roślinka

Zmiany klimatyczne, jakie dokonują się w ostatnim czasie, wymuszają podjęcie radykalnych kroków, mających na celu ochronę środowiska naturalnego przed skutkami zanieczyszczeń. Ich głównym źródłem niestety wciąż pozostają piece w domowych gospodarstwach, emitujące ogromne ilości smogu, zagrażającego nie tylko planecie, ale też życiu zdrowiu człowieka. Dlatego wybierając źródło ciepła, jakim jest kocioł lub piec, warto podjąć świadomą decyzję, stawiając na ekologiczne rozwiązania. Nowoczesne piece i kotły na szczęście niewiele mają wspólnego z tymi, które były oferowane jeszcze kilka lat temu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii nie tylko emitują zdecydowanie mniej zanieczyszczeń, ale też są bardziej wydajne, co z kolei pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Co warto wiedzieć na ich temat?

Kocioł a piec – czym się od siebie różnią?

Zarówno kocioł, jak i piec dla wielu osób pozostają alternatywną nazwą dla tego samego źródła ciepła. Tymczasem są to dwa zupełnie różne od siebie urządzenia, które jednak mają jedną wspólną funkcję, jaką jest wytwarzanie ciepła. Działanie pierwszego z nich, czyli kotła polega na podgrzewaniu wody będącej nośnikiem ciepła, która poprzez instalację centralnego ogrzewania rozprowadzana jest po kolejnych pomieszczeniach –w ten sposób dostarcza ciepło do całego domu. Dzięki temu poza ogrzaniem domu za pośrednictwem kotła można też ogrzewać wodę użytkową. Z kolei piec tak naprawdę służy do ogrzewania konkretnego pomieszczenia, w którym się znajduje.  Jednak ze względu na dużą powszechność określania kotła mianem pieca do centralnego ogrzewania można spotkać się z zamienną nazwą tego pierwszego.

Polecane  Jak skutecznie obniżyć koszty ogrzewania? Sprawdzone sposoby

Powiew nowoczesności

W obecnych czasach posiadanie w domu centralnego ogrzewania stało się standardem. System ten jest bowiem niezwykle funkcjonalny i wygodny. Pozwala ogrzać cały dom przy pomocy jednego urządzenia, jakim jest kocioł. Nowoczesne kotły zdecydowanie różnią się jednak od tych, które gościły w domach kilkanaście, a nawet kilka lat temu. Od poprzedników odróżnia je większy poziom automatyczności, co czyni je wygodniejszymi w użytkowaniu, a przy tym bardziej ekonomicznymi. Możliwość ustawienia stałego zakresu temperatury sprawia, że do utrzymania ciepła w domu potrzeba mniejszej ilości opału. Takie rozwiązanie pozwala sporo zaoszczędzić.

Automatyzacja to niejedyna zmiana, która dotyczy nowoczesnych pieców do centralnego ogrzewania. Kolejną jest również ilość emitowanych zanieczyszczeń, co przekłada się na zmianę rodzaju opału, wykorzystywanego do wytwarzania ciepła. Wszystkie aktualnie dopuszczane do sprzedaży kotły spełniają normy emisji spalin dopuszczane przez Ministerstwo Ochrony Środowiska. Poza tym są one bardziej wytrzymałe, funkcjonalne i wygodne w obsłudze. Z powodu tych cech określa się je mianem kotłów piątej generacji.

Paliwo nowej generacji

Ze względu na obniżoną emisję spalin przyczyniających się do powstawania smogu, która wyróżnia współczesne piecie do centralnego ogrzewania, zmianie musiał ulec też rodzaj paliwa przeznaczonego do ich ogrzania. Obecnie jest on zdecydowanie bardziej ekologiczny. Mowa tu przede wszystkim o ekogroszku (w przypadku tego rodzaju opału najlepiej sprawdza się piec na ekogroszek z podajnikiem), pellecie z biomasy, drewnie oraz węglu kamiennym o wysokiej wartości opałowej. W kotłach piątej generacji nie da się już spalać węgla o niskiej wartości opałowej, mułów węglowych oraz innych surowców, w wyniku spalania których dochodziło do powstawania dużej ilości zanieczyszczeń. Dzięki zastosowaniu owych ekologicznych rozwiązań, poza zmniejszeniem emisji spalin, nowoczesne kotły do centralnego ogrzewania gwarantują niezwykle efektywne spalanie materiału grzewczego, co generuje spore oszczędności. Są więc dobrą inwestycją na lata. I choć zakup kotła piątej generacji to wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych, warto go rozważyć. Dodatkową gotówkę na ten cel można zdobyć, sięgając po kredyt gotówkowy (np. Mistrzowski kredyt gotówkowy). Zainwestowane w ten sposób pieniądze zwrócą się nie tylko w postaci mniejszych wydatków na opał, ale też ochrony zdrowia swojego i swoich bliskich.

Polecane  Wady i zalety ogrzewania gazowego w domu

 

Źródło:
https://www.parex-kotly.com.pl/blog/piece-ekologiczne-5-generacji-jakie-powinny-byc
https://www.defro.pl/a,872,piec-co-czy-kociol-co.html