zrównoważony rozwój

Zrównoważony rozwój to termin, który coraz częściej wykorzystuje się w debacie publicznej. Choć mogłoby się tak wydawać, nie jest już domeną dużych firm i organizacji międzynarodowych, a kwestią, która dotyczy każdego z nas. Nawet nie będąc osobą decyzyjną w dużej korporacji, możemy wspierać zrównoważony rozwój, podejmując codzienne decyzje. Co zaskakuje, to to, że największe znaczenie mogą mieć te, które podejmujemy podczas codziennych obowiązków – np. w trakcie zakupów. O jakie nawyki zakupowe warto zadbać, aby móc z całym przekonaniem stwierdzić: „wspieram zrównoważony rozwój”? 

Zrównoważony rozwój we współczesnym biznesie

Od pewnego czasu zrównoważony rozwój odgrywa coraz istotniejszą rolę zarówno dla samych firm, jak i dla klientów, a jednocześnie dla środowiska naturalnego. Obecnie strategie tego typu skupiają się między innymi na tym, by wprowadzić cele zrównoważonego rozwoju określone przez ONZ w 2015 roku – ich skuteczna realizacja powinna być wspólną inicjatywą państwa, organizacji rządowych i pozarządowych, firm oraz pojedynczych obywateli. To ważna kwestia z perspektywy przedsiębiorstw, które w szczególnym stopniu powinny zadbać o spełnienie określonych warunków na poziomie swojej organizacji, służąc dobrym przykładem i podnosząc standardy. Przedsiębiorstwa mogą np. zadbać o odpowiednie warunki dla społeczeństwa (zwłaszcza swoich pracowników i odbiorców oferty), wspierać lokalną społeczność podczas kryzysów, tak jak miało to miejsce podczas wybuchu pandemii COVID-19, oraz zadbać o redukcję wpływu swoich działań na środowisko. Zrównoważony rozwój to także troska o zagwarantowanie równych szans wszystkim członkom społeczności – przedsiębiorstwa mogą osiągnąć takie cele poprzez tworzenie fundacji i fundowanie stypendiów dla określonych grup, prowadzenie projektów badawczych czy promocję zdrowego stylu życia. 

Polecane  Pompy ciepła – sposób na oszczędzanie

Strategia ESG – plan realizacji celów zrównoważonego rozwoju

Odpowiednio opracowana strategia ESG to podstawa dla każdej firmy, która chce odpowiedzialnie podejść do kwestii środowiskowych i społecznościowych. Co oznacza sam skrót ESG? Jego rozwinięcie to environment, society, corporate governance – środowisko, społeczność oraz ład korporacyjny. Jest to zatem strategia obejmująca rzetelne i skuteczne zarządzanie, które łączy rozwój firmy z zapewnieniem odpowiednich warunków dla klientów, pracowników, partnerów, dostawców oraz środowiska naturalnego. Zrównoważony rozwój zyskał w dzisiejszym środowisku biznesowym tak ważne znaczenie, że coraz więcej firm wprowadza do swojej struktury pracowników specjalizujących się w tym temacie. Ich zadaniem jest opracowanie rozwiązań, dzięki którym firmy mogą realizować cele zrównoważonego rozwoju. Warto dodać, że realizacja tych celów to dziś nie tylko wynik dążenia do osiągnięcia pozytywnych dla otoczenia rezultatów, ale swego rodzaju konieczność i działanie wizerunkowe – rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawia, że przedsiębiorstwa muszą dostosowywać swoje usługi do oczekiwań klientów i partnerów, a ci zdecydowanie chętniej współpracują z firmami, które wykazują prospołeczną, świadomą postawę i podejmują działania na rzecz środowiska. Zrównoważony rozwój to pojęcie bardzo szerokie, obejmujące różnorodne kwestie w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem, a co za tym idzie – jest to pojęcie wciąż rozwijające się. Konieczne jest zatem ustalenie pewnych wskaźników pomagających monitorować postęp, a także raportowanie działań. Wiele firm udostępnia dokumenty i publikacje deklarujące podejście do zrównoważonego rozwoju oraz sposoby dążenia do realizacji celów.

