwsze – uszczelnij okna i drzwi. Szczelność warto sprawdzić, nawet jeśli dopiero wprowadziłeś się do nowego mieszkania. Samo uszczelnienie to sprawa raczej prosta. Jeśli jednak nie masz przekonania co do samodzielnego wykonywania tego typu prac domowych, warto wezwać fachowca. Uszczelnienie okien i drzwi pozwoli stworzyć dodatkową barierę chroniącą przed wydostaniem się ciepła na zewnątrz. Do uszczelniania najczęściej wykorzystuje się specjalne uszczelki, silikony i pianki uszczelniające, które można bez problemu dostać w każdym sklepie budowlanym, a także w niektórych supermarketach. Jeśli nie masz możliwości mechanicznie uszczelnić okien, a odczuwasz skutki nieszczelności uszczelek, możesz skorzystać z tymczasowego rozwiązania zastępczego i do miejsc, w których przepływ zimnego powietrza jest najbardziej odczuwalny, przytkać kawałek ciepłego materiału. Niektóre sklepy meblowe oferują specjalne maskotki o podłużnym kształcie i gęstym wypełnieniu, które mogą znakomicie spełnić tego typu funkcję.
- Dbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach! To bardzo ważny krok, który pozwoli kontrolować zużycie energii potrzebnej do ogrzewania Twojego domu. Ważne, aby dostosować temperaturę do każdego z pomieszczeń. O ile temperatura w pokoju dziennym powinna być bardzo komfortowa, ponieważ spędzamy w nim zwykle bardzo dużo czasu, to temperatura w spiżarni, łazience czy przedpokoju nie musi być ściśle dostosowana do naszych preferencji. Ważne, by nie tylko nie wyziębiać mieszkania zanadto, ale też aby go nie przegrzewać. Przegrzewając mieszkanie, powodujemy konieczność częstego wietrzenia w celu wyrównania temperatury, a następnie dogrzewania go. Sprzyja to utworzeniu się błędnego koła, a w efekcie znacznemu zwiększeniu kosztów ogrzewania. Pamiętaj o tym, że optymalna temperatura to ok. 20 stopni. Temperaturę tę będziemy odczuwać, jedynie będąc w domu – przykręcenie grzejników na czas nieobecności domowników to dobry sposób na zredukowanie kosztów za ogrzewanie. To samo dotyczy godzin nocnych – optymalna temperatura do spania jest niższa niż zwykła temperatura pokojowa. Nie bój się zmniejszyć temperatury w pokoju o stopień lub dwa!
- Pamiętaj też o zasłanianiu okien – odsłaniaj je wtedy, kiedy w Twoje okno świeci słońce. Zasłaniaj zawsze na noc – w ten sposób stworzysz dodatkową barierę, która będzie zapobiegać odprowadzaniu ciepła.
- Jak obniżyć koszty ogrzewania w domu? Zadbaj o to, aby odkręcone grzejniki były odsłonięte. Nie stawiaj przy nich mebli, ponieważ może to znacznie utrudnić oddawanie ciepła przez kaloryfer do pomieszczenia. Zasłonięty lub zabudowany grzejnik o wiele wolniej oddaje ciepło, co sprawia, że jego praca nie jest tak efektywna, a co za tym idzie – potrzebna jest większa ilość energii do ogrzania pomieszczenia. Na grzejniku nie należy także suszyć prania – mokre materiały ułożone na kaloryferze nie tylko blokują dopływ ciepła do pomieszczenia, ale też sprzyjają wytworzeniu się wilgoci, która może doprowadzić do rozwoju pleśni na ścianach mieszkania, co jest niebezpieczne dla zdrowia lokatorów.
- Zadbaj o stan grzejników w mieszkaniu! Jeśli kaloryfer jest maksymalnie odkręcony, a w pomieszczeniu wciąż jest zimno, może to oznaczać, że trzeba go odpowietrzyć. Nowe rodzaje grzejników wyposażone są w specjalne pokrętło, które pozwala samodzielnie odpowietrzyć grzejnik. Jeśli jednak posiadasz starszy typ grzejnika, być może konieczne będzie wezwanie fachowca. To samo dotyczy szczelności okien i drzwi – warto sprawdzać ich stan sezonowo, aby mieć pewność, że nie powstały ewentualne wady, a jeśli tak się stało, warto od razu je wyeliminować.
- Zainwestuj w ogrzewanie podłogowe! Ta nowoczesna opcja to nie tylko fajny bajer, który zrobi wrażenie na gościach, ale przede wszystkim rozwiązanie, które pozwoli Ci ograniczyć zużycie energii. Dzieje się tak za sprawą lepszego odczuwania komfortu związanego z ogrzewaniem. Ciepła podłoga daje możliwość kontroli temperatury bez utraty ciepła. Warto jednak pamiętać, że ogrzewanie podłogowe może być zamontowane pod odpowiednią posadzką. Jest to zatem dość poważna logistycznie inwestycja, która jednak po pewnym czasie się zwróci.
Źródła:
- http://meteo-system.pl/10-skutecznych-sposobow-na-obnizenie-kosztow-ogrzewania/
- https://finansepodomowemu.pl/jak-obnizyc-koszty-ogrzewania/
- https://jakoszczedzacpieniadze.pl/18-porad-jak-obnizyc-koszty-ogrzewania