W obecnych czasach, kiedy koszty ogrzewania i utrzymania domu wciąż rosną, poszukiwanie oszczędności, które pozwalałby je choć trochę obniżyć, stało się dla wielu osób niezwykle ważne. Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów ogrzewania domów rodzinnych jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. System ten poza tym, że pozwala ponownie wykorzystać ciepłe powietrze pochodzące z wnętrza domu, dodatkowo pomaga usnąć z powietrza alergeny i zanieczyszczenia, a także regulować poziom jego wilgotności. Na czym polega działanie tego systemu i czy inwestycja w jego montaż jest opłacalna?
Sposób na oszczędności
Poszukiwanie oszczędności w zakresie kosztów utrzymania domu to sprawdzony sposób na poprawę stanu domowego budżetu. W obliczu wciąż rosnących cen energii, gazu i innych kosztów, które każdego miesiąca musi ponosić właściciel budynku, dla wielu osób zadanie to staje się szczególnie ważne. I choć nie w każdym sektorze związanym z domowymi wydatkami da się oszczędzić, w przypadku ogrzewania domu jest to możliwe. Poza zadbaniem o szczelność drzwi i okien, elewacją i wewnętrznym ociepleniem pomieszczeń, wymianą źródła ciepła na bardziej ekonomiczne, oszczędzić na ogrzewaniu można także montując w domu system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. To nowoczesna technologia, która w odróżnieniu od dotychczas wykorzystywanych systemów wentylacji pozwala na ponowne wykorzystanie ciepła nagromadzonego w budynku, a to, jak łatwo się domyślić, pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Jak to działa?
Jak działa wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła?
Systemy rekuperacji, bo o nich mowa, wykorzystują nowoczesne technologie, które pozwalają na przemyślane zarządzanie powietrzem nagromadzonym we wnętrzach. Działanie tradycyjnej i do tej pory najczęściej stosowanej wentylacji grawitacyjnej polegało na wypychaniu powietrza z wnętrza domu do komina wentylacyjnego, co sprawiało, że znikało ono bezpowrotnie. Tymczasem mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła poddaje owo powietrze „recyklingowi”, dzięki czemu jest ono ponownie wtłaczane do wnętrza. Już nagrzane sprawia, że ilość energii potrzebna do nagrzania całego wnętrza domu jest zdecydowanie mniejsza.
Podstawą działania całego systemu jest rekuperator, czyli urządzenie, które zapewnia przepływ i wymianę powietrza, co jest możliwe dzięki umieszczeniu w nim wentylatorów i filtrów powietrza. Przygotowanie do zamontowania systemu rekuperacji w domu powinno rozpocząć się od podziału pomieszczeń na tak zwane pomieszczenia brudne (kuchnia, łazienka, pralnia), czyli pomieszczenia, w których poziom wilgotności jest najwyższy, oraz pomieszczenia „czyste”, w których z kolei wilgotność jest zdecydowanie mniejsza (salon, jadalnia, sypialnia). Mechanizm działania całego systemu wentylacji mechanicznej jest stosunkowo prosty. Najogólniej rzecz ujmując, ciepłe powietrze z „brudnych” pomieszczeń jest odprowadzane, a cała energia w nim zawarta jest przekazywana do powietrza, które pobierane jest z zewnątrz i które trafia do „czystych” pomieszczeń. Nagrzane powietrze jest więc ponownie wykorzystywane, co ma ogromne znaczenie dla kosztów ogrzewania całego domu.
Systemy rekuperacji i ich zalety
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła bez wątpienia ma wiele zalet. Jedną z nich z całą pewnością jest możliwość obniżenia kosztów ogrzewania domu, co jest możliwe dzięki ponownemu wykorzystaniu nagrzanego powietrza pochodzącego z jego wnętrza. Ta cecha z całą pewnością bardzo mocno wpływa na tak duże zainteresowanie system przez osoby poszukujące skutecznych sposobów na oszczędności. Jednak obniżenie rachunków za ogrzewanie to nie jedyna pozytywna cecha systemów rekuperacji. Ich mechanizm zapewnia bowiem stałą wymianę powietrza we wnętrzach. Pozwala także na jego oczyszczenie z alergenów i różnego rodzaju zanieczyszczeń, co w pozytywny sposób wpływa na zdrowie i samopoczucie domowników. Kolejną i jakże ważną zaletą systemów mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła jest możliwość stałej regulacji wilgotności powietrza. Funkcja ta, podobnie jak funkcja oczyszczania powietrza, poprawia komfort przebywania we wnętrzu i pozwala zachować dobrą kondycję i samopoczucie.
Decydując się na zainstalowanie we własnym domu systemu rekuperacji, można zapewnić sobie i wszystkim domownikom stały dostęp do świeżego powietrza przez cały rok. Funkcja polegająca na jego wtłaczaniu do wnętrza domu poprawia jakość powietrza, którym się oddycha, co w pozytywny sposób wpływa na odczuwaną jakość życia. Ale to niejedyna jej zaleta. Kolejną jest bowiem wpływ na stan techniczny całego budynku. Stała ilość świeżego powietrza trafiająca do wnętrza domu przez cały rok sprawia, że jego konstrukcja nie jest narażona na niekorzystne zmiany, do których dochodzi w przypadku montażu w nim tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, związanych chociażby z nadmiernym uszczelnieniem poszczególnych elementów domu.
Co więcej, niektórzy producenci systemów rekuperacji umożliwiają ich rozbudowę o specjalny układ chłodzenia, który pozwala na tak zwane chłodzenie pasywne, dodatkowo poprawiając komfort odczuwany we wnętrzu domu.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – koszty
Wyposażenie swojego domu w system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła bez wątpienia wiąże się z wieloma zaletami. Dlatego decydując się na budowę lub termomodernizację domu, warto rozważyć jego montaż. Niestety poza licznymi zaletami system rekuperacji wiąże się również z kosztami. Ich wysokość uzależniona jest od powierzchni domu. Zasadniczo jednak na ten cel trzeba przeznaczyć od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego też wielu właścicieli domów zastanawia się, czy warto inwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż wyposażenie domu w ów system jest inwestycją w zdrowie i komfort życia wszystkich domowników. Analizując wszystkie korzyści płynące z tego rozwiązania, wszystkie wątpliwości przestają mieć znaczenie. Z całą pewnością wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła się opłaca, i to w każdym aspekcie. Warto więc w nią zainwestować.
Źródła
- https://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/porady-i-wiedza/poradnik/rekuperatory/jakie-korzysci-plyna-z-posiadania-wentylacji-mechanicznej-z-odzyskiem-ciepla/
- https://www.muratorplus.pl/technika/ogrzewanie/rekuperacja-wentylacja-z-odzyskiem-ciepla-zalety-wady-i-koszt-aa-3Z6P-mjRh-B59u.html