Zmywarka czy mycie ręczne

Wykorzystywanie coraz większej ilości sprzętów domowych, które mogą wyręczyć nas w codziennych obowiązkach, zyskuje na popularności. To duża oszczędność czasu i większy komfort, dzięki któremu możemy zająć się przyjemniejszymi rzeczami niż zmywanie. Zmywarka może rozwiązać też problem z niedokładnie doczyszczonymi naczyniami i sztućcami. Mimo to często słyszy się przestrogi przed zwiększonym zużyciem prądu i wody wynikającym z korzystania ze zmywarki podczas codziennego mycia naczyń. Jak jest naprawdę? Zmywarka czy mycie ręczne – co opłaca się bardziej?

Zmywarka czy mycie ręczne – co się bardziej opłaca?

Przez długi czas sądzono, że zakup dodatkowego urządzenia elektrycznego do domu będzie negatywnie wpływać na domowe finanse, przekładając się na wzrost kwot na rachunkach. Z tego powodu zmywarki przed długi czas były demonizowane, a ich rosnąca popularność to w dużej mierze wynik dążenia do osiągnięcia jak największego komfortu i oszczędności czasu. Wiele osób zastanawia się, które rozwiązanie jest korzystniejsze dla domowego budżetu: zmywarka czy mycie ręczne. W rzeczywistości korzystanie ze zmywarki wcale nie musi oznaczać zwiększonych wydatków. Aby to zrozumieć, warto rozłożyć tę kwestię na czynniki pierwsze. Ilość zużytej wody zależy od kilku czynników. Po pierwsze, podczas zmywania w zmywarce ilość pobieranej wody jest zawsze taka sama i uzależniona od wybranego programu mycia. W przypadku zmywania ręcznego sprawa nieco się komplikuje – wszystko zależeć będzie od tego, czy mycie odbywa się pod bieżącą wodą, czy w napełnionym wcześniej zlewie. W pierwszym przypadku zużycie wody będzie o wiele większe. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że myjąc naczynia samodzielnie w zlewie, nie jesteśmy w stanie precyzyjnie kontrolować ilości zużytej wody. Druga kwestia to zużycie wody ciepłej. Zmywarki pobierają zimną wodę do pracy, a następnie same ją ogrzewają. Z kolei podczas zmywania ręcznego woda pobierana jest bezpośrednio z sieci.

Polecane  Inwestowanie w ekologiczne usprawnienia domu: Przewodnik

Dodatkowe koszty – co wziąć pod uwagę?

Koszty zużytej do zmywania wody i energii elektrycznej nie są jednak tożsame z kosztami ostatecznymi. Dlaczego? Niezależnie od wybranego rodzaju zmywania konieczny jest także zakup środków do mycia, które uczynią je odpowiednio efektywnym. W przypadku tradycyjnego zmywania ręcznego będzie to płyn do naczyń, a także gąbka i, w zależności od preferencji, rękawiczki. W przypadku zmywarki potrzebne będą kapsułki do zmywania, płyn nabłyszczający i sól do zmywarki, a także inne detergenty mające na celu utrzymanie urządzenia w dobrym stanie. Chcąc cieszyć się sprzętem i brakiem awarii przez długi czas, warto zawczasu zadbać o to, by zapobiec usterkom i zadbać o należytą jakość mycia. Brak odpowiednich środków myjących do zmywarki sprawi, że mycie naczyń będzie nieefektywne, a co za tym idzie – przełoży się to na konieczność nastawienia kolejnego zmywania lub mycia ręcznego. Takie rozwiązanie z pewnością nie może być uważane za ekologiczne, ponieważ tym sposobem ilość zużytej wody podwaja się lub – w niektórych przypadkach – nawet potraja.

Jak wybrać zmywarkę?

