Kredyt pomostowy - czym jest i co warto o nim wiedzieć?

Zaciągnięcie jakiegokolwiek kredytu musi być przemyślaną decyzją, uwzględniającą wszystkie za i przeciw. Ważne jest, by znaleźć przede wszystkim stosunkowo tanie i bezpieczne rozwiązanie, którym bez dwóch zdań jest kredyt pomostowy. Czy wiesz, na czym polega i kiedy można się na niego zdecydować?

Kredyt na konkretną inwestycję

O kredyt pomostowy może starać się zarówno rolnik, jak i przedsiębiorca, który ma do wykonania konkretną inwestycję. Jednak warto podkreślić, że jest to propozycja jedynie dla tych, którzy uzyskali dotację unijną i nie chcą czekać na wypłatę środków. Wtedy taki rodzaj kredytu pozwoli na szybkie jej wykonanie bez angażowania własnych pieniędzy. Tak jak przy klasycznym kredycie, tutaj również należy zwrócić uwagę na oprocentowanie, okres kredytowania oraz wymagany wkład własny. Nasuwa się pytanie, kto dokładnie może starać się o takie wsparcie. Okazuje się, że zgodnie z regulaminem udzielania kredytów mogą to być:

  • przedsiębiorcy,
  • instytucje publiczne,
  • jednostki samorządu terytorialnego,
  • rolnicy

Kredyt pomostowy – zasady udzielania

Jeśli chcemy uzyskać kredyt pomostowy, musimy złożyć wniosek w banku tuż przed złożeniem wniosku o dotację unijną lub zaraz po tym. Każdy bank ma własny wzór oraz wymagania co do ewentualnych załączników, jakie należy do niego dołączyć. Taki wniosek powinien być rozszerzony o:

  • biznesplan,
  • szacowany bilans oraz rachunek zysków i strat,
  • dokumentację potwierdzającą ubieganie się o dotację unijną.
Polecane  Kredyt ratalny – czym jest i kto może z niego skorzystać?

Ten rodzaj kredytu należy do bezpiecznych i jest mało kosztowny. Kapitał zostanie zwrócony z przyznanych środków unijnych, a kredytobiorca ma do opłacenia jedynie odsetki od pożyczonego kapitału. W związku z tym, że ryzyko takiego kredytu jest dla banku dość niskie, odsetki również nie należą do wysokich. To dobre rozwiązanie dla każdego, kto chce jak najszybciej rozpocząć planowaną inwestycję. Pamiętajmy o tym, że od momentu zawnioskowania o środki unijne do ich wypłaty zazwyczaj mija sporo czasu. Dzięki szybciej wykonanej inwestycji nasza firma może zacząć szybciej przynosić większe zyski i nie utraci płynności finansowej.

Kredyt pomostowy – wady i zalety

Jak każda forma finansowania, kredyt pomostowy również ma swoje wady oraz zalety. Jedną z zalet jest bez wątpienia fakt, że mogą się o niego starać nawet te firmy, które na rynku są krótko i nie mają pewnej pozycji. Dzięki kredytowi nasza firma będzie stabilna finansowo przez czas realizowania inwestycji i nie będziemy zmuszeni do wydawania własnych środków. Jeśli chodzi o minusy, to należy wspomnieć o tym, że czasami zdarza się cofnięcie decyzji o przyznaniu dotacji, a wtedy będziemy zmuszeni do spłaty kredytu z własnych środków, co może okazać się kłopotliwe. Poza tym ta opcja finansowania nie jest przeznaczona dla firm, które aktualnie znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, będą one musiały zaczekać z realizacją inwestycji do dnia wypłacenia środków.

Każdy kredyt i każda decyzja finansowa wiąże się z pewnym ryzykiem, które musimy zaakceptować przed jej podjęciem. Warto zawsze prześledzić wszystkie wady oraz zalety i podjąć decyzję z pełną wiedzą oraz świadomością. Ryzyko związane z wnioskowaniem o kredyt pomostowy jest raczej niewielkie, jednak wciąż istnieje. Największy problem możemy mieć w przypadku cofnięcia decyzji o przyznaniu środków unijnych. Jeśli jednak dysponujemy pieniędzmi, z których będziemy mogli później dokonać ewentualnej spłaty, to kredyt pomostowy będzie dobrym rozwiązaniem.

Polecane  Jak rozsądnie inwestować?

Źródła:

  • https://www.bancovo.pl/baza-wiedzy/blog-finansowy/czym-jest-kredyt-pomostowy/
  • https://www.17bankow.com/ranking-kredytow-gotowkowych/artykul/kredyt-pomostowy-na-czym-polega-pozyczka-pomostowa-i-kto-moze-z-niej-skorzystac