Ekipa remontowa remontuje mieszkanie zimą

Decyzja o remoncie mieszkania czy domu bardzo często bywa odkładana w czasie. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę fakt, iż zdecydowanej większości osób remont kojarzy się z mnóstwem utrudnień, ogólnie pojętym chaosem, sporą dawką stresu i niemałym kosztem. Wcześniej czy później przychodzi jednak taki moment, że bez względu na chęci lub ich brak trzeba rozpocząć prace remontowe. I tu pojawia się pytanie – kiedy najlepiej to zrobić? Otóż okazuje się, że dobrym pomysłem może być rozpoczęcie remontu zimą. Dlaczego? Jakie korzyści płyną z takiego rozwiązania? Oto kilka zalet remontu mieszkania zimową porą.

Remont mieszkania, czyli długa lista wyzwań

Nie ulega wątpliwości, iż remont mieszkania jest dużym wyzwaniem. Jeżeli jego charakter nie polega tylko i wyłącznie na zmianie koloru ścian, ale wiąże się z koniecznością przeprowadzenie poważniejszych prac remontowo-budowlanych, wówczas trzeba liczyć się ze sporymi utrudnieniami. Niezaprzeczalnie całemu procesowi trzeba poświęcić mnóstwo czasu, energii i pieniędzy. W zależności od zakresu prowadzonych prac ostateczny koszt remontu może wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Trzeba przyznać, że są to niemałe wydatki, które – co warto podkreślić – mogą jeszcze wzrosnąć. Bardzo często bowiem podczas prowadzonych prac ekipa remontowa odkrywa „nowe” usterki lub fragmenty instalacji, które trzeba wymienić. Jak łatwo się domyślić, każda z tych sytuacji oznacza dodatkowe wydatki. Skąd wziąć na nie pieniądze?

Polecane  Czy warto inwestować w nowy sprzęt rolniczy?

Rozwiązaniem kłopotów finansowych z całą pewnością jest kredyt gotówkowy. Pozyskane za jego pośrednictwem pieniądze mogą wspomóc domowy budżet, umożliwiając dokończenie remontu. Kredyt gotówkowy może być traktowany jako uzupełnienie budżetu przeznaczonego na remont lub stanowić jego podstawę. Rozważając zaciągnięcie kredytu na remont mieszkania, warto zapoznać się z ofertami różnych banków oraz placówek pozabankowych, gdyż mogą się one znacznie różnić od siebie. Znalezienie najkorzystniejszej pozwoli na zmniejszenie kosztów kredytu i ułatwi jego spłatę. Przed podpisaniem umowy kredytowej należy dokładnie zapoznać się z proponowanymi warunkami, a także zastanowić się nad ustaleniem optymalnego terminu spłaty zobowiązania i wysokością kolejnych jego rat. Warto bowiem pamiętać, że niższe raty oznaczają wydłużenie okresu spłaty zadłużenia, a to z kolei przyczynia się do zwiększenia kosztów kredytu. Wysokość poszczególnych rat nie powinna być zatem ani zbyt wysoka, ani zbyt niska. Ustalenie jej optymalnego poziomu gwarantuje bezproblemową spłatę kredytu bez niepotrzebnego ryzyka i dodatkowych kosztów.

Aby cały remont przebiegał sprawnie i nie generował zbyt wielu „niespodzianek”, powinien być dobrze zaplanowany. W praktyce oznacza to przygotowanie harmonogramu wykonywania kolejnych etapów remontu, znalezienie zaufanej ekipy remontowej, przygotowanie wstępnego wyliczenia kosztów oraz ustalenia daty rozpoczęcia prac. Ta ostatnia związana jest zarówno z indywidualnymi planami, jak i dostępnością wolnych terminów wybranej ekipy fachowców. Jeśli jednak planujemy remont z dużym wyprzedzeniem, w większości wypadków możemy dopasować jego termin do własnych potrzeb. Jak się okazuje, warto w swoich planach uwzględnić okres zimowy, gdyż wiąże się to z kilkoma zaletami.