Istotnym kosztem, jeśli chodzi o korzystanie ze zmywarki, jest koszt początkowy związany z zakupem sprzętu. Obecnie ceny zmywarek plasują się w przedziale od 1100 do nawet 5000 złotych. Wpływ na cenę ma przede wszystkim marka, ale też pojemność, parametry techniczne oraz design. Rozwijająca się tendencja do urządzania mieszkań w konkretnym stylu sprawia, że producenci sprzętów AGD wprowadzają na rynek nowe, designerskie opcje za dość wygórowane ceny.

Polecane  Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – czy warto w nią inwestować?

Do ceny zakupu zmywarki często dochodzi dodatkowy koszt montażu, jednak możliwe jest także samodzielne zamontowanie sprzętu w domu. Chcąc mieć pewność, że zmywarka posłuży gospodarstwu domowemu przez dłuższy czas, warto zastanowić się nad wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia sprzętu lub gwarancji, która obejmuje bezpłatny serwis w razie awarii. Dobierając dodatkowe opcje, należy liczyć się ze zwiększonymi kosztami, które jednak w przypadku kryzysu mogą uchronić nas przed poniesieniem jeszcze większych strat finansowych.

Cena nie powinna być jednak jedynym kryterium podczas wyboru zmywarki. Po pierwsze, warto zastanowić się, czy poszukujemy zmywarki wolnostojącej, czy też pod zabudowę. Co ważne, zmywarki pod zabudowę bardzo często wyposażone są w większą liczbę funkcji, a ich rozmiary są mniejsze niż tych wolnostojących.

Zakup zmywarki, ale i każdego innego sprzętu do gospodarstwa domowego, powinien być uzależniony od kwestii związanych ze zużyciem wody oraz klasą energetyczną urządzenia. Im wyższa klasa energetyczna, tym mniejsze koszty wynikające z eksploatacji urządzenia. Ten czynnik warto wziąć pod uwagę zwłaszcza, jeśli często korzystamy ze zmywarki – ma to miejsce np. w dużych, wielodzietnych rodzinach. Dylemat „zmywarka czy mycie ręczne” często rozwiązuje kwestia możliwości doboru programu do rodzaju naczyń poddawanych myciu. Mycie ręczne nie daje takiej możliwości, z kolei przy pomocy zmywarki można osobno umyć garnki, szkło, ceramikę i inne rodzaje naczyń wymagających specjalnych parametrów odnośnie do ciśnienia itp.

Polecane  Rachunek oszczędnościowy – sposób na oszczędności na wakacje

Ważnym czynnikiem, który warto mieć na uwadze podczas wyboru sprzętu, jest także poziom generowanego hałasu. Najgłośniejsze zmywarki generować będą hałas na poziomie 49-51 decybeli, natomiast najcichsze – 36-41 decybeli. Dla porównania odkurzacze generują hałas odpowiadający ok. 60 decybelom, a lodówka – ok. 40. Zmywarki nie powinny być zatem problematyczne w tym zakresie, warto jednak mieć ten czynnik na uwadze, zwłaszcza kupując sprzęt do niewielkiego mieszkania lub kawalerki, w której miejsce do spania często znajduje się w tym samym pomieszczeniu co kuchnia. W takiej sytuacji odczuwalny poziom hałasu może być znacznie wyższy niż w rzeczywistości, a to z kolei może przekładać się na znaczne obniżenie komfortu wynikającego z korzystania ze zmywarki. Tu warto wspomnieć również o niewątpliwej zalecie, jaką jest możliwość nastawienia zmywania na czas nieobecności domowników w mieszkaniu.

Źródła:

  • https://www.agdmaniak.pl/59486/poradnik-jaka-zmywarka/
  • https://jakoszczedzacpieniadze.pl/zmywarka-czy-mycie-reczne#:~:text=Jak%20wida%C4%87%20zu%C5%BCycie%20wody%20przez,rekompensowany%20jest%20ni%C5%BCszym%20zu%C5%BCyciem%20wody.
  • https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/zmywarka-czy-mycie-reczne-wykaz-kosztow-i-porownanie-oszczednosci/6trm2eq