Thermomix w kuchni

Choć Thermomix to urządzenie, które jest z nami od dłuższego czasu, wydaje się, że zainteresowanie nim ostatnio wzrosło. Być może to efekt wprowadzenia nowego modelu, który wykorzystuje nowoczesne technologie do rozszerzenia funkcjonalności tego urządzenia, a może wpływ ma na to wygoda, której coraz więcej oczekujemy od urządzeń domowych. W każdym razie Thermomix stał się popularnym tematem rozmów i często polecanym przez właścicieli produktem. Jest jednak pewien problem, który już na wstępie sprawiać może Thermomix. Cena tego urządzenia jest bardzo wysoka, dlatego wielu ludzi staje przed dylematem, czy warto go kupić. Sprawdźmy! 

Thermomix – cena i możliwości finansowania 

Jeśli chodzi o Thermomix, cena ustalana jest przez producenta, który jest jednocześnie dystrybutorem urządzenia. Oznacza to, że nie kupimy go za pośrednictwem sklepów, możemy tylko zamówić od firmy Vorwerk, a w zasadzie jednego z ich przedstawicieli handlowych, z którym umówimy się na prezentację produktu. To z kolei oznacza, że gdy chcemy nabyć Thermomix, cena jest z góry ustalona – nie ma konkurencji cenowej między sklepami. Aktualnie możemy kupić tylko najnowszy model urządzenia, czyli TM6. Urządzenie to w podstawowej wersji kosztuje 5495 złotych. Możemy też zamówić je wraz z dodatkami Thermomix Friend, które rozszerzają jego funkcjonalność, wtedy koszt zestawu wynosi 7210 złotych. 

Nawet gdy decydujemy się na podstawową wersję urządzenia Thermomix, cena rzędu 5,5 tysięcy złotych za jedno urządzenie budzi wątpliwości. Nie każdy też może sobie pozwolić na taki jednorazowy wydatek. Na szczęście producent wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i umożliwia płatność ratalną. Możemy też sięgnąć po kredyt gotówkowy, na przykład Mistrzowski kredyt gotówkowy, który dzięki niskiemu oprocentowaniu i wygodnym ratom spłacimy szybko i bezproblemowo. 

Polecane  Inwestowanie w instalacje wodno-kanalizacyjne: Jak zacząć?

Jeśli nie zależy nam na najnowszym modelu, możemy też sięgnąć po którąś ze starszych wersji. Choć producent nie ma ich już w swoim katalogu, możemy kupić je z drugiej ręki, używane. Thermomixy znane są ze swojej jakości i tego, że służą swoim właścicielom przez długie lata, a kluczowe elementy, takie jak np. noże, można w razie konieczności wymienić. Także nawet używany sprzęt może spełnić nasze oczekiwania, a przy tym kosztować mniej. Na popularnych serwisach z ogłoszeniami kupna-sprzedaży znajdziemy Thermomix w poprzednich wersjach za około 2000 złotych – to spora różnica. Wcześniejsze modele nie mają niektórych funkcji (np. karmelizacji czy fermentacji), ale większość możliwości się pokrywa. 

To nie zmienia jednak aktualności pytania: czy tak duży wydatek się opłaca? Sprawdźmy zatem, co oferuje Thermomix. 

Thermomix – co to takiego? 

Thermomix to urządzenie wielofunkcyjne przydatne w kuchni. Ma wiele funkcji, najnowszy model potrafi między innymi ważyć, mieszać, siekać, ugniatać, miksować, gotować (także na parze i w trybie tzw. slow cooking, powolnego gotowania), podgrzewać, emulgować, podsmażać, mielić, przeprowadzać fermentację, blendować, ubijać czy robić lody. Może nawet podgrzać wodę jak czajnik. W praktyce oznacza to, że Thermomix zastępuje szereg innych urządzeń wykorzystywanych często w kuchni – jak mikser, młynek do mielenia, blender, maszynka do robienia lodów, mieszalnica do ciasta itd. Daje też możliwości, których zwykle nie mamy – na przykład przeprowadzenia fermentacji (czyli np. przygotowania domowego jogurtu). Funkcje mogą się uzupełniać, to znaczy jeśli przygotowujesz na przykład sos pomidorowy, możesz najpierw zmiksować pomidory, a następnie całość zagotować. Opcji jest naprawdę sporo. 

Polecane  Inwestowanie długoterminowe – na czym polega? W co inwestować?

Choć w przypadku Thermomixu cena jest wysoka, to w szerszej perspektywie pozwala na pewne oszczędności. Oszczędzamy pieniądze, jeśli weźmiemy pod uwagę alternatywę w postaci zakupu całego zestawu urządzeń o funkcjach pokrywających te, jakimi dysponuje Thermomix. Oczywiście to pewne nadużycie, bo raz, że najpewniej nie kupilibyśmy wszystkich tych urządzeń i niekoniecznie musimy korzystać z każdej funkcji Thermomixa, a dwa, że mimo niektórych funkcji zapewne i tak nie zrezygnujemy np. z czajnika, ale dla tych, którzy faktycznie planują zakup różnych urządzeń typu blender, mieszalnica do ciasta czy maszynka do lodów, Thermomix może być opłacalną alternatywą. 

Z pewnością oprócz pieniędzy zaoszczędzimy także miejsce. Nawet z dodatkowymi elementami Thermomix zajmie w naszej kuchni mniej miejsca niż kilka urządzeń o różnych funkcjach. Natomiast wykorzystując Thermomix, możemy oszczędzić też czas, zwłaszcza w przypadku potraw wymagających różnych czynności, które w tym przypadku wykonamy w obrębie jednego garnka. 

Thermomix – wybrane zalety urządzenia 

Thermomix ma wiele zalet, spróbujmy omówić najważniejsze z nich. 

Przede wszystkim jest prosty i wygodny w obsłudze. Zawiera stosunkowo niewiele elementów, a po kilku użyciach bez problemu orientujemy się w sposobie jego funkcjonowania. Co więcej, jest bardzo bezpieczny, ma wiele zabezpieczeń chroniących przed wszelkimi wypadkami podczas gotowania. A połączenie prostoty obsługi z bezpieczeństwem sprawia, że Thermomix to także dobre urządzenie do gotowania z dziećmi. Zresztą nieco większe dzieci często chętnie sięgają po Thermomix samodzielnie, ponieważ satysfakcja z przygotowania posiłku jest ogromna, a wysiłek w to wkładany – stosunkowo niewielki. W ten sposób dzieci stają się bardziej zaradne, co też ma wielką wartość. 

Polecane  Remont mieszkania zimą? Sprawdź, czemu warto

A skoro dzieci sobie radzą, to co dopiero dorośli. Thermomix jest świetnym wyborem dla tych, którzy w kuchni stawiają swoje pierwsze kroki. To urządzenie pokazuje, że nie ma ludzi, którzy nie potrafią gotować. Wszystko jest tu dane krok po kroku: bierzemy przepis z repozytorium, w którym znajdziemy ich tysiące. Odmierzamy ilość składników dzięki wbudowanej w Thermomix wadze kuchennej, a praktycznie cała reszta wykonywana jest automatycznie. 

Podsumowując: Thermomix jest urządzeniem drogim, ale wykonanym z wysokiej jakości materiałów. Zapewnia bardzo dużo funkcjonalności, które jednocześnie są łatwe w obsłudze. Jeśli dużo czasu spędzasz w kuchni lub chcesz zacząć więcej rzeczy przygotowywać samodzielnie, wtedy będzie to dobra inwestycja.