Na skutek ostatnich podwyżek stóp procentowych coraz więcej osób ma realne problemy z terminową spłatą rat kredytów i pożyczek. Jeśli podwyżki potężnie obciążyły także Twój budżet, rozważ sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Dzięki niemu odzyskasz finansową płynność i spokojny sen. Czym jest kredyt konsolidacyjny? Kto może go dostać? Kiedy warto po niego sięgnąć i jak wybrać ten, który okaże się strzałem w dziesiątkę? Podpowiadamy.
Podwyżki stóp procentowych, które mają miejsce w naszym kraju od października 2021 roku, to rządowy sposób na walkę z szalejącą inflacją i dynamicznym wzrostem cen. Niestety, taka strategia ma także drugą stronę medalu. Konsekwencją najwyższych od lat stóp procentowych są potężne podwyżki rat kredytów i pożyczek z oprocentowaniem zmiennym, a ich efektem — coraz powszechniejsze problemy z terminową spłatą zobowiązań względem banków. Jeśli Twój portfel także boleśnie odczuwa wyższe raty kredytów i pożyczek, rozważ sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny.
Czym jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to kredyt na spłatę innych kredytów i pożyczek. Jeśli sięgniesz po konsolidację, zamienisz kilka aktualnie spłacanych rat na jedną, niższą. W ten sposób odciążysz domowy budżet, zminimalizujesz stres i wreszcie odetchniesz z ulgą. Unikniesz także długofalowych konsekwencji opóźnień w spłacie — pogorszenia historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej, wpisu do rejestru dłużników BIG czy nieprzyjemnej procedury windykacyjnej realizowanej przez kredytodawcę.
Jakie zobowiązania można skonsolidować?
Każdy kredytodawca wskazuje rodzaj zobowiązań, które może skonsolidować w ramach kredytu konsolidacyjnego. Zazwyczaj są to: pożyczki gotówkowe, kredyty gotówkowe, kredyty konsumenckie na zakup towarów i usług, pożyczki konsolidacyjne, zadłużenie na karcie kredytowej i debetowej, kredyty samochodowe, pożyczki hipoteczne, a nawet kredyty hipoteczne.
Kiedy warto sięgnąć po konsolidację?
Obniżenie miesięcznej raty kredytu konsolidacyjnego (względem sum aktualnie spłacanych rat) dzieje się z reguły poprzez wydłużenie okresu spłaty. Taka konstrukcja może więc (ale nie musi) skutkować podwyższonymi kosztami. Sięgnięcie po konsolidację okaże się więc zasadne wyłącznie w szczególnych sytuacjach: kiedy terminowa spłata rat staje się coraz większym wyzwaniem, a widmo opóźnień w spłacie jest naprawdę realne. Jeśli rozważasz wzięcie kredytu konsolidacyjnego, koniecznie zrób to w momencie, kiedy jeszcze (nawet mimo wyrzeczeń) jesteś w stanie terminowo spłacać raty. Opóźnienia mogą skutkować bowiem pogorszeniem historii kredytowej w BIK-u, a co za tym idzie — przeszkodami w drodze do uzyskania kredytu konsolidacyjnego.
Kto może dostać kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny może dostać osoba pełnoletnia posiadająca:
- pełną zdolność do czynności prawnych;
- dokument tożsamości i numer PESEL;
- wymaganą przez kredytodawcę zdolność kredytową, czyli zdolność do spłaty kredytu we wskazanych w umowie terminach.
Wypłacane w ramach kredytu konsolidacyjnego środki nie zasilają konta pożyczkobiorcy, lecz automatycznie spłacają aktualne zobowiązania. Niezbędnym warunkiem otrzymania konsolidacji jest więc także dostarczenie bankowi dokumentów potwierdzających saldo kredytów w innych instytucjach.
Jak wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny?
Zanim złożysz wniosek o kredyt konsolidacyjny, porównaj oferty poszczególnych banków, zwracając uwagę przede wszystkim na:
- możliwość skonsolidowania określonych zobowiązań. Każdy z banków samodzielnie ustala, jakie zobowiązania finansowe mogą być przedmiotem konsolidacji. Pierwszym krokiem powinno być więc wyselekcjonowanie instytucji, które obejmą konsolidacją kredyty, które chcesz spłacić;
- maksymalną kwotę finansowania. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz skonsolidować kredyty i pożyczki na wysokie sumy;
- RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania to wyznacznik atrakcyjności ekonomicznej kredytu. To właśnie on, nie oprocentowanie, precyzyjnie ilustruje, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze. Im niższe RRSO, tym tańszy kredyt.
Kredyt konsolidacyjny to najlepszy sposób na obniżenie miesięcznych zobowiązań finansowych i zminimalizowanie stresu towarzyszącego napiętemu budżetowi. Dostosowany do twoich potrzeb i możliwość pomoże ci odzyskać finansową płynność i wyeliminować konwencje nieterminowo spłacanych rat.
Źródło:
- https://www.money.pl/gospodarka/ranking-kredytow-konsolidacyjnych-w-ktorym-banku-oplaca-sie-zamienic-swoje-kredyty-w-jeden-6708178094585985a.html