Oszczędzanie na emeryturę wymaga odpowiedniego planowania i działań w celu zapewnienia sobie stabilnej przyszłości. Odkładanie stałej kwoty może wydawać się trudne, ale z odpowiednią strategią można osiągnąć swój cel. Opcji oszczędzania jest kilka. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak skutecznie odkładać pieniądze na emeryturę.
Jak oszczędzać na emeryturę?
Wybór najlepszego sposobu oszczędzania zależy od osoby oszczędzającej, jej podejścia i aktualnej sytuacji gospodarczej. Warto zainteresować się rozwiązaniami, które przynoszą dodatkowe korzyści oszczędzającym na emeryturę i zacząć jak najwcześniej. Trzeba też odkładać środki systematycznie.
Poza tym ważne jest, by oszczędności stale pracowały, a nie leżały np. na nieoprocentowanym koncie, w słoiku, puszcze po kawie czy w przysłowiowej skarpecie.
Określenie celu i wybór metod
Oszczędzać można na wielu produktach. Mogą to być lokaty, fundusze inwestycyjne, polisy z funkcją inwestycyjną, złoto czy nieruchomości. Emerytury będą bardzo niskie, dlatego ważne jest, by chociaż w niewielkim stopniu oszczędzać na ten cel. Według OECD w Polsce jest ona jedną z najniższych z krajów rozwiniętych. Niewiele osób będzie mogło liczyć na wystarczającą emeryturę. Dla oszczędzania ważna jest przede wszystkim sama decyzja o jego rozpoczęciu.
Jak oszczędzać na emeryturę? Pierwszym krokiem jest ustalenie, ile pieniędzy chciałbyś posiadać na emeryturze. To pomoże Ci obliczyć, ile musisz regularnie odkładać, by osiągnąć swoje cele finansowe. Wiele zależy od tego, do jakiego poziomu życia przywykniesz, czy wystarczy Ci minimum na zakupy, leki i rachunki, czy zależy Ci na komforcie życia i podróżach. Okresowo przeglądaj swoje cele i postępy w oszczędzaniu na emeryturę. W miarę jak Twoja sytuacja finansowa lub cele się zmieniają, dostosuj swój plan oszczędzania.
Regularne odkładanie
Kluczowym aspektem oszczędzania na emeryturę jest regularność. Wprowadź automatyczne przelewy, które będą regularnie przekazywać określoną kwotę na Twoje konto emerytalne albo oszczędnościowe. Dzięki temu unikniesz pokusy wydawania tych środków. Nawet mała kwota w skarbonce może dać pokaźną sumę w perspektywie kilku lat.
Tworzenie budżetu
Załóż budżet, by zrozumieć, ile możesz regularnie oszczędzać. To podstawa, by zgromadzić jak największy kapitał. Analizuj swoje wydatki i identyfikuj obszary, w których można zaoszczędzić. Dobór instrumentów finansowych zależy od sytuacji i konkretnej osoby. Regularne oszczędzanie nawet niewielkich kwot może znacząco się akumulować w dłuższej perspektywie.
Wybór odpowiednich kont
Wybierz konta oszczędnościowe lub inwestycyjne, które zapewnią optymalne warunki dla Twoich oszczędności emerytalnych. Konta emerytalne, takie jak Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) lub Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), mogą oferować korzystne ulgi podatkowe. IKE to dobrowolna forma oszczędzania. Można zacząć odkładać środki już od 16 roku życia, mając zarobki z umowy o pracę.
Trzeba wybrać ofertę o największej wiarygodności. Jedną z opcji są też konta oszczędnościowe, których oprocentowanie jest zwykle niższe, ale mamy możliwość wypłacania pieniędzy bez ryzyka utraty odsetek.
