Jak skutecznie obniżyć rachunki za media?

Media to jedna z podstawowych kategorii wydatków domowych. Z roku na rok odczuwamy wzrost opłat za energię, wodę, gaz, internet lub telefonię komórkową, związany m.in. z inflacją czy zmianami prawnymi lub w płacy minimalnej. Jak sobie możemy z tym poradzić? Istnieje kilka sposobów, dzięki którym zaoszczędzimy w budżecie domowym nieco pieniędzy. 

Obniżenie rachunków za media – domowe sposoby

Z domowych metod oszczędzania mediów korzysta wielu Polaków. Bardzo często dzięki nim możliwe jest zmniejszenie miesięcznych obciążeń w tej kategorii nawet o 10-20%. W przypadku większych rodzin przekłada się to już na spore, dodatkowe sumy pieniędzy do dyspozycji. 

Jeśli chodzi o domowe metody obniżenia rachunków za prąd, oprócz tego, że powinniśmy pamiętać o wyłączaniu oświetlenia w pomieszczeniach, gdy z niego nie korzystamy, równie ważne jest: 

– wymienienie żarówek w mieszkaniu na te energooszczędne, 

– wyłączanie nieużywanego sprzętu z kontaktu (urządzenia w trybie stand-by także pobierają energię, czego doskonałym przykładem są telewizor lub komputer), 

– uruchamianie tylko pełnej pralki albo zmywarki, 

– gotowanie potraw pod przykryciem (dzięki temu skracamy czas ich przyrządzania). 

Łącząc ze sobą kilka metod oszczędzania, zapewnimy sobie mniejsze rachunki za prąd, płacąc często o kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych niższe rachunki, w zależności od wielkości mieszkania i liczby domowników. 

Polecane  Zmywarka czy mycie ręczne – co jest bardziej opłacalne?

Wodę oszczędzimy przez: 

– zakręcanie kranu podczas mycia zębów lub golenia się, 

– zakup zmywarki (używa ona zaledwie kilka-kilkanaście litrów wody na jeden cykl zmywania dużej ilości naczyń), 

– korzystanie w mieszkaniu z baterii jednouchwytowych (oprócz tego, że nastawimy z ich pomocą pożądany strumień wody szybciej, są one także wyposażone w funkcje redukujące ilość używanej wody), 

– naprawienie cieknących kranów, 

– używanie do kąpieli prysznica zamiast wanny. 

W przypadku ogrzewania za rachunki zapłacimy z kolei mniej, jeśli: 

– dobrze uszczelnimy okna i drzwi albo dokonamy ich wymiany (w ten sposób może uciekać bowiem aż 25% energii cieplnej), 

– odkurzymy i odpowietrzymy kaloryfery, 

– będziemy dbać o to, by nie przegrzewać pomieszczeń (optymalna temperatura wnętrz to 20-21 stopni, a gdy nie ma nas w domu, warto wyłączyć grzejniki lub zredukować temperaturę grzania do minimum). 

Jeśli chodzi o opłaty za internet lub telefonię komórkową, oszczędności możliwe są natomiast przy podpisaniu dłuższych umów o świadczenie usług. Te na dwa lata zapewniają niższe opłaty, chociaż obarczone są pewnym ryzykiem, że w ciągu tych dwóch lat inni operatorzy rozwiną swoją ofertę i będzie ona bardziej atrakcyjna. Niemniej jednak warto zaryzykować, dokonując uprzednio analizy ofert różnych firm działających na naszym rynku. 

Konto bankowe z moneybackiem – skuteczny sposób na oszczędności na mediach

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy chcą zyskać dodatkowe oszczędności na codzienne wydatki, banki oferują ciekawe rozwiązania, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie naszych obciążeń z tytułu opłat za energię, wodę, gaz i inne media. 

Polecane  Ekogroszek – wszystko, co musisz wiedzieć

Jak obniżyć rachunki przy pomocy konta bankowego? Wystarczy, że założymy konto w banku, które oferuje tzw. moneyback, czyli zwrot części kwoty z wydatków na danym koncie. W ten sposób możemy zyskać nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie na rachunkach za media. Co trzeba zrobić, by uzyskać taki zwrot? Zwykle wystarczy, że zrobimy zdjęcia naszych rachunków po zapłacie i prześlemy je do banku w formie elektronicznej. Po ich przeanalizowaniu przez pracowników banku powinniśmy bardzo szybko ujrzeć dodatkowe środki na naszym koncie, pokrywające częściowo nasz rachunek za media. 

Kontrola wydatków za pomocą bankowości elektronicznej

Kontrolując ponoszone każdego miesiąca wydatki, jesteśmy w stanie zapanować nad naszym domowym budżetem, sprawdzając, jak kształtowały się one pod względem historycznym. Taka analiza pomoże nam zaplanować przyszłość i odłożyć określoną sumę na długo planowane wydatki. Nie musimy się dzięki temu wysilać, przygotowując samodzielne analizy. 

Pełna kontrola wydatków, m.in. tych za media, jest możliwa dzięki zaawansowanym narzędziom informatycznym oferowanym przez banki. Nie musimy przez to już dokonywać analiz na kartkach papieru lub w arkuszu kalkulacyjnym, które często były niedokładne ze względu na nieuwzględnienie w nich ważnych danych. Wystarczy, że zalogujemy się na nasze konto w bankowości internetowej, by uzyskać informacje o tym, jak wyglądały nasze wydatki w poszczególnych kategoriach kosztów. Specjalną zakładkę „Przegląd wydatków” znajdziemy m.in. na koncie internetowym Santander Consumer Bank. Dostępne w jego ramach przejrzyste wykresy i tabele będą pomocne w podejmowaniu decyzji także, jeśli chodzi o wydatki ponoszone na media. 

Polecane  Domek modułowy całoroczny – ekologiczny hit czy kit?

Kredyt gotówkowy – na pomoc przy nagłych wydatkach

Awaria samochodu i sprzętu AGD, uroczystość rodzinna, narodziny dziecka – w tych wszystkich sytuacjach każdy z nas odczuwa często mocne obciążenie budżetu. Korzystając z kredytu gotówkowego, możemy jednak sobie poradzić z regulowaniem w tym okresie bieżących zobowiązań, w tym m.in. opłat za media, bez zbędnych opóźnień. Analizując oferty poszczególnych banków przy pomocy takich narzędzi jak kalkulatory gotówkowe online, z łatwością znajdziemy najlepszą ofertę. 

Przykładem kredytu, który jest idealnie dopasowany do potrzeb, jest Mistrzowski kredyt gotówkowy. Karencja w spłacie pierwszej raty wynosząca 2 miesiące, możliwość wyboru oprocentowania stałego lub zmiennego czy też załatwienia wszelkich formalności online, z szybkim przelewem środków w ciągu 24 godzin – to tylko niektóre atuty tego produktu oferowanego przez Santander Consumer Bank – bank od kredytów. Co więcej, dzięki dostępowi do pełnej dokumentacji kredytowej w formie elektronicznej, bardzo szybko sprawdzimy dane dotyczące naszego kredytu.