Zima kontra remont

Prace remontowe zazwyczaj przeprowadza się wiosną i latem. Jesień i zima są zdecydowanie mniej popularne. Wciąż bowiem panuje przekonanie, że remont najlepiej wykonywać w ciepłych miesiącach. Nie jest ono jednak niczym uzasadnione. Eksperci są zgodni co do tego, iż nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby prace wykończeniowe wewnątrz mieszkania czy domu wykonywać zimą. Warunkiem jest jednak zachowanie odpowiedniej temperatury remontowanego pomieszczenia. A w dodatku okazuje się, że przeprowadzenie remontu zimą ma kilka zalet.

Polecane  Thermomix - czy wart swojej ceny?

Bez wątpienia jedną z nich i zarazem najistotniejszą jest większa dostępność wolnych terminów ekip remontowych. Ze względu na to, iż jesienią i zimą rzadziej wykonuje się prace remontowe, znalezienie dogodnego dla siebie terminu rozpoczęcia remontu mieszkania staje się o wiele prostsze. Dzięki temu planowany remont ma szansę odbyć się szybciej. Kolejną zaletą remontu w zimie są zazwyczaj niższe ceny materiałów budowlanych. Prosta zasada odnosząca się do wzrostu cen wraz ze zwiększonym popytem na towary nie omija także sektora budowlanego. Nie jest to jednak oczywiście regułą i nie zawsze dotyczy wszystkich rodzajów materiałów. Dlatego warto śledzić ceny i korzystać z różnego rodzaju promocji.

Zaplanowanie remontu ze sporym wyprzedzeniem pozwala zgromadzić przynajmniej cześć potrzebnych materiałów w okazyjnych cenach. Choć polowanie na promocje wymaga poświęcenia czasu na szukanie niższych cen, w ostatecznym rozrachunku może się naprawdę opłacić. Warto więc z nich korzystać. Jeśli w danym momencie nie dysponujemy wystarczającą ilością środków, możemy sięgnąć po kredyt gotówkowy. Pozyskane w ten sposób środki umożliwią zakup potrzebnych materiałów w korzystnych cenach i ostatecznie pomogą zaoszczędzić.

Kupowanie materiałów budowlanych zimą zazwyczaj oznacza też ich większą dostępność. Bardzo często bowiem zdarza się, że w okresie letnim niektóre towary wyprzedają się szybciej, przez co czas oczekiwania na nie ulega wydłużeniu. Zimną najczęściej nie ma tego problemu.

Jakie się wady remontu mieszkania zimą?

Przeciwnicy przeprowadzania remontu zimową porą tłumaczą swoją niechęć do tego okresu przede wszystkim niskimi temperaturami, które znacznie wydłużają czas wysychania farb czy tynków. Faktycznie niskie temperatury mogą tu stanowić problem. Jednak warto pamiętać o tym, iż w mieszkaniach, w których zamontowano centralne ogrzewanie, można go bardzo szybko rozwiązać, ustawiając odpowiedni zakres temperatury. Przyjmuje się, że jej optymalna wysokość, zapewniająca dobre tempo wysychania farb, tynków i klejów, waha się w granicach 23 – 25 stopni. Temperatura ta jest porównywalna do tej, która panuje latem.

Polecane  Te urządzenia wkrótce znikną z rynku – zobacz, czym je zastąpić

Kolejnym argumentem, który bywa przytaczany przez przeciwników remontu zimą, jest słabe światło. I znów problem ten, który faktycznie występuje ze względu na fakt, iż w zimie dzień staje się krótszy i szybciej zapada zmrok, można łatwo rozwiązać. Wystarczy w remontowanym mieszkaniu rozstawić dodatkowe lampy lub reflektory umożliwiające nakierowanie snopa intensywnego światła pod odpowiednim kątem.

Wymienione utrudnienia wynikające z remontowania mieszkania zimą z całą pewnością należy uwzględnić w swoich planach. Jednak warto dobrze rozważyć czy nie mają one mniejszego znaczenia niż zalety takiego rozwiązania.

Źródło:

  1. „Remont mieszkania zimą – czy warto się na to decydować?”, (https://kapitanremont.pl/artykuly/remont-mieszkania-zima-czy-warto/), data dostępu: 27.11.21.
  2. „Czy warto robić remont mieszkania zimą?”, (https://majster-zrob-to-sam.pl/czy-warto-robic-remont-mieszkania-zima/), data dostępu: 27.11.21.