Kredyt konsolidacyjny — co to jest? Rodzaje i warunki

Na skutek ostatnich podwyżek stóp procentowych coraz więcej osób ma realne problemy z terminową spłatą rat kredytów i pożyczek. Jeśli podwyżki potężnie obciążyły także Twój budżet, rozważ sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Dzięki niemu odzyskasz finansową płynność i spokojny sen. Czym jest kredyt konsolidacyjny? Kto może go dostać? Kiedy warto po niego sięgnąć i jak wybrać ten, który okaże się strzałem w dziesiątkę? Podpowiadamy.

Podwyżki stóp procentowych, które mają miejsce w naszym kraju od października 2021 roku, to rządowy sposób na walkę z szalejącą inflacją i dynamicznym wzrostem cen. Niestety, taka strategia ma także drugą stronę medalu. Konsekwencją najwyższych od lat stóp procentowych są potężne podwyżki rat kredytów i pożyczek z oprocentowaniem zmiennym, a ich efektem — coraz powszechniejsze problemy z terminową spłatą zobowiązań względem banków. Jeśli Twój portfel także boleśnie odczuwa wyższe raty kredytów i pożyczek, rozważ sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to kredyt na spłatę innych kredytów i pożyczek. Jeśli sięgniesz po konsolidację, zamienisz kilka aktualnie spłacanych rat na jedną, niższą. W ten sposób odciążysz domowy budżet, zminimalizujesz stres i wreszcie odetchniesz z ulgą. Unikniesz także długofalowych konsekwencji opóźnień w spłacie — pogorszenia historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej, wpisu do rejestru dłużników BIG czy nieprzyjemnej procedury windykacyjnej realizowanej przez kredytodawcę.

Polecane  Na czym polega kredyt odnawialny?

Jakie zobowiązania można skonsolidować?

Każdy kredytodawca wskazuje rodzaj zobowiązań, które może skonsolidować w ramach kredytu konsolidacyjnego. Zazwyczaj są to: pożyczki gotówkowe, kredyty gotówkowe, kredyty konsumenckie na zakup towarów i usług, pożyczki konsolidacyjne, zadłużenie na karcie kredytowej i debetowej, kredyty samochodowe, pożyczki hipoteczne, a nawet kredyty hipoteczne.

Kiedy warto sięgnąć po konsolidację?

Obniżenie miesięcznej raty kredytu konsolidacyjnego (względem sum aktualnie spłacanych rat) dzieje się z reguły poprzez wydłużenie okresu spłaty. Taka konstrukcja może więc (ale nie musi) skutkować podwyższonymi kosztami. Sięgnięcie po konsolidację okaże się więc zasadne wyłącznie w szczególnych sytuacjach: kiedy terminowa spłata rat staje się coraz większym wyzwaniem, a widmo opóźnień w spłacie jest naprawdę realne. Jeśli rozważasz wzięcie kredytu konsolidacyjnego, koniecznie zrób to w momencie, kiedy jeszcze (nawet mimo wyrzeczeń) jesteś w stanie terminowo spłacać raty. Opóźnienia mogą skutkować bowiem pogorszeniem historii kredytowej w BIK-u, a co za tym idzie — przeszkodami w drodze do uzyskania kredytu konsolidacyjnego.

Kto może dostać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny może dostać osoba pełnoletnia posiadająca:

  • pełną zdolność do czynności prawnych;
  • dokument tożsamości i numer PESEL;
  • wymaganą przez kredytodawcę zdolność kredytową, czyli zdolność do spłaty kredytu we wskazanych w umowie terminach.

Wypłacane w ramach kredytu konsolidacyjnego środki nie zasilają konta pożyczkobiorcy, lecz automatycznie spłacają aktualne zobowiązania. Niezbędnym warunkiem otrzymania konsolidacji jest więc także dostarczenie bankowi dokumentów potwierdzających saldo kredytów w innych instytucjach.

Polecane  Czym jest historia kredytowa i co na nią wpływa?

Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny?

Zanim złożysz wniosek o kredyt konsolidacyjny, porównaj oferty poszczególnych banków, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • możliwość skonsolidowania określonych zobowiązań. Każdy z banków samodzielnie ustala, jakie zobowiązania finansowe mogą być przedmiotem konsolidacji. Pierwszym krokiem powinno być więc wyselekcjonowanie instytucji, które obejmą konsolidacją kredyty, które chcesz spłacić;
  • maksymalną kwotę finansowania. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz skonsolidować kredyty i pożyczki na wysokie sumy;
  • RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania to wyznacznik atrakcyjności ekonomicznej kredytu. To właśnie on, nie oprocentowanie, precyzyjnie ilustruje, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze. Im niższe RRSO, tym tańszy kredyt.

Kredyt konsolidacyjny to najlepszy sposób na obniżenie miesięcznych zobowiązań finansowych i zminimalizowanie stresu towarzyszącego napiętemu budżetowi. Dostosowany do twoich potrzeb i możliwość pomoże ci odzyskać finansową płynność i wyeliminować konwencje nieterminowo spłacanych rat.

Źródło:

  • https://www.money.pl/gospodarka/ranking-kredytow-konsolidacyjnych-w-ktorym-banku-oplaca-sie-zamienic-swoje-kredyty-w-jeden-6708178094585985a.html