Kredyt ratalny

Kredyty to bez wątpienia jedne z najbardziej popularnych produktów bankowych. Choć są one formą zadłużenia, co oczywiście jest obarczone pewnym stopniem ryzyka, niezmiennie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem klientów banków i instytucji pozabankowych. Sytuacja ta wynika z ogromnych możliwości, jakie stwarzają kredyty. Pozyskanie dodatkowej gotówki okazuje się nieocenioną pomocą w wielu różnych sytuacjach. Kredyty pozwalają na zakup dóbr, realizację celów i marzeń. Bardzo często stają się też sposobem na rozwój osobisty czy też sfinansowanie zasłużonego urlopu. Nie brakuje też sytuacji losowych, w których nieprzewidziane wydatki stają się nie do udźwignięcia dla domowego budżetu. W każdym tym przypadku ratunkiem okazuje się właśnie kredyt. Duże zainteresowanie klientów, co zupełnie oczywiste, przekłada się na mnogość ofert i stopień ich atrakcyjności proponowany przez placówki bankowe. Zróżnicowanie kredytów dostępnych dla klientów pozwala na elastyczne dopasowanie ich warunków do własnych potrzeb. Najlepszym tego przykładem może być kredyt ratalny, który od wielu już lat bywa jednym z najchętniej wybieranych. Czym jest i jakie warunki trzeba spełnić by móc z niego skorzystać?

Zakupy bez gotówki, czyli kredyt ratalny w praktyce

Kredyt ratalny jest formą zadłużenia proponowaną klientom przez sklepy, która umożliwia nabycie dóbr pomimo braku własnych środków na ten cel. Najprościej rzecz ujmując, są to po prostu zakupy na raty. Analizy finansowe jasno wskazują, iż ta forma robienia zakupów cieszy się ogromną popularnością. Zakupy na raty dla wielu osób oznaczają jedyną możliwość nabycia różnego rodzaju sprzętów i innych potrzebnych produktów, na których zakup ich nie stać. Korzystanie z rat na zakup sprzętu AGD lub RTV bardzo często staje się koniecznością, gdyż nie zawsze domowy budżet jest w stanie poradzić sobie z nagłym i dość znacznym wydatkiem, jaki wynika z konieczności zakupu nowego sprzętu. Nie zawsze też zakup ten można odłożyć w czasie. Trudno bowiem wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez sprawnie działającej lodówki lub pralki. W takiej sytuacji jednym sensownym rozwiązaniem problemu wydaje się skorzystanie z kredytu ratalnego. Poza sprzętem RTV i AGD kredyt ratalny może posłużyć również do sfinansowania zakupu elektroniki, mebli oraz biżuterii.

Polecane  Inwestycje długoterminowe – co warto wiedzieć

Jak działa kredyt ratalny?

Zasady działania kredytu ratalnego są bardzo proste. Jest on formą zadłużenia, które klient zaciąga wobec banku, umożliwiającą zakup potrzebnych produktów. W odróżnieniu od kredytów innego rodzaju, aby móc skorzystać z kredytu ratalnego nie trzeba udawać się do placówki bankowej. W sklepach umożliwiających swoim klientom zakupy na raty znajdują się punkty kredytowe, w których kupujący może podpisać umowę ratalną, zaciągając w ten sposób kredyt. Jest to możliwe dzięki temu, iż sklepy sprzedające na raty współpracują z bankami, co znacznie przyspiesza i ułatwia cały proces udzielania kredytu. Z kredytu ratalnego można skorzystać zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i podczas zakupów online.

Kredyt ratalny krok po kroku

Zaciąganie kredytu ratalnego jest bardzo proste. W większości wypadków nie wymaga ani wielu formalności, ani wydłużonego czasu oczekiwania. Rozpatrzenie wniosku o przyznanie kredytu zazwyczaj następuje w ciągu kilku minut. Co trzeba zrobić, aby móc skorzystać z kredyt ratalnego? Najpierw trzeba wybrać produkt, którego zakup ma zostać sfinansowany za pośrednictwem rat. Następnie pracownik sklepu przedstawia ofertę dostępnych kredytów, z których można skorzystać, rozkładając na raty spłatę wartości wybranego produktu. Kolejnym krokiem jest wybór konkretnego kredytu oraz dopasowanie jego warunków (wysokość kolejnych rat, ich rodzaj oraz okres kredytowania) do własnych potrzeb. Po ustaleniu wszystkich tych założeń należy złożyć wniosek o udzielenie kredytu i poczekać na jego weryfikację. W procesie weryfikacji wniosku o udzielenie kredytu ratalnego bank pod uwagę bierze ilość i wysokość zobowiązań finansowych posiadanych przez klienta, wysokość oraz źródło jego dochodu, a także historię kredytową. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji wystarczy podpisać przygotowaną przez pracownika punktu kredytowego umowę. To w zupełności wystarczy, aby stać się nabywcą nowego sprzętu na raty. Choć tak naprawdę za zakupy płaci bank, to klient staje się właścicielem nabytego w ten sposób sprzętu. Jest to możliwe w zamian za zobowiązanie się do comiesięcznej spłaty wartości zakupionego towaru w ustalonych wcześniej ratach.

Polecane  Kredyt hipoteczny dla freelancera – czy nieregularne umowy i wypłaty mogą wpłynąć na zdolność kredytową?

Kiedy warto skorzystać z kredytu ratalnego?

Kredyt ratalny bez wątpienia w wielu przypadkach okazuje się jedynym możliwym rozwiązaniem kłopotów z brakiem pieniędzy na zakup potrzebnych produktów. Jego wybór jest zdecydowanie lepszą opcją niż na przykład pożyczanie pieniędzy od znajomych. Jednak nie można zapominać o tym, że jest on formą zadłużenia i trzeba rozważać decyzję o jego zaciągnięciu z dużą dozą ostrożności. Łatwość zakupów na raty wiąże się bowiem z pokusą ulegania presji posiadania nowoczesnych sprzętów i gadżetów, nawet jeśli ze względu na ograniczony budżet znajdują się one poza zasięgiem możliwości finansowych. Takie podejście z kolei wiąże się z ryzykiem powielania schematu zakupów na raty, pomimo przekraczania własnych możliwości finansowych. Tymczasem jak każdy inny rodzaj zadłużenia również kredyt na raty musi zostać spłacony na określonych warunkach i w określonym czasie. W przypadku mnogości rat za kolejne zakupu i ich znacznej wysokości może dojść do trudności w spłacie zobowiązania i związanego z nimi ryzyka kłopotów finansowych. Warto więc do zakupów na raty podchodzić racjonalnie, kierując się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.

Źródło:

  • https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-ratalny/