Systemy rekuperacji to elementy systemu wentylacji mechanicznej, które w ostatnich latach zdobywają dużą popularność. Inwestuje w nią coraz większa grupa właścicieli domów i przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w budynkach biurowych.

Jak działa rekuperator?

Rekuperacja (z ang. recuperation) to proces, w którym energia jest odzyskiwana z zanieczyszczonego powietrza przy użyciu specjalnego narzędzia, czyli rekuperatora. Dzięki wentylacji mechanicznej usuwane jest powietrze, które zawiera dużą ilość CO2 i dostarczane jest do pomieszczeń świeże, filtrowane powietrze z zewnątrz[1]. Zaawansowane systemy rekuperacji spotykamy coraz częściej w nowo budowanych, jak i w starszych budynkach.

Korzyści posiadania systemu rekuperacji

Korzystanie z systemów rekuperacji ma wiele zalet. Główną korzyścią wynikającą z posiadania rekuperatora jest to, że umożliwia on odzyskiwanie nawet 90% ciepła z instalacji[2]. Doskonale skonfigurowany system rekuperacji wysysa wcześniej ogrzane powietrze z pomieszczeń, dokonując jego oczyszczenia przy użyciu specjalnych filtrów i oddając je bez utraty ciepła. Inną z ważnych zalet systemu rekuperacji jest to, że pozwala ona na korzystanie ze świeżego, przefiltrowanego wcześniej powietrza. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które na co dzień borykają się z różnymi alergiami. Bardzo istotne jest tutaj to, że wymiana powietrza odbywa się przez 24 godziny na dobę, przy zamkniętych oknach. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie alergenów. Przefiltrowane powietrze poprawia ponadto jakość higieniczną pomieszczeń, przez co na meblach i innych elementach wyposażenia wewnętrznego rzadziej osadza się kurz[3]. To dlatego warto zainwestować swoje pieniądze w rekuperatory. Potrafią one bowiem w znaczący sposób poprawić jakość naszego życia, wpływając korzystnie na ogólny poziom samopoczucia.

Polecane  Rachunek oszczędnościowy - ABC finansów osobistych

Gdzie warto zamontować rekuperator?

Analizując projekt rekuperacji, możemy łatwo stwierdzić, że najlepszą lokalizacją dla niej, mimo tego, że nie emituje ona dużego poziomu hałasu (do 50-60 dB), będą pomieszczenia gospodarcze. Przykładem jest tutaj kotłownia, ale dobrze sprawdzi się również strych oraz piwnica, w których nie będą one zajmowały ważnej dla nas przestrzeni. Przede wszystkim powinniśmy jednak zadbać w nich o łatwy oraz szybki dostęp do urządzenia. Wynika to z faktu, iż wymaga on dokonywania co pewien czas określonych czynności, do których należą chociażby czyszczenie, wymiana filtrów oraz bieżący serwis. Równie istotne jest to, by długość kanałów wentylacyjnych połączonych z rekuperatorem, była jak najmniejsza. W ten sposób zadbamy o odpowiednią jakość działania całego systemu. Będzie on wówczas po prostu najbardziej wydajny.

Warto mieć jedynie na uwadze to, że rekuperator powinien działać w temperaturze powyżej 0 stopni Celsjusza. W innym przypadku może bowiem dojść do zamarznięcia zgromadzonych w systemie wentylacji skroplin, co może doprowadzić do uszkodzenia całego systemu. To dlatego, projektując instalację systemu rekuperacji, powinniśmy się skupić na tym, żeby pomieszczenie, w którym znajdują się jego najważniejsze elementy, było w odpowiedni sposób docieplone[4]. Zapewni to jego przetrwanie w okresie zimowym.

Jak wybrać rekuperator?

Aby osiągnąć najlepsze rezultaty w kwestii oszczędzania energii, powinniśmy dobrać rekuperator o odpowiednich parametrach pracy. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na sprawność odzysku ciepła. Najlepsze rezultaty osiągają centrale wentylacyjne wyposażone w przeciwprądowy wymiennik ciepła. Bardziej zaawansowane systemy rekuperacji mają wymienniki entalpiczne, które pozwalają na odzyskanie nie tylko ciepła, ale również wilgoci. Przy budżetowych rozwiązaniach mamy do czynienia z wymiennikami krzyżowymi o prostej konstrukcji, co wpływa jednocześnie na ich sprawność[5]. System rekuperacji możemy uzupełnić o gruntowny wymiennik ciepła montowany 20 centymetrów poniżej poziomu przemarzania gruntu.

Polecane  Zmywarka czy mycie ręczne – co jest bardziej opłacalne?

