Czym jest kredyt konsolidacyjny? Jakie są jego najmocniejsze strony? W jakich sytuacjach dobrym pomysłem jest rozważenie tego rozwiązania? Sprawdź, co należy wiedzieć o kredytach konsolidacyjnych.
Co to takiego kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to dość specyficzne zobowiązanie, które jednak w wielu przypadkach może okazać się doskonałą drogą do ustabilizowania swoich finansów i spłacenia dotychczasowych długów. Formalnie za kredyt konsolidacyjny należy uznać kredyt celowy, którego przeznaczeniem jest spłata posiadanych zobowiązań. Zanim zdecydujesz się na złożenie wniosku o kredyt konsolidacyjny, koniecznie przyjrzyj się strukturze swoich zadłużeń i sprawdź, czy w twoim przypadku to na pewno dobre rozwiązanie. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu możesz połączyć swoje dotychczasowe zadłużenia – wszystkie lub tylko wybrane – i spłacać je w postaci jednej raty. Konsolidacji mogą ulegać takie zobowiązania jak kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, kredyt samochodowy, karta kredytowa lub debet w rachunku osobistym. Oczywiście dokładna lista zobowiązań podlegających konsolidacji zależy od warunków określonych przez dany bank.
Ze względu na typ zabezpieczenia spłaty wyróżnia się kredyty konsultacyjne gotówkowe oraz kredyty konsolidacyjne hipoteczne. Łatwiej i szybciej można uzyskać pierwsze z wymienionych, do tego celu najczęściej potrzebujesz tylko dokumentu tożsamości, dokumentów finansowych oraz dokumentacji spłacanych zadłużeń. Z drugiej jednak strony przy gotówkowych kredytach konsolidacyjnych możliwa do pożyczenia jest mniejsza kwota. Z dłuższą i bardziej skomplikowaną procedurą uzyskania wiąże się ubieganie o hipoteczny kredyt konsolidacyjny. Dzięki temu, że ustanowienie hipoteki bardzo dobrze zabezpiecza interesy banku, w ten sposób możesz liczyć na uzyskanie znacznie wyższej kwoty. Do tego na zmniejszenie finalnej raty wpływa to, że tego typu zobowiązanie rozciągnięte jest na wiele lat.
Czy warto brać kredyt konsolidacyjny?
Choć może się to wydać nieco zaskakujące, w wielu sytuacjach kredyt konsolidacyjny to najlepszy sposób na poradzenie sobie z zaległościami w regulowaniu zobowiązań finansowych. Oczywiście należy pamiętać, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie, a przed podpisaniem dokumentów, trzeba dokładnie przeczytać całą umowę. Co więcej – zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego może być opłacalne nawet pomimo tego, że finalna wysokość spłaconych zobowiązań będzie w tej sytuacji wyższa. Kiedy zatem warto rozważyć ubieganie się o kredyt konsolidacyjny?
- Gdy spłacanie wielu pożyczek i kredytów staje się coraz trudniejsze – duża liczba zobowiązań finansowych, nawet jeśli każde z nich jest na stosunkowo niewielką kwotę, z czasem może tworzyć problemy z ich terminowym uiszczaniem. Krok po kroku prowadzi to do coraz większego zadłużenia, co finalnie w jeszcze większej mierze utrudnia ich spłatę. Zaciągając kredyt konsolidacyjny, zmniejszasz miesięczny koszt spłaty wszystkich zobowiązań, tym samym wydłużając okres ich spłaty.
- W twoich spłatach pojawił się chaos – wiele zobowiązań to nie tylko wysokie koszty, ale również niemały problem organizacyjny. Kredyt konsolidacyjny to duże ułatwienie, bowiem zamiast kilku czy nawet kilkunastu rat każdego miesiąca spłacasz tylko jedną ratę.
- Doszło do dużych zmian w sytuacji rynkowej – w niektórych przypadkach może się okazać, że wobec zmieniających się warunków gospodarki, kredyt konsolidacyjny zapewni ci po prostu bardziej atrakcyjne stawki.
- Spłata kredytu odnawialnego – jeżeli zaciągnięto wcześniej kredyt odnawialny i chcesz go spłacić w postaci jednej raty, kredyt konsolidacyjny pozwoli ci na to. Potem pozostanie ci jedynie systematyczne spłacanie nowego kredytu aż do całkowitego uiszczenia zobowiązania.
Co jeszcze musisz wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym?
Gdy już zdecydujesz, których długów chcesz się pozbyć za pomocą kredytu konsolidacyjnego, w rzeczywistości to nie ty spłacasz te zobowiązania. Zamiast ciebie dokonuje tego bank – w końcu kredyt konsolidacyjny to kredyt celowy. Zatem nie dostajesz żadnej gotówki do ręki, zamiast tego uzyskane środki są przelewane na poczet spłaty poprzednich kredytów czy pożyczek. Warto jednak dodać, że jest możliwość uzyskania dodatkowych środków w ramach kredytu konsolidacyjnego, które można już przeznaczyć na dowolny cel. Sprawia to, że rozwiązanie to jest szczególnie polecane osobom, które spotkały się z dopiero pierwszymi problemami z regulowaniem zobowiązań. Jeżeli masz na swojej głowie dużo zobowiązań lub ich suma przekracza twoje aktualne możliwości, koniecznie rozważ zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego.
Jakie są zalety kredytu konsolidacyjnego?
Na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się możliwość odzyskania płynności finansowej. Wynika to z tego, że zmniejszeniu ulegają twoje miesięczne koszty spłaty wszystkich długów. Oczywiście efektem tego jest wydłużenie okresu ich spłaty i tym samym większa łączna suma zobowiązań, do tego czasu jednak twoja sytuacja finansowa może być już znacznie lepsza – kto wie, może możliwa będzie nawet wcześniejsza spłata kredytu konsolidacyjnego? Kredyt konsolidacyjny to też poprawa aktualnego budżetu domowego, co w wielu przypadkach nie jest bez znaczenia. Pamiętaj również, że kredyt konsolidacyjny pozwoli ci uniknąć opóźnień w regulowaniu dotychczasowej zadłużeń, tym samym nie będą naliczane żadne odsetki z tego tytułu. Jak zatem widać, kredyt konsolidacyjny wcale nie jest tak straszny, jak czasem zwykło się o nim mówić. Wręcz przeciwnie – to skuteczny sposób na poradzenie sobie ze zbyt dużą ilością zobowiązań finansowych.
Źródła:
- https://www.big.pl/baza-wiedzy/konsolidacja-kredytu-dobry-sposob-na-wyjscie-z-dlugow
- https://finanse.rankomat.pl/poradniki/czym-polega-kredyt-konsolidacyjny
- https://www.bankier.pl/smart/kredyt-konsolidacyjny-co-to-jest-rodzaje-i-warunki
- https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-kredyt-konsolidacyjny
- https://businessinsider.com.pl/finanse/co-to-jest-kredyt-konsolidacyjny-i-jak-dziala/t4nrglv