jak-zarzadzac-domowym-budzetem-bankowosc-elektroniczna

Umiejętność zarządzania własnymi finansami to jedna z najbardziej pożądanych umiejętności każdego dorosłego. W artykule zdradzimy sprawdzone sposoby na to, jak skutecznie i bez wysiłku… kontrolować stan konta.

Właściwe zarządzanie domowym budżetem to jedna z najważniejszych i najbardziej pożądanych umiejętności w dorosłym życiu. Ze względu na fakt, że polski system edukacji pozostawia w tej kwestii wiele do życzenia, nauka tych jakże ważnych kompetencji odbywa się z reguły… w praktyce, metodą prób i (nierzadko bolesnych) błędów. Jak kontrolować swoje finanse, aby zbudować pozytywne nawyki?

Jak kontrolować budżet domowy 4 sprawdzone sposoby

 1. Zapisuj wydatki

 Wprawne zarządzenie finansami warto zacząć od dogłębnej analizy własnego budżetu. Jeśli nie wiesz, ile pieniędzy wydajesz i na co przeznaczasz określone kwoty, to w Twoim portfelu na dobre rozgości się chaos. A ten z pewnością nie wspiera rozsądnych decyzji. Od czego zacząć? Pierwszym krokiem do poprawy kontroli nad stanem konta powinno być zapisywanie wszystkich, nawet najmniejszych wydatków. Najlepiej z podziałem na konkretne kategorie. W zależności od swoich preferencji zapiski możesz wykonywać w zeszycie, arkuszu kalkulacyjnym czy aplikacji na smartfona. Możesz być pewien, że po 2–3 miesiącach regularnych działań wnioski okażą się dla Ciebie… sporym zaskoczeniem.

 1. Zweryfikuj produkty bankowe

Czy wiesz, że przypadkowo wybrane produkty bankowe (ROR, konto oszczędnościowe czy kredyt bankowy) mogą w ciągu roku wygenerować nawet kilkaset złotych zbędnych kosztów? Aby uniknąć zbędnych wydatków:

 • zrezygnuj z produktów bankowych, z których nie korzystasz;
 • zamień drogie w obsłudze konto osobiste na darmowe konto internetowe;
 • poszukaj banku, który oferuje konto oszczędnościowe z wysokim oprocentowaniem i… brakiem opłat za przelewy na konto osobiste. To właśnie one często są źródłem wysokich kosztów, z których wielu klientów zupełnie nie zdaje sobie sprawy.
 1. Odkładaj choćby niewielkie kwoty

 Pandemia COVID-19 udowodniła Polakom, jak ważne jest posiadanie choćby minimalnych oszczędności. Aby zachować finansowe bezpieczeństwo i większą kontrolę nad domowym budżetem, regularnie odkładaj choćby niewielkie kwoty. Aby pieniądze same na siebie zarabiały i nie traciły na wartości, umieść je na atrakcyjnie oprocentowanym koncie oszczędnościowym. Jeśli chcesz uniknąć argumentu „nie mam z czego oszczędzać”, określ minimalną kwotę, jaką możesz w każdym miesiącu odkładać. Następnie na koncie osobistym ustaw zlecenie stałe. Taka dyspozycja sprawi, że określona kwota będzie wędrować na konto oszczędnościowe automatycznie, bez Twojego udziału. To, co jednak najważniejsze — zadbaj o to, aby bank wykonał transfer środków nie pod koniec miesiąca, kiedy Twoje konto często świeci już pustkami, lecz zaledwie kilka dni po otrzymaniu wynagrodzenia.

 1. Korzystaj z systemu bankowości internetowej

Korzystanie z usług bankowości elektronicznej pomoże Ci oszczędzić czas (a ten jest przecież dzisiaj równie cenny, co pieniądze) i znacząco poprawić komfort bankowania. Wykonując operacje bankowe przy pomocy komputera lub smartfona, uniezależnisz bankowanie od godzin pracy oddziałów, a wszystkie potrzebne czynności wykonasz szybciej i wygodniej niż kiedykolwiek wcześniej.

Polecane  Raty równe czy malejące — na czym polega różnica?

Bankowość elektroniczna zapewni Ci:

 • bezpłatny dostęp do informacji o produktach z komputera, tabletu czy smartfona. O każdej porze, z dowolnego miejsca na świecie;
 • możliwość bezpiecznego logowania indywidualnym numerem ICN;
 • możliwość spłaty karty kredytowej i rat kredytu — szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu;
 • możliwość czasowej blokady karty lub jej zastrzeżenie. Jest to szczególnie ważne, jeśli przebywasz za granicą lub w miejscu, w którym nie ma oddziału banku;
 • dostęp do Twoich dokumentów, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu;
 • szybki i wygodny dostęp do historii operacji;
 • możliwość szybkiego wzięcia kredytu (np. gotówkowego). Dzięki internetowej procedurze wszystkie czynności (łącznie z zawarciem umowy) wykonasz online;
 • możliwość założenia atrakcyjnie oprocentowanej lokaty i/lub konta oszczędnościowego.
Polecane  RRSO w pigułce: co powinieneś wiedzieć o tym wskaźniku przed zaciągnięciem kredytu?

 

Źródło:

https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/dobre-planowanie-czyli-jak-kontrolowac-wydatki/4cz4kh1