Inwestowanie długoterminowe – na czym polega? W co inwestować?

Filmy, w których bohaterowie wzbogacają się, debiutując na giełdzie, rzadko kiedy mają coś wspólnego z rzeczywistością. I chociaż szybki i łatwy zysk jest bardzo atrakcyjny, jednak krótkofalowe inwestycje i nadzieja na szczęście są związane raczej z hazardem, aniżeli z rozsądnym i profesjonalnym podejściem do inwestowania. Wielu znawców rynku finansowego twierdzi, że kluczem do osiągnięcia prawdziwego zysku jest inwestowanie długoterminowe. Na czym ono polega i czym jest kredyt inwestycyjny?

Inwestowanie długoterminowe – dlaczego jest dobrym rozwiązaniem?

Inwestowanie długoterminowe to alternatywa dla popularnych lokat terminowych, które przez łatwą dostępność przyzwyczaiły nas do przewidywalności zysku, jaki można wypracować przez miesiąc lub kilka miesięcy. Zysk z lokat nie jest jednak spektakularny, a same lokaty służą raczej ochronie kapitału przed inflacją niż faktycznemu pomnożeniu majątku. Inwestowanie krótkoterminowe zazwyczaj nie przynosi dużych zysków, ponieważ rozwój spółek ciężko określić w miesiącach. Inwestując jednak na dłuższy okres, np. na kilka lat, można zyskać naprawdę dużo, bowiem w tym czasie zdążą rozwinąć się kolejne spółki oraz gospodarki kolejnych państw.

Inwestowanie długoterminowe to inwestycje na okres od roku do kilku, nawet 10 lat. Tak długi czas odgrywa bardzo ważną rolę, jeśli chodzi o planowanie potencjalnego ryzyka danej inwestycji. Nie oznacza to jednak, że można zupełnie wykluczyć ryzyko – długi okres może przynieść za sobą mnóstwo sytuacji losowych, np. bankructwo danej spółki lub zmianę profilu działalności, co przekłada się na jej wyniki finansowe i pozycję akcji. Jedną z zalet inwestowania długoterminowego jest odporność na wahania rynku. Codzienne notowania niewiele zmienią z dnia na dzień, nie ma też potrzeby zastanawiania się, kiedy najlepiej wycofać się z inwestycji. Inwestycje krótkoterminowe pozostawiają bowiem inwestorom pole do podejmowania dość pochopnych decyzji dyktowanych chwilowymi zmianami tendencji rynkowych i impulsywnego wycofywania kapitału z inwestycji. W rzeczywistości długoterminowe inwestycje przynoszą zysk bez względu na chwilowe wahania i spadki akcji.

Polecane  Thermomix - czy wart swojej ceny?

Inwestowanie długoterminowe – w co inwestować?

Najprościej mówiąc, inwestowanie długoterminowe to inwestowanie w dobra, które mają przynieść zysk w przyszłości. Jedną z najbardziej opłacalnych i popularnych rodzajów dóbr do inwestycji długoterminowych są nieruchomości, które generują dodatkowe zyski np. z wynajmu. Oprócz tego inwestować warto w aktywa finansowe, czyli akcje i udziały spółek, a także obligacje długoterminowe.

Kredyt inwestycyjny i inwestowanie długoterminowe – tak czy nie?

Kredyt inwestycyjny to określone finansowanie, które można uzyskać od banku. Warunkiem jest wskazanie, na co zostaną przeznaczone dane środki. Zgodnie z przepisami środki z kredytu inwestycyjnego przeznaczyć można na finansowanie inwestycji mających na celu powiększenie, odtworzenie lub modernizację majątku trwałego. Przykładowo, po uzyskaniu kredytu inwestycyjnego firma może wykorzystać go do zakupu nieruchomości, budowy nowego budynku lub wyposażenia swojego zakładu produkcyjnego. To jednak nie wszystko. Ponieważ w ramach kredytu inwestycyjnego nabyć można także dobra niematerialne i prawne, w ten sposób można zostać posiadaczem udziałów w przedsiębiorstwach lub papierów wartościowych. Kredyt inwestycyjny w wielu przypadkach stanowi jedyną nadzieję dla przedsiębiorców, którzy chcą poczynić inwestycje mające na celu rozwój firmy, a jednocześnie nie dysponują wymaganym kapitałem pieniężnym. Aby uzyskać takie finansowanie, przedsiębiorstwo musi wykazać zasadność planowanej inwestycji, efektywności ekonomicznej i przewidywanych zysków. Ważny jest również szczegółowy plan finansowy, a także kosztorys inwestycji, który w dużej mierze będzie miał wpływ na decyzję instytucji przyznającej kredyt.

Źródła:

  1. https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/kredyty/kredyt-inwestycyjny-definicja-przeznaczenie-oprocentowanie/38mynps#:~:text=Kredyt%20inwestycyjny%20to%20kredyt%20banko
    wy,sfinansowanie%20r%C3%B3%C5%BCnego%20rodzaju%20przedsi%C4%99wzi%C4
    %99%C4%87%20inwestycyjnych
    .
  2. https://assay.pl/blog/inwestowanie-dlugoterminowe/
  3. https://gieldomania.pl/inwestowanie-dlugoterminowe-na-czym-polega/
  4. https://www.mbank.pl/mbank-news/swiat-inwestycji/inwestowanie-dlugoterminowe-dlaczego-warto-o-tym-pomyslec.html
Polecane  Sprawdź, jak polskie sklepy wspierają cele zrównoważonego rozwoju