sposób na ocieplenie domu

Ceny energii osiągają poziomy rekordowe i od kilku miesięcy spędzają sen z powiek. Znacznie osłabiły domowe budżety. Nie wygląda na to, by sytuacja miała się poprawić – prognozy wskazują raczej na to, że będzie jeszcze drożej. Kiedy odczuwamy w domu chłód, warto zastanowić się nad dociepleniem ścian zewnętrznych. Oto pięć wybranych sposobów na ocieplenie w domu, które pozwolą także obniżyć rachunki za energię.

W związku z dynamicznie rosnącą inflacją, drożyzną, a także wzrostem cen na surowce energetyczne wiele osób szuka innych rozwiązań, by zadbać o swój budżet domowy. Ceny prądu rosną dramatycznie, a według analityków to nie koniec podwyżek. Skutki tej sytuacji dotkną każdego, a głównie te osoby, które wykorzystują prąd do ogrzewania domów.

Kluczową kwestią jest wybór materiału, który dobrze izoluje i zatrzymuje ciepło i chroni przed zimnem, nie pozwalając mu uciekać na zewnątrz. Dowiedz się, jak ocieplić dom i płacić niższe rachunki. Chętnie wybieranymi materiałami do ocieplenia domu są styropian i wełna mineralna, ale podpowiemy też, jakie inne metody są skuteczne.

By stworzyć ekologiczny dom oszczędnie, zapoznaj się też ze szczegółami różnych programów – jak m.in. Program Czyste Powietrze.

Czym ocieplić dom skutecznie?

Każdy z nas czuje się dobrze w domu, który jest ciepły. Bywa, że mimo grzania odczuwamy spory dyskomfort cieplny. Są różne możliwości, które pozwolą nie tylko skutecznie ocieplić dom, ale też zmniejszyć rachunki za prąd. Istotny jest współczynnik przewodzenia ciepła – im będzie on niższy, tym izolacja będzie lepsza. Ważne, by wytworzone ciepło nie uciekało nieszczelnymi fragmentami, np. oknami. Prace należy zlecić doświadczonej firmie budowlano-remontowej.

Polecane  Jak nauczyć dzieci rozumienia wartości pieniądza?

Do najczęściej wybieranych materiałów izolacyjnych należą styropian (EPS) oraz wełna mineralna. Dobrą opcją są również włókna celulozowe, pianka poliuretanowa lub polistyren ekstrudowany (XPS). Na przykład celuloza i pianka poliuretanowa sprawdzą się podczas ocieplania skomplikowanych budynków.

Sposób pierwszy – ocieplenie domu styropianem

Jest wiele materiałów pozwalających na ocieplenie domu energooszczędnego. Tym, co ma wpływ na funkcjonowanie izolacji termicznej ścian zewnętrznych, czyli elewacji budynku, jest wypadkowa takich czynników jak grubość izolacji oraz zdolność zatrzymywania ciepła.

Wysoką skutecznością cieplną wyróżnia się m.in. styropian – w Polsce od wielu lat cieszy się on największą popularnością ze względu na wysokie właściwości izolacyjne. Zwykle pokrywa on elewację budynku. Styropian jest produkowany na bazie polistyrenu i jest dostępny w postaci płyt dociętych na wymiar. Zwykle stosuje się go do izolacji ścian zewnętrznych, podłóg lub dachów, a także murów fundamentowych.

Jego współczynnik przewodzenia ciepła mieści się w przedziale od 0,031 do 0,044 W/(m·K). Zaletą styropianu jest odporność na wilgoć. Tradycyjny biały styropian jest sztywny i gruby. Z kolei grafitowy to wersja nowocześniejsza i znacznie cieńsza, ale też świetnie zatrzymuje ciepło. Jeśli dobierzemy odpowiednią grubość materiału, styropian stworzy niezwykle ciepłą przegrodę. Jest też odporny na oddziaływanie wilgoci i degradację biologiczną, ma małą paroprzepuszczalność.

