pieniądze

Rodzajów kredytów i rat jest tak wiele, że osoby, które na co dzień nie zajmują się tym tematem, z łatwością mogą pogubić się w gąszczu terminów. O ile każdy z pewnością słyszał np. o kredycie gotówkowym czy hipotecznym i o racie równej bądź malejącej, o tyle już nie każdy wie, czym jest rata balonowa. Co kryje się pod tym hasłem? Czy warto decydować się na kredyt, którego forma zakłada właśnie raty balonowe? Dowiedz się więcej!

Rodzaje kredytów – odnajdź się w bankowym nazewnictwie

Rodzajów kredytów jest wiele, bowiem równie wiele jest celów, na które kredytobiorcy chcą przeznaczyć pieniądze pochodzące z banku. Najpopularniejsze rodzaje kredytów to: hipoteczny, gotówkowy, samochodowy i konsolidacyjny. Jeśli masz jasny plan, na co chcesz przeznaczyć pieniądze, zdecydowanie warto poszukać dedykowanego rozwiązania, jak np. kredyt hipoteczny na zakup mieszkania czy domu i samochodowy na zakup pojazdu. Najczęściej bowiem oferują one bardzo korzystne warunki. Jest to możliwe dzięki temu, że nieruchomość bądź pojazd stanowią formę zabezpieczenia dla banku, są jego własnością do momentu, gdy dokonasz ostatniej wpłaty.

Jeżeli natomiast pozyskane środki chcesz przeznaczyć na kilka różnych celów, jak np. naprawa samochodu, drobne sprzęty do wykończenia mieszkania i wyjazd weekendowy, możesz sięgnąć po kredyt gotówkowy – również ten w formie online – który wiąże się z minimum formalności i niemal błyskawiczną procedurą. Ubiegając się o niego, nie musisz się „tłumaczyć” i deklarować, na co przeznaczysz pozyskane środki. Twój plan w każdej chwili może ulec zmianie i pieniądze możesz wydać na dowolny cel.

Polecane  Wcześniejsza spłata kredytu - wszystko co musisz wiedzieć

Wyjątkowym rodzajem kredytu jest kredyt konsolidacyjny. Jeżeli posiadasz już kilka kredytów i z jakiegoś powodu nie radzisz sobie z ich spłatą, możesz je skonsolidować, czyli połączyć w jeden. W ten sposób znacząco obniżysz wysokość miesięcznych zobowiązań i łatwiej będzie Ci spłacać je regularnie. To znacznie lepszy i bezpieczniejszy wybór niż pozyskiwanie kolejnych kredytów lub – co gorsza – wysokooprocentowanych pożyczek w instytucjach pozabankowych i spłacanie nimi poprzednich zobowiązań. Jest to bowiem prosta droga do tzw. spirali zadłużenia.

Czasem możesz też spotkać się z takim określeniem jak kredyt balonowy lub rata balonowa. Co to takiego? Ta forma spłaty stosowana jest najczęściej w przypadku kredytów samochodowych. Jeśli planujesz zakup nowego bądź używanego auta, koniecznie bliżej przyjrzyj się temu rozwiązaniu, bo być może jest ono szyte na miarę Twoich potrzeb i wymagań!

Rata balonowa – co to jest?

Kredyt balonowy czy inaczej rata balonowa to, w dużym skrócie i uproszczeniu, forma spłaty uzyskanych od banku środków polegająca na tym, że uiszczasz określoną wpłatę początkową, dalej regulujesz bardzo niskie miesięczne raty (sprowadzające się zazwyczaj do odsetek), a na koniec płacisz jedną większą ratę – właśnie tzw. balonową. Rozwiązanie to, jak zostało nadmienione, najczęściej jest stosowane w odniesieniu do kredytów udzielanych na zakup samochodu.

Rata balonowa – wady i zalety

Najważniejszą zaletą tego wyjątkowego na tle innych kredytów rozwiązania jest to, że marzenie o własnym samochodzie możesz zrealizować nawet wtedy, gdy nie posiadasz dużych środków nie tylko na to, aby kupić pojazd za gotówkę, ale też na to, aby płacić wysokie miesięczne raty. Ze względu na to, że spłata comiesięcznego zobowiązania wiąże się z niewielkim kosztem, nie wpłynie ona negatywnie na codzienne funkcjonowanie i nie naruszy domowego budżetu – być może będzie wręcz niezauważalna.

Polecane  Na czym polega kredyt odnawialny?

Naturalnie w którymś momencie nadejdzie konieczność spłaty ostatniej raty balonowej, znacznie większej niż wszystkie poprzednie. Wówczas może się okazać, że jednak przekracza ona możliwości finansowe. Wiele osób uważa, że właśnie z tego względu rata balonowa nie jest dobrym pomysłem, bo po początkowym okresie stosunkowej beztroski narodzi się poważny problem, który pociągnie za sobą kolejne, włącznie z ryzykiem zachwiania płynności i bezpieczeństwa finansowego. Ale i tutaj – jak się okazuje – istnieje wyjście z sytuacji. Niektóre banki proponują swoim klientom możliwość rozłożenia raty balonowej na mniejsze miesięczne raty.

Rata balonowa – dla kogo?

Propozycja ta jest dobra tak naprawdę dla każdego. W szczególności zaś dla osób, które muszą czym prędzej zakupić samochód, ale nie mogą pozwolić sobie na chwilę obecną na to, aby spłacać regularnie wysokich kwot kredytu. Pamiętaj o tym, że jeśli nie zgromadzisz wystarczających środków do tego, aby spłacić ostatnią ratę, możesz rozłożyć ją na mniejsze – oczywiście pod warunkiem, że bank, w którym zdecydowałeś się na ratę balonową, przewiduje takie rozwiązanie.

Rata balonowa to również doskonała opcja dla każdego, kto – choć obecnie nie posiada wystarczających środków – w określonym czasie spodziewa się sporego zastrzyku gotówki, np. w postaci spadku, podwyżki, premii, środków ze sprzedaży konkretnych dóbr etc. Decydując się na zakup samochodu, zdecydowanie zatem warto rozważyć kredyt tego rodzaju.

Polecane  Rachunek oszczędnościowy - ABC finansów osobistych

Różne propozycje rat balonowych

Wiesz już czym jest „klasyczna” rata balonowa. Początkowo, przez ustalony okres, spłacasz odsetki, zatem miesięczne raty są niewielkie, a w ostatniej racie, znacznie wyższej, spłacasz pozostałe zobowiązanie. Banki oferują jednak wiele innych ciekawych rozwiązań na kształt raty balonowej. Możesz znaleźć oferty polegające na tym, że np. wpłacasz 50% kwoty za samochód z własnych środków, a pozostałe 50% spłacasz za rok. Inny interesujący pomysł to wpłata własna na początku w wysokości 25%, kolejne 25% co roku (łącznie 3 raty). Jeśli zdecydujesz się wpłacić 20% wartości samochodu, a dalej 20% co roku, będziesz spłacać taki kredyt w 4 ratach po 20% każda.

Pomysłów na to, jak najkorzystniej i najbezpieczniej dla siebie sfinansować zakup samochodu, jest wiele. Banki obecnie wychodzą naprzeciw wymaganiom i możliwościom klientów, dlatego naprawdę nie brakuje ciekawych, zaskakujących propozycji!

Źródła

  1. Spirala zadłużenia. Zobacz, jakie masz możliwości, by wyjść z długów (money.pl)
  2. Rodzaje kredytów (bik.pl)
  3. Na czym polega rata balonowa (vwfs.pl)
  4. Kredyt samochodowy – wiele możliwości – YouTube