Z czego składają się koszty kredytu i co możesz zrobić, aby je zminimalizować? Sprawdź 6 sposobów na obniżenie kosztów kredytu.
Co wchodzi w koszt kredytu?
Koszt kredytu gotówkowego to nie tylko odsetki, które kredytobiorca jest zobowiązany zapłacić – otóż koszt kredytu to szereg innych opłat, które również trzeba uiścić. Do tego typu kosztów zalicza się m.in.:
- prowizję bankową – naliczana jest z tytułu udzielenia kredytu,
- ubezpieczenie – składki te nie zawsze są jednak obowiązkowe,
- dodatkowe opłaty – jak np. opłata za rozpatrzenie wniosku.
Najważniejszym i kluczowym elementem kosztów kredytu bankowego jest jednak jego oprocentowanie. Jego limit jest ustanowiony ustawowo i nie może przekroczyć dwukrotności odsetek ustawowych w skali roku, które są sumą stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego oraz 3,5 punktu procentowego.
Pomimo tak wielu elementów, na które trzeba zwrócić uwagę, biorąc pod uwagę rzeczywiste koszty kredytu ze strony kredytobiorcy, na szczęście są pewne sposoby na obniżenie ponoszonych przez Ciebie kosztów. Poznaj nasze 6 propozycji:
- Porównaj kilka propozycji bankowych – na naszym rynku działa wiele banków, dlatego też warto sprawdzić choć kilka, aby móc poznać aktualne warunki i w ten sposób wybrać najlepszą dla siebie. W ten sposób sprawdzisz najatrakcyjniejszą propozycję dla Ciebie, która będzie dopasowana do Twojej indywidualnej sytuacji kredytowej.
- Sprawdź, czy Twój bank nie ma promocji – najczęściej promocje można znaleźć w bankach, w których masz długą i korzystną historię finansową. Z perspektywy banku to bardzo korzystne rozwiązanie, udziela on bowiem pożyczki swojemu klientowi, którego zna i którego przepływy finansowe może bez trudu sprawdzić. Często w takich sytuacjach ryzyko kredytowe jest minimalne, bowiem propozycja przygotowana przez bank może okazać się wyjątkowo zachęcająca.
- Negocjacje z bankiem – nawet jeśli dostałeś lub dostałaś bardzo atrakcyjną propozycję, zawsze możesz przystąpić do chociaż drobnych negocjacji. Oczywiście takiej sprawy nie możesz załatwić poprzez aplikację. Udaj się do placówki banku – jeżeli masz dobrą historię np. w Biurze Informacji Kredytowej, są szanse, że możliwe będzie negocjowanie propozycji banku w celu uzyskania korzystniejszych warunków.
- Dobierz wariant spłaty do swoich możliwości – w perspektywie kredytu gotówkowego, podobnie jak i każdego innego, kluczowe jest dobranie najlepszego wariantu spłaty. Możesz w dużym stopniu zmniejszyć raty kredytu, jeśli np. zmienisz liczbę rat lub rozłożysz je odpowiednio w czasie. Zwykle im dłuższy czas spłaty kredytu, tym niższa będzie miesięczna rata – w takiej sytuacji jednak suma odsetek będzie z pewnością wyższa. Krótszy kredyt i wyższa rata to za to mniejsza suma odsetek.
- Spróbuj spłacić kredyt przed czasem – wcześniejsza spłata kredytu pozwoli Ci nie tylko na zakończenie zobowiązanie i zwiększenie swojej wiarygodności finansowej, ale też da dobrą pozycję negocjacyjną przy kolejnym kredycie. W ten sposób też zapłacisz mniej odsetek, a może nawet odzyskasz część prowizji, co zmniejszy koszty kredytu – wszystko zależy jednak od warunków udzielenia kredytu, na które zgodziłeś się przy podpisaniu umowy.
- Wybierz stałe oprocentowanie kredytu – to rozwiązanie polecane jest szczególnie w ostatnich miesiącach, kiedy to oprocentowanie kredytów nieustannie rośnie. Z tym problemem boryka się wiele osób, szczególnie posiadających wysokie zobowiązania do uregulowania. Pamiętaj też, że o zmianę oprocentowania możesz ubiegać się również w trakcie trwania kredytu.
Źródła:
- https://direct.money.pl/artykuly/porady/obnizenie-raty-kredytu-jak-obnizyc-rate-i-zmniejszyc-koszt-kredytu-w-poszczegolnym-banku
- https://www.totalmoney.pl/artykuly/8612,kredyty-gotowkowe,jak-obnizyc-koszt-kredytu-gotowkowego—7-sposobow-na-obnizenie-kredytu-gotowkowego,1,1
- https://finanse.rankomat.pl/poradniki/10-sposobow-obnizenie-kosztow-kredytu/
- https://direct.money.pl/artykuly/porady/sposoby-na-obnizenie-kosztu-kredytu-hipotecznego-i-gotowkowego