Dom modułowy

Domek modułowy cieszy się wielkim powodzeniem w Europie, szczególnie w Skandynawii. Od jakiegoś czasu kusi też polskich inwestorów. Dlaczego? Budownictwo modułowe pozwala przede wszystkim zaoszczędzić dużo… czasu. Postawienie domku modułowego zajmuje mniej niż wzniesienie budynku. A ze wzrostem popularności oraz rozwojem technologii idzie też znaczne podniesienie jakości samych domków.

Domek modułowy: charakterystyka

Domek modułowy może mieć różnorodne przeznaczenie. Może na przykład służyć jako budynek komercyjny, to znaczy sklep albo obiekt gastronomiczny. Ale bardziej zaawansowane domki modułowe są wykorzystywane jako budynki mieszkalne. Mogą to być domki sezonowe, letniskowe, ale też całoroczne, do których można wprowadzić się na stałe.

Domek modułowy zbudowany jest z pewnych elementów (modułów), które przygotowywane są wcześniej, jako swego rodzaju półprodukty. Na placu budowy nie wznosi się ich od zera, tylko łączy i stawia na specjalnych fundamentach.

Producenci takich domów dysponują katalogami, w których zobaczyć można gotowe projekty wykonane z oferowanych komponentów. Są to zarówno domy parterowe, jak i piętrowe. Zwykle projekty mogą być dostosowane do wymogów klienta, a niekiedy zdarza się, że producenci przyjmują też zewnętrzne projekty, jeśli da się je zrealizować z ich komponentów.

Domki modułowe nie wymagają murowania – z wyjątkiem wylania płyty fundamentowej. Jeśli są stawiane przez profesjonalistów, ryzyko powstania błędów wykonawczych praktycznie nie istnieje. Prace mogą trwać niezależnie od aktualnych warunków atmosferycznych, a cały proces postawienia domu modułowego całorocznego zajmuje od dwóch do trzech miesięcy – zatem nieporównywalnie krócej niż wzniesienie domu np. z cegły.

Polecane  Ekogroszek – wszystko, co musisz wiedzieć

Domek modułowy – rodzaje

Domek modułowy może występować w różnych rodzajach. Choć wszystkie stawia się z prefabrykatów, mogą być one rozmaicie rozumiane. Czasem modułami są stropy, ściany itp., czasem zdecydowanie większe elementy mogące stanowić nawet połowę domu (choć te rozwiązania częściej wykorzystuje się na rynku amerykańskim). Wśród najpopularniejszych w Polsce konstrukcji wyróżnia się domy szkieletowe oraz z keramzytobetonu.

Domek modułowy z keramzytobetonu składa się ze stalowej ramy, którą wypełnia mieszanka wypalonej gliny i betonu. Są składane z dużych elementów, które łączy się na budowie – wcześniej jednak trzeba postawić specjalne fundamenty. Takie domki ociepla się wełną mineralną, a z zewnątrz tynkuje albo pokrywa drewnianą oblicówką.

Domy szkieletowe mogą mieć konstrukcję stalową lub drewnianą. W przypadku szkieletów stalowych najczęściej stosuje się wypełnienie z płyty warstwowej, natomiast w przypadku konstrukcji drewnianych – płyty gipsowo-kartonowe albo wiórowe. Do izolacji termicznej przy szkieletach stalowych używa się pianki poliuretanowej, a przy szkieletach drewnianych – wełny mineralnej.

Domy modułowe – cena

Jak łatwo się domyślić, koszty domku modułowego mogą być bardzo różne. Wszystko zależy od rodzaju, powierzchni, producenta. Domek modułowy musimy też postawić na działce, więc jej koszt należałoby także uwzględnić w kosztorysie. Ogólnie można jednak założyć, że domek modułowy całoroczny będzie zauważalnie tańszy od tradycyjnego domu o takiej samej powierzchni. Jeśli do tego mieszkamy w wynajmowanym mieszkaniu, zaoszczędzimy na czynszu, ponieważ do domku modułowego przeprowadzimy się zdecydowanie szybciej.

Polecane  Pompy ciepła – sposób na oszczędzanie

Spośród różnych dostępnych konstrukcji najtaniej wychodzi domek szkieletowy. Dużo taniej w tej sytuacji wyniesie nas dom sezonowy, którego nie będziemy zespalać z gruntem (wyjdzie też szybciej, bo nie będziemy potrzebowali odpowiednich procedur administracyjnych), natomiast fundamenty pod dom całoroczny to dodatkowy koszt. Metr kwadratowy domku sezonowego wyniesie nas w takiej sytuacji poniżej 1000 zł, natomiast przy domku całorocznym – około 1500 zł. Wszystko jednak zależy od producenta i wielu innych czynników.

Należy pamiętać, że w zakres wydatków domku modułowego wliczyć trzeba nie tylko jego komponenty, ale także montaż. W ogóle kosztorys powinien uwzględniać instalację domu, elewację, pokrycie dachowe, stolarkę okienną oraz przyłączenie mediów (kanalizacji, prądu itp.). Minusem finansowania domku modułowego jest to, że ze względu na szybkość budowy musimy praktycznie od razu dysponować potrzebną kwotą – w tradycyjnym budownictwie wydatki bardziej rozkładają się w czasie. Możemy jednak zaciągnąć kredyt lub wykorzystać narzędzia finansowe takie jak Karta Visa Castorama.

Czy domek modułowy to dobre rozwiązanie?

Domki modułowe mają swoje wady. Na przykład tę, że korzystasz z gotowych projektów, które nie różnią się zbytnio między sobą. Tego typu technologie nie pozwalają na realizowanie swoich wizji. Jasne, niektóre elementy można nieco zmieniać (np. nachylenie dachu), ale całość nie ma nigdy indywidualnego charakteru. Musisz też pamiętać o konieczności zebrania wszystkich środków od razu.

Z drugiej strony domki takie budowane są bardzo szybko, a ich koszt jest niższy niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Sama budowa jest też mniej problematyczna – nie wpływa na nią pogoda, nie trzeba zabezpieczać materiałów czy zatrudniać inspektora nadzoru budowy.

Polecane  Ekologiczne kotły i piece – wszystko co powinieneś wiedzieć

Domek modułowy może być bardzo wydajny energetycznie, nawet zeroemisyjny, choć ta ostatnia opcja podnosi jego koszta. Zwrócą się one jednak z czasem w postaci niższych rachunków za energię, która ostatnimi czasy znacząco drożeje.

Wreszcie współczesne domy modułowe są dużo wygodniejsze i trwalsze, niż czasem się uważa. Materiały używane do ich produkcji są nowoczesne i mają wysoką jakość, co widać też w gwarancjach udzielnych przez producentów – mogą one sięgać nawet kilkudziesięciu lat. Zatem inwestorzy, którzy chcieliby w szybki i prosty sposób zyskać dom sezonowy albo całoroczny, powinni poważnie rozpatrzeć możliwość kupienia domku modułowego.

 

Źródło

https://muratordom.pl/budowa/inne-technologie-budowlane/domy-modulowe-rodzaje-zalety-i-wady-budynkow-modulowych-aa-bAib-8SFg-pXTG.html