inwestowanie w instalację wod-kan

Bez instalacji wodno-kanalizacyjnej żaden dom nie miałby systemu doprowadzania wody i odprowadzania ścieków. Obecnie nie wyobrażamy sobie życia bez wody oraz bez kanalizacji. Budując dom, warto na początku zdecydować się na dokładne zaplanowanie całej inwestycji i zaopatrzenie jej właśnie w taką instalację. Warto poznać kroki, które należy wykonać, aby zaplanować całą instalację.

Instalacja wodno-kanalizacyjna — wniosek

Wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Przede wszystkim na samym początku trzeba sprawdzić, czy w miejscu inwestycji istnieje możliwość jej wykonania. Czasami zdarza się, że nie ma warunków technicznych, by wykonać przyłącza. Jeśli jednak istnieje szansa na montaż, należy w pierwszej kolejności złożyć wniosek o wydanie warunków przyłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej. Musimy zawrzeć w nim charakter budowy oraz zapotrzebowanie. W odpowiedzi przyjdzie informacja o możliwościach i rodzaju ścieków, jakie w danym miejscu można odprowadzać. Jeśli działka, na której planujemy instalacje wod.-kan., jest w pobliżu sieci, zgłasza się jedynie potrzebę przyłączenia. Do tego potrzebny jest jednak specjalny projekt, czyli tzw. opis techniczny instalacji. Należy pamiętać, że wszystko odbywa się na koszt inwestora. Nie ma co liczyć na ulgi lub dofinansowania. Wykonanie instalacji może być dość kosztowne, jednak kwota uzależniona będzie głównie od wielkości budowy oraz rodzaju instalacji. Instalacja wykonywana w domu jednorodzinnym będzie zdecydowanie tańsza niż ta, którą będziemy wykonywać w budynku użyteczności publicznej. Wszystko za sprawą ilości pracy i podłączeń wody.

Polecane  Czy warto inwestować w nowy sprzęt rolniczy?

Montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej

Moment montażu właściwej instalacji zaczyna się po zamknięciu stanu surowego budowy. Jeśli chcemy mieć pewność, że instalacja będzie wykonana z najwyższej jakości materiałów, warto wezwać w tym celu specjalistów. W żadnym wypadku nie powinniśmy działać na własną rękę. Pierwszym etapem montażu jest rozkucie ścian i stropów, co musi być wykonane w odpowiednim miejscu. To ostatni moment, w którym istnieje szansa zmiany położenia rur, które wyznaczają jednocześnie miejsce toalety, prysznica, pralki. Po wykonaniu tych prac zmiany będą trudne do przeprowadzenia, dlatego warto dobrze się zastanowić, gdzie chcemy mieć konkretne urządzenia i dokładnie przemyśleć, czy taka lokalizacja będzie odpowiednia.

W kolejnym kroku montuje się całą armaturę. Pierwszy etap to stelaże podtynkowe oraz odpływy. To czas na pracę doświadczonego hydraulika, ponieważ jakiekolwiek pomyłki lub użycie nieodpowiednich materiałów mogą skutkować tym, że instalacja nie będzie nadawała się do korzystania, a ewentualne zmiany i naprawy będą bardzo kosztowne. W tym momencie jest również czas na rozplanowanie rozmieszczenia baterii. Każda z nich ma swoje określone miejsce. Warto wybrać fachowca z prawdziwego zdarzenia, który zna się na swojej pracy i wie, w jaki sposób planować całą instalację.

Instalacja wodno-kanalizacyjna — co warto wiedzieć?

Mogłoby się wydawać, że zaplanowanie i wykonanie instalacji nie jest skomplikowaną kwestią, ponieważ taką instalację posiada praktycznie każdy budynek. Nic bardziej mylnego. Całą instalację możemy podzielić na:

  • instalację wodociągową wewnętrzną — rury, którymi woda doprowadzana jest do wnętrza budynku,
  • instalację wodociągową zewnętrzną — rury doprowadzające wodę z zewnątrz do budynku,
  • sieci wodociągowe.
Polecane  Sprawdź, jak polskie sklepy wspierają cele zrównoważonego rozwoju

Instalację wybudować można z metalu i do tego celu można użyć miedzi, stali odpornej na korozję lub stali węglowej, a także z tworzywa sztucznego. Najczęściej wybieraną opcją są rury PCV, które pozwalają na przepływ wody w temperaturze od 0 aż do 40 stopni. Niesamowicie ważne jest również to, w jaki sposób ułożone zostaną rury. Istnieją dwa sposoby:

  • układ rozdzielaczowy — od głównego przewodu montowany jest rozdzielacz zasilający różne punkty poboru wody. W momencie, gdy inwestycja przeprowadzana jest w budynku, który ma więcej niż jedną kondygnację, rozdzielacz musi być założony na każdym piętrze,
  • układ trójnikowy — bezpośrednie położenie rur z przewodu głównego do każdego z punktów poboru wody.

Niesamowicie ważne jest również to, aby baterie umieszczone były na odpowiedniej wysokości. Przyjęte są następujące normy:

  • wanna – wyżej niż 60 cm,
  • prysznic – 110–130 cm,
  • toaleta – 70–80 cm,
  • umywalka – 50–60 cm.

Instalacja kanalizacyjna — elementy

Elementy systemu kanalizacyjnego powinny być odpowiednio dobrane i dopasowane. W dobrze wykonanej instalacji nie powinno zabraknąć przede wszystkim syfonów, dzięki którym z kanalizacji nie wydziela się nieprzyjemny zapach. Kolejny niezbędny element to rewizje, które pozwalają na wyczyszczenie rur z zanieczyszczeń i obejrzenie ich za pomocą kamer. Jeśli instalacja nie może być połączona z kanalizacją, należy zbudować szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków. Dlatego tak ważne jest początkowe ustalenie warunków. Nie w każdym miejscu istnieje możliwość przyłączenia instalacji do kanalizacji, co niestety generuje dodatkowy koszt, ponieważ jesteśmy zmuszeni do budowy szamba lub oczyszczalni.

Polecane  Jak oceniać ryzyko inwestycyjne? Poradnik dla początkujących

Jeśli zamierzamy przeprowadzić inwestycję w instalację wodno-kanalizacyjną, należy w pierwszej kolejności upewnić się, że na danej budowie istnieje możliwość wykonania wszelkich przyłączeń i podłączenia instalacji wodnej do kanalizacji. Kolejny krok to wykonanie odpowiedniego planu, dzięki któremu instalacja wykonana będzie w odpowiedni sposób. Na tym etapie warto określić to, z jakich materiałów wykonamy instalację. Możliwości są różne, więc warto wybrać opcję, która będzie najtrwalsza i zapewni odpowiednie funkcjonowanie instalacji. Zwróćmy również uwagę na to, aby nad wszystkimi pracami czuwał prawdziwy fachowiec. Dzięki temu instalacja wykonana będzie w odpowiedni sposób. Warto podkreślić, że dokonanie zmian i napraw na konkretnym etapie budowy instalacji może okazać się dość kosztowne. Dlatego tak ważne jest, aby wszelkie zmiany nanosić jak najwcześniej — najlepiej jeszcze na etapie projektów lub na samym początku prac.

Źródła:

Jak wykonać instalację wodno-kanalizacyjną w domu: kroki, porady i wskazówki


https://muratordom.pl/instalacje/instalacja-wodna/przylacze-wodociagowe-i-kanalizacyjne-krok-po-kroku-aa-nDbj-8ZoV-K9Wo.html