Kredyt gotówkowy to w wielu przypadkach jedyny sposób na realizację długo odkładanych planów i marzeń. To także sposób na podołanie niespodziewanym wydatkom oraz wsparcie domowego budżetu. Pozyskanie dodatkowej gotówki przy pomocy kredytu gotówkowego wydaje się być bardzo proste. I rzeczywiście zazwyczaj tak właśnie jest. Nie oznacza to jednak, że dopełnienie formalności, a przede wszystkim znalezienie najbardziej atrakcyjnej oferty, nie wymaga zaangażowania ze strony kredytobiorcy. Wręcz przeciwnie. Znalezienie kredytu, którego warunki będą jasne i czytelne, a przy tym dopasowane do indywidualnych potrzeb, niekiedy zajmuje sporo czasu. Podobnie jak zapoznanie się z nimi. Dlatego przed podpisaniem umowy kredytowej warto upewnić się, że wszystkie zapisy w niej zawarte są jasne i klarowne. Jeśli pojawią się jakieś wątpliwości, należy dopytać o wszystkie szczegóły przedstawiciela wybranej instytucji. I tu pojawia się pytanie, o co tak naprawdę należy pytać, chcąc zaciągnąć kredyt? Sprawdźmy.
Koszty kredytu
Koszt kredytu to dla wielu osób jedyny ważny zapis w umowie kredytowej. Choć bezsprzecznie ma on ogromne znacznie, warto pamiętać, że nie tylko on jest istotny podczas zaciągania kredytu. Nie ulega jednak wątpliwości, że od jego wysokości wiele zależy. Wato pamiętać, że pod pojęciem kosztu kredytu należy rozumieć nie tylko wysokość miesięcznych odsetek, ale też wszystkie inne opłaty, jakie musi ponieść kredytobiorca w związku z pożyczaną sumą. W zależności od wybranej oferty może to być prowizja za udzielenie kredytu, dodatkowe ubezpieczenie oraz inne opłaty określone przez instytucję udzielającą kredytu.
W obliczaniu ostatecznego kosztu kredytu należy wziąć też pod uwagę długość okresu spłaty i wysokość comiesięcznych rat. Najczęściej to od tych właśnie warunków uzależniona jest jego ostateczna wysokość. Dzieje się tak dlatego, że większość banków oraz instytucji poza bankowych wraz z wydłużeniem terminu spłaty i obniżeniem rat zwiększa sumę, którą musi zapłacić kredytobiorca od pożyczonej sumy. Jest to dla instytucji swoistego rodzaju zabezpieczenie, za które musi zapłacić klient, jeśli chce zapewnić sobie korzystniejsze warunki spłaty zobowiązania. Przed podpisaniem umowy należy zatem dokładnie dopytać przedstawiciela o wszystkie koszty związane z udzieleniem kredytu i ich stałość lub zmienności w zależności od określonych warunków.
Niezwykle pomocnym narzędziem, które pozwala samodzielnie obliczyć koszt kredytu, jest łatwy w obsłudze kalkulator kredytu gotówkowego online, dostępny na stronach internetowych większości instytucji bankowych i poza bankowych. Otrzymane za jego pośrednictwem obliczenia warto jednak skonsultować z przedstawicielem wybranej instytucji.
Rodzaj oprocentowania
Oprocentowanie kredytu może być stałe lub zmienne. Pierwszy rodzaj oprocentowania, zgodnie ze swoją nazwą, pozostaje niezmienny przez cały okres trwania umowy kredytowej. W drugim przypadku oprocentowanie podlega zmianom w sposób adekwatny do wysokości stóp procentowych. Ta zaś jest uzależniona od sytuacji gospodarczej panującej w kraju. Oznacza to, że w zależności od aktualnej sytuacji na rynku ekonomicznym, stopa oprocentowania kredytu może wzrastać lub maleć przez cały czas obowiązywania umowy. W praktyce zmienne oprocentowanie kredytu bardzo często pozwala sporo zaoszczędzić na kredycie. Decydując się jednak na kredyty gotówkowe ze zmiennym oprocentowaniem, trzeba mieć świadomość tego, że można również niemało stracić. Decyzja o tym, który rodzaj oprocentowania wybrać, powinna być uzależniona od własnych preferencji oraz możliwości finansowych i omówiona z przedstawicielem placówki udzielającej kredytu przed podpisaniem umowy.
Źródło:
https://www.totalmoney.pl/artykuly/8900,kredyty-gotowkowe,na-co-zwrocic-uwage-biorac-kredyt-gotowkowy,1,1