Obecnie dużo się mówi o konieczności posiadania świadectwa energetycznego budynku. Jednak oprócz tego obowiązkowego dokumentu jest jeszcze jeden dokument, który może pokazać szczegóły infrastruktury budynku oraz jego energooszczędności lub wręcz przeciwnie – poziomu energochłonności. Jest nim audyt energetyczny. Choć oba dokumenty mówią o zapotrzebowaniu budynku na energię cieplną, nie są tym samym. Audyt jest o wiele bardziej rozbudowaną ekspertyzą, którą można wykorzystać do wielu celów. Kiedy warto go wykonać?
Świadectwo energetyczne a audyt – czym się różnią?
Certyfikat energetyczny, nazywany również świadectwem charakterystyki energetycznej budynku przedstawia przybliżone zapotrzebowanie na energię obiektu. To zapotrzebowanie porównywane jest z wartościami podanymi w przepisach i w normach określających status obiektu, np. czy można dom nazwać energooszczędnym lub pasywnym. Dla budynków budowanych od 2009 roku takie świadectwo było niezbędne, jednak obecnie musi je mieć każdy budynek, nawet jeśli został wybudowany przed 2009 rokiem. Świadectwo energetyczne wydane już po zakończeniu budowy obiektu może zawierać też szereg wskazówek, jak poprawić charakterystykę zapotrzebowania energetycznego, jednak nie podaje szczegółowych szacunków ani opisów.
Z kolei audyt energetyczny nie jest dokumentem obowiązkowym dla budynków mieszkalnych, choć nie da się zaprzeczyć, że jest bardzo przydatny. Przede wszystkim celem audytu jest pokazanie realnych wartości zużywanej energii cieplnej, ale też dzięki temu można poznać realne koszty użytkowania obiektu. Audyt jest bardzo rozbudowanym raportem, w którym oprócz zmierzonych wartości zużywanej energii i ponoszonych kosztów można znaleźć też realne wskazówki mówiące, co poprawić, aby obiekt stał się bardziej energooszczędny. Dlatego chcąc wykonać termomodernizację, dobrze jest bazować na danych zawartych w audycie.
Można powiedzieć, że posiadanie audytu jest bardzo korzystne w trzech przypadkach. Po pierwsze, gdy planujemy termomodernizację domu i wnioskujemy o dotacje z jednego z rządowych programów. Po drugie, gdy chcemy wiedzieć, ile konkretnie kosztuje nas utrzymanie domu i co można zrobić, aby kosztowało mniej. I po trzecie, gdy chcemy sprzedać dom i wykazać przed potencjalnymi kupcami, że jest on energooszczędny lub co będzie wymagało remontu, aby poprawić jego energooszczędny charakter.
Termomodernizacja budynku – ma sens tylko na podstawie audytu!
W niektórych budynkach z góry wiadome jest, jakie prace trzeba przeprowadzić, aby uzyskać tańszy w utrzymaniu dom. Jednak to audyt jest fachową ekspertyzą, która pozwala dokładnie sprawdzić zapotrzebowanie energetyczne budynku i porównać koszty, jakie obecnie ponosimy, do kosztów, jakie będziemy ponosić po termomodernizacji. Audyt może przedstawić ekologiczne sposoby ogrzewania, które sprawią, że ogrzewanie domu będzie nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne. Szczegółowo przedstawi też zakres prac, jakie trzeba będzie wykonać, aby podnieść parametry budynku do optymalnego wariantu.
Ekspertyza ta może przedstawić najbardziej potrzebne prace termomodernizacyjne, które pozwolą nam osiągnąć efektywność energetyczną w obiekcie. Mając sporządzony audyt, nie trzeba zgadywać, czy potrzebna jest wymiana okien, czy konieczna jest wymiana instalacji grzewczej, ponieważ będziemy mieli wszystko wypisane. Aby dokonać termomodernizacji, wystarczy zastosować wskazówki zawarte w audycie. Wtedy wykonamy najbardziej potrzebne prace, a co za tym idzie, oszczędzimy czas i środki. Efektem takich prac będzie po prostu tani w utrzymaniu, energooszczędny dom.
Czy opłaca się wykonać audyt dla starego domu?
Może się nam wydawać, że w starszym domu wystarczy po prostu zrobić generalny remont i dzięki temu poprawi się jego standard, a ogrzewanie będzie nas kosztować mniej. Jednakże taki remont powinien być oparty o konkretną ekspertyzę, dzięki temu unikniemy wymiany elementów, które nadal dobrze działają, a wymienimy te, które faktycznie wymagają zmiany.
Kierując się zalecaniami z audytu, zainwestujemy środki w konkretne prace, które na pewno sprawią, że w domu będzie cieplej, a rachunki za ogrzewanie będą niższe. Nie będziemy za to tracić pieniędzy na przeprowadzenie prac nieistotnych czy też takich, które nie będą miały realnego wpływu na wydatki związane z ogrzewaniem.
Szczególnie dla obiektów starszych warto przeprowadzić audyt energetyczny. Pomoże on ocenić stan budynku, wyznaczy zakres konkretnych prac, które są niezbędne, aby podnieść poziom energooszczędności, ale też pomoże wprowadzić np. ekologiczne sposoby ogrzewania mieszkania, które pozwolą nie tylko na zadbanie o domowy budżet, ale i o środowisko naturalne.
Audyt energetyczny a nowe budownictwo
Wspominaliśmy, że dla budynków mieszkalnych od 2009 roku konieczne jest uzyskanie świadectwa energetycznego. Jednak nie oznacza to, że audyt nie będzie potrzebny. Tak naprawdę obiekty wybudowane 5-10 lat temu też mogą już wymagać termomodernizacji. A nawet można odkryć, że zastosowane wcześniej instalacje grzewcze nie spełniają naszych oczekiwań czy są droższe w użytkowaniu, niż zakładaliśmy, decydując się na właśnie takie źródło ogrzewania. Świadectwo energetyczne jest tylko modelowym założeniem, jak powinno być. Natomiast audyt pokaże nam, jak jest.
W nowych domach audyt może być więc sposobem sprawdzenia, czy inwestycja w dane źródło ogrzewania była dobrym pomysłem. A w budynkach, gdzie koszty ogrzewania są znacznie wyższe, niż zakładano, będzie przydatną ekspertyzą, na podstawie której będzie można wprowadzić zmiany, które docelowo obniżą również rachunki za ogrzewanie czy nawet za energię elektryczną.
Można więc powiedzieć, że niezależnie od tego, czy dom jest nowy, czy ma już kilkanaście lat, warto wykonać audyt. Zwłaszcza jeśli rachunki zaczęły rosnąć, a my chcemy znaleźć sposób, aby je obniżyć, lub gdy po prostu planujemy zmianę instalacji grzewczej na bardziej ekologiczną, czy też planujemy generalny remont, który obejmie również termomodernizację.
Źródła:
- https://www.pasywny-budynek.pl/dom/organizacja/certyfikaty-i-audyty-energetyczne/czym-rozni-sie-audyt-od-certyfikatu-energetycznego-budynku
- https://termomodernizacja.pl/kiedy-nalezy-wykonac-audyt-energetyczny/