Lokaty
Nie wiesz, jak oszczędzać na emeryturę? Lokaty są stosunkowo bezpiecznymi produktami finansowymi oferowanymi przez banki. W przypadku lokat zamrażasz pieniądze na określony okres. Wysoka inflacja doprowadziła do licznych podwyżek stóp procentowych. W rezultacie banki zaproponowały wysokie oprocentowanie depozytów.
Są lokaty oferujące około 6-7 proc. dochodu w skali roku. Dostępne są różne rodzaje lokat, takie jak lokaty terminowe, strukturyzowane czy oszczędnościowe, z różnymi stopniami elastyczności i czasu trwania.
Prywatne ubezpieczenie na życie
Może być indywidualne albo grupowe. Dobrym wyborem są ubezpieczenia długoterminowe, gdzie środki ze składek są wypłacane po wygaśnięciu umowy albo po ukończeniu przez osobę ubezpieczoną określonego w niej progu wiekowego. Jeśli ubezpieczony umrze w czasie trwania polisy, odszkodowanie otrzymają jego bliscy.
Długoterminowe inwestycje
Rozważ inwestowanie swoich oszczędności emerytalnych w długoterminowe instrumenty finansowe, takie jak fundusze inwestycyjne, akcje lub obligacje. Inwestycje te mogą generować większy wzrost kapitału w porównaniu do tradycyjnych kont oszczędnościowych. Nadwyżka będzie cennym uzupełnieniem emerytury z ZUS-u.
Dywersyfikacja portfela
Jeśli zdecydujesz się inwestować, zadbaj o dywersyfikację portfela. Rozłożenie środków na różne aktywa zmniejsza ryzyko straty i zwiększa potencjał zysków. Ryzyko należy ograniczać poprzez dywersyfikację portfela.
Wykorzystanie korporacyjnych programów emerytalnych
Jeśli pracujesz, zwróć uwagę na programy emerytalne oferowane przez pracodawcę. Wykorzystanie takich programów może pozwolić Ci oszczędzać na emeryturę przy wsparciu ze strony firmy. To kolejne rozwiązanie, które pomoże Ci optymalnie zagospodarować środki.
Dodatkowe źródła dochodów na emeryturze
Część osób decyduje się na pracę dorywczą lub samodzielną działalność gospodarczą po przejściu na emeryturę. Inni pracują na część etatu. Może to być sposób na dodatkowy dochód oraz utrzymanie aktywności zawodowej. Wiele osób zajmuje się czymś innym niż do tej pory – może to być hand made, sklep online, opieka nad dziećmi czy usługi z zakresu księgowości.
Konsultacja z doradcą finansowym
Jeśli jesteś niepewny, jak najlepiej zainwestować swoje oszczędności emerytalne, warto skonsultować się z profesjonalnym doradcą finansowym. Osoba taka może pomóc Ci opracować spersonalizowany plan uwzględniający Twoje cele i tolerancję ryzyka. To profesjonalna pomoc w planowaniu emerytury.
Pamiętaj, że kluczem do skutecznego oszczędzania na emeryturę jest dyscyplina i stałe dążenie do realizacji swoich celów. Im wcześniej zaczniesz odkładać pieniądze na emeryturę, tym większą korzyść przyniesie Ci długoterminowy wzrost kapitału. Weź pod uwagę swoje zarobki, wiedzę na temat produktów finansowych, a także ryzyko, jakie możesz podjąć.
Źródła
https://www.money.pl/emerytury/jak-zaczac-oszczedzac-na-emeryture-juz-teraz-6903187894536832a.html
https://businessinsider.com.pl/praca/emerytury/jak-odkladac-na-emeryture-wybrane-programy-sposoby-inwestowania/nvssj2s
https://www.uniqa.pl/porady-emerytura-i-inwestycje/oszczedzanie-na-emeryture-jak-zabezpieczyc-swoja-przyszlosc/
https://forsal.pl/galeria/872964,jak-skutecznie-oszczedzac-na-emeryture-zobacz-co-radza-eksperci.html