Co zrobić w przypadku problemów ze spłatą kredytu hipotecznego lub gotówkowego?

Problemy ze spłatą kredytu mogą dotyczyć każdego – zwłaszcza w czasie drastycznego podnoszenia stóp procentowych i szalejącej inflacji. Dlatego warto mieć świadomość, co możemy zrobić w momencie, gdy sytuacja dotknie również nas. Dobrze jest mieć przygotowane wyjście awaryjne. A czy Ty wiesz, jakie są rozwiązania i na jaką pomoc możesz liczyć?

Spłata kredytu hipotecznego z pomocą państwa

Regularne opłacanie rat kredytów gotówkowych oraz hipotecznych staje się coraz trudniejsze i to nawet dla osób, które do tej pory nie miały z tym najmniejszych problemów. Rosną stopy procentowe, a także inflacja, która sprawia, że domowe budżety kurczą się z dnia na dzień, przez co trudno jest wygospodarować wystarczającą kwotę na opłaty. Całe szczęście państwo jest w stanie pomóc każdemu, kto napotyka trudności. Niedawno wprowadzona tarcza dla kredytobiorców daje możliwość skorzystania z wakacji kredytowych oraz dopłat do rat z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Na pewno wiele osób zastanawia się, na czym polegają wakacje kredytowe. Tak naprawdę jest to odroczenie spłaty jednej raty 4 razy w roku 2022 oraz 4 razy w roku 2023, co daje 8 rat. Nie będą do nich doliczane żadne odsetki, a ich spłata zostanie przesunięta na koniec, co niestety wydłuży również okres kredytowania.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – dla kogo?

Jeśli wakacje kredytowe są dla nas niewystarczającą pomocą, można zwrócić się z prośbą do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców poprzez złożenie wniosku w banku. Dzięki takiej pomocy możemy uzyskać dofinansowanie rat nawet przez okres 3 lat. Jest to rodzaj pożyczki, która jest zwrotna i nieoprocentowana, a zaczynamy ją spłacać po 2 latach od otrzymania ostatniej kwoty dofinansowania. Takie rozwiązanie sprawi, że spłata kredytu hipotecznego będzie dla nas zdecydowanie mniejszym wyzwaniem, co pozwoli nam uniknąć stresu związanego z ewentualną utratą dachu nad głową.

Polecane  Czym jest rata balonowa? Kiedy warto się na nią zdecydować?

O pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców mogą wnioskować osoby, które spełniają jednak pewne warunki. Musi wystąpić przynajmniej jedna z przesłanek:

  • w dniu złożenia wniosku jeden z kredytobiorców jest osobą bezrobotną,
  • kredytobiorca z tytułu kredytu ponosi miesięczne koszty w wysokości przekraczającej 50% dochodów w gospodarstwie domowym,
  • miesięczny dochód w gospodarstwie jednoosobowym po odjęciu rat kredytu nie przekracza kwoty 1552 zł, a w dwuosobowym 1200 zł na osobę.

Jakie są ograniczenia w uzyskaniu wsparcia?

Warto mieć świadomość, że istnieją pewne ograniczenia. Należy do nich między innymi utrata pracy z winy kredytobiorcy, wypowiedzenie umowy kredytu hipotecznego przed złożeniem wniosku. Poza tym należy niezwłocznie poinformować kredytodawcę o:

  • zbyciu przedmiotu kredytowania,
  • zwiększeniu miesięcznych dochodów lub obniżeniu raty,
  • utracie statusu bezrobotnego,
  • zmniejszeniu liczby członków gospodarstwa domowego.

Pomoc ze strony banków

Okazuje się, że w wielu sytuacjach możemy również liczyć na pomoc ze strony instytucji finansujących. Najważniejsze jest jednak to, aby nie zaniechać spłaty rat, ponieważ sprawa zostanie automatycznie skierowana do windykacji. Dlatego w przypadku problemów ze spłatą należy na samym początku poszukać pomocy właśnie w banku, który może np. zmienić oprocentowanie ze zmiennego na stałe lub pomóc zawnioskować o restrukturyzację kredytu. Czasami dobrą propozycją okazuje się również wydłużenie okresu spłaty. Bank dysponuje wieloma rozwiązaniami, które mogą pomóc nam w trudnej sytuacji, dlatego nie możemy dopuścić do zaległości i w momencie wystąpienia trudności powinniśmy zgłosić się po pomoc jak najszybciej – najlepiej zanim pojawią się jakiekolwiek zaległości.

Polecane  Czy kredyt może być inwestycją?

Źródła:

  • https://www.gov.pl/web/finanse/fundusz-wsparcia-kredytobiorcow–pomoc-dla-osob-splacajacych-kredyty
  • https://www.totalmoney.pl/artykuly/8794,kredyty-dla-firm,jak-postepowac-w-przypadku-problemow-ze-splata-kredytu,1,1