Metody oczyszczania powietrza w rekuperatorze

W systemie rekuperacji znajdziemy filtry, które są odpowiedzialne za oczyszczenie powietrza. Jeden z nich znajduje się za wentylatorem nawiewnym, drugi – za wywiewnym. Oba filtry skutecznie oczyszczają powietrze z kurzu i zanieczyszczeń o większych rozmiarach. Zapewnia to ochronę wymiennikowi ciepła i kanałom oraz sprawia, że powietrze, które jest nawiewane, cechuje się niezwykłą czystością.

Ogólnie rzecz biorąc, w systemie rekuperacji mamy do czynienia z trzema poziomami oczyszczania powietrza:

– przy użyciu standardowych filtrów G4 zamontowanych w rekuperatorze (podstawowy poziom oczyszczania),

– przy użyciu filtra F7 o podwyższonej klasie filtracji,

– przy wykorzystaniu urządzeń zamontowanych dodatkowo w systemie rekuperacji (takich jak m.in. filtr kanałowy)[6].

Kredyt jako źródło finansowania systemu rekuperacji

Ceny, które osiąga rekuperacja, sprawiają, że do jej montażu wymagane są spore nakłady pieniężne. Dlatego jeśli nie dysponujemy zapasem gotówki lub środków na rachunku bankowym, powinniśmy się zastanowić nad kredytem. Pomimo tego, że w ten sposób się zadłużymy, możemy bardzo szybko odzyskać zainwestowane przez nas środki w wyniku oszczędności związanych z odzyskaniem energii.

Ile właściwie pieniędzy potrzebujemy na system rekuperacji? Aby obliczyć kwotę, którą musimy zainwestować, możemy skorzystać z kalkulatorów dostępnych online. Po dokonaniu odpowiednich przeliczeń, przy podaniu danych takich jak metraż oraz rodzaj stosowanego kotła, zwykle okazuje się, że na rekuperację musimy przeznaczyć około kilkunastu tysięcy złotych[7]. Często nie dysponujemy takimi zapasami środków pieniężnych, by opłacić system rekuperacji wraz z montażem od ręki. Rozwiązaniem jest wówczas kredyt gotówkowy.

Polecane  Pompy ciepła – sposób na oszczędzanie

Na rynku możemy spotkać wiele ofert kredytu gotówkowego dopasowanych do naszych potrzeb. Podejmując decyzję o wyborze banku, który udostępni nam środki na budowę systemu rekuperacji, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów kredytu:

  • Jakie jest jego oprocentowanie?
  • Czy raty są stałe, czy zmienne (jest to bardzo istotne w kontekście obecnych i planowanych w najbliższych miesiącach zmian stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski w reakcji na rosnącą wciąż inflację)?
  • Jak szybko środki zostaną przelane na nasze konto?
  • W jaki sposób załatwimy wszelkie formalności?

Wszelkie oczekiwania związane z wygodnym i tanim kredytem spełniają jedynie nieliczne banki. Wśród nich znajduje się Santander Consumer Bank. Znajdujący się w ofercie tego banku kredyt przez Internet na konto zdobył dużą popularność dzięki:

  • załatwieniu wszelkich formalności telefonicznie lub za pośrednictwem internetu,
  • stałej racie aż do 5 lat,
  • możliwości uzyskania przelewu środków już w ciągu 24 godzin,
  • dostępowi online do pełnej dokumentacji związanej z kredytem.

To wszystko sprawia, że Santander Consumer Bank jest często pierwszym wyborem, jeśli chodzi o inwestycje budowlane.

Źródła:

[1] https://www.rekuperatory.pl/rekuperacja/, data dostępu: 1.12.2021.

[2] https://muratordom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/co-jest-rekuperator-i-jak-jest-zasada-dzialania-rekuperatora-aa-vd2W-QsWv-we9N.html, data dostępu: 1.12.2021.

[3] https://budowaidom.pl/instalacje/rekuperacja-zalety-i-wady/, data dostępu: 1.12.2021.

[4] https://www.instalacjebudowlane.pl/7879-26-76-gdzie-montowac-rekuperator.html, data dostępu: 1.12.2021.

[5] https://muratordom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/co-jest-rekuperator-i-jak-jest-zasada-dzialania-rekuperatora-aa-vd2W-QsWv-we9N.html, data dostępu: 1.12.2021.

[6] https://www.rekuperatory.pl/rekuperator/, data dostępu: 1.12.2021.

[7] https://rekuperacjawdomu.pl/koszty-montazu-rekuperacji/, data dostępu: 1.12.2021.