Polecane  Poznaj największych pożeraczy prądu i sposoby na oszczędzanie energii w Twoim domu

Zrównoważony rozwój w codziennym życiu

Nie można pominąć roli, jaką każdy z nas odgrywa w zapewnianiu bezpiecznej przyszłości dla naszej planety i naszych społeczności. Dbałość o zrównoważony rozwój nie powinna być domeną wyłącznie przedsiębiorstw czy dużych międzynarodowych organizacji. Każdy z nas może wpłynąć na zrównoważony rozwój na wiele sposobów, zaczynając od poprawy własnego standardu życia i korzystania z ekologicznych rozwiązań. Co istotne, nie potrzeba dużego wysiłku i nakładu pieniędzy ani czasu i jest to wykonalne nawet podczas codziennych czynności, takich jak zakupy. Jak to zrobić? 

Pierwszym krokiem do zrównoważonego rozwoju może być na przykład nauka świadomych wyborów zakupowych, które przyniosą korzyść i nam, i planecie. Warto rozpocząć od zdrowych i pełnowartościowych produktów, które z pewnością posłużą zdrowiu oraz wybierać towary od lokalnych rolników i dostawców. Żywność ekologiczna nie musi być droga, a dodatkowo, kupując tego typu produkty, wspieramy lokalnych przedsiębiorców i rozwój społeczności. 

Kolejna kwestia to wybór produktów w ekologicznych opakowaniach, na przykład torbach papierowych, które mogą zostać poddane recyklingowi. Wielu producentów oznacza swoje produkty i instruuje, w jaki sposób zutylizować opakowanie, lub informuje klientów, że jest ono w całości zdatne do recyklingu. Duże zużycie plastiku to ogromny światowy problem przekładający się m.in. na duże zaśmiecenie środowiska naturalnego, co prowadzi m.in. do zatrucia gleb i wód. Co więcej, kwestie środowiskowe to jedne z najważniejszych zagadnień, jeśli chodzi o cele zrównoważonego rozwoju zakładające zaspokajanie potrzeb obecnych pokoleń tak, aby nie ucierpiały na tym pokolenia kolejne. Jak z tym walczyć? Warto postarać się ograniczyć zużycie tego materiału we własnym gospodarstwie domowym. Zamiast kupować wodę w butelkach plastikowych, można zainwestować w wielorazową butelkę z filtrem, która umożliwia picie wody z kranu. Zamiast podczas każdego wyjścia do sklepu kupować jednorazową foliową torbę, pamiętaj, by zabrać ze sobą torbę materiałową, która posłuży wiele razy i nie ulegnie zniszczeniu tak łatwo. Dobrym pomysłem jest także wybór jednego większego opakowania zamiast kilku mniejszych, dzięki czemu zyskując większą ilość produktu, produkujemy mniej odpadów. Sposobów, aby wesprzeć zrównoważony rozwój jako jednostka, jest naprawdę mnóstwo – wystarczy trochę chęci do nauki i dbałości o codzienne nawyki.

Polecane  Ogrzewanie pelletem – ile kosztuje? Czy się opłaca?

 

Źródła:

  1. https://www.wepa.eu/pl/blog/artikel/wskazowki-dotyczace-zrownowazonego-rozwoju-w-codziennym-zyciu-zakupy/
  2. https://capgeminipolska.prowly.com/107835-jak-zrownowazony-rozwoj-wplywa-na-decyzje-zakupowe-klientow
  3. https://forsal.pl/biznes/ekologia/artykuly/8241733,polacy-chca-aby-firmy-korzystaly-z-zasad-zrownowazonego-rozwoju-raport.html