Sposób drugi – ocieplenie domu wełną mineralną

Alternatywą jest materiał izolacyjny pochodzenia mineralnego. Wełna mineralna posiada niski współczynnik przewodności cieplnej – najczęściej zawiera się on w wartości 0,030–0,045 W/(m·K). Rozwiązania z wełny mineralnej to między innymi maty, płyty, otuliny czy granulat. Podczas produkcji włókna poddaje się je procesowi hydrofobizacji, by wełna nie chłonęła wody.

Polecane  Premia termomodernizacyjna: wsparcie finansowe na drodze do energooszczędnej przyszłości

Ważną zaletą i zarazem wyróżnikiem jest niepalność tych materiałów. Wykorzystuje się ją m.in. do izolacji termicznych i akustycznych ścian wewnętrznych i zewnętrznych, podłóg, stropów i dachów oraz ciągów instalacyjnych. Jednak zwykle montaż płyt lub mat z wełny mineralnej jest trudniejszy od montażu płyt ze styropianu.

Sposób trzeci – piana PUR

Rosnącą popularność wśród dostępnych materiałów izolacyjnych zyskuje także piana poliuretanowa PUR. To kolejne polecane rozwiązanie do domów energooszczędnych. Dostępne są dwa rodzaje piany PUR – piany otwartokomórkowe oraz zamkniętokomórkowe.

Nakłada się ją w sposób natryskowy, a tuż po jej aplikacji wielokrotnie zwiększa ona objętość – w efekcie starannie uzupełnia szczeliny. Dodatkowo sprawia, że ryzyko wystąpienia mostków termicznych jest niskie.

Piana otwartokomórkowa przypomina budowę gąbki – jest lekka, paroprzepuszczalna i wyróżnia się wysoką termoizolacyjnością. Często jest używana tam, gdzie kładzie się wełnę mineralną. Z kolei piana PUR zamkniętokomórkowa jest cięższa i składa się z małych oraz zamkniętych pęcherzyków. Może przywodzić na myśl materiał XPS i sprawdza się tam, gdzie kładzie się przeważnie styropian. Będzie bardzo dobrą termoizolacją, a poza tym jest odporna na wodę.

Sposób czwarty – płyty poliizocyjanuratowe PIR

Płyty poliizocyjanuratowe są coraz popularniejszym materiałem termoizolacyjnym w budownictwie. Jest to materiał o doskonałym współczynniku przewodzenia ciepła – około 0,022 W/(m·K). Ma znacznie lepsze parametry niż wełna mineralna albo styropian, a ponadto jest trwały i wyjątkowo odporny na wpływ wilgoci. Zagwarantuje doskonałą termo- i hydroizolację na lata razem z membraną EPDM.

Polecane  Domek modułowy całoroczny – ekologiczny hit czy kit?

Sposób piąty – polistyren ekstrudowany (XPS)

Polistyren ekstrudowany to nowoczesny materiał o lepszych właściwościach termoizolacyjnych i wytrzymałościowych niż styropian. Proces jego produkcji jest skomplikowany. Wyróżnia go budowa zamkniętokomórkowa, jest mniej nasiąkliwy i twardszy, czyli ma lepszą wytrzymałość mechaniczną.

Co ważne, jego współczynnik przewodzenie ciepła jest niższy, co oznacza, że jest to lepsza izolacja termiczna niż styropian. Montuje się go łatwo i szybko, jest ognioodporny. Wady? To materiał z wyższej półki, dlatego jest drogi. Mimo to płyty polistyrenowe stosuje się m.in. do izolacji fundamentów i ścian piwnicznych. Zdobywają uznanie też w tych częściach budynku, które są narażone na wilgoć.

Źródła

  1. https://muratordom.pl/budowa/elewacja/jak-ocieplenie-domu-w-praktyce-przeklada-sie-na-koszty-ogrzewania-aa-3WUm-jPkS-BTpR.html
  2. https://regiodom.pl/ocieplenie-domu-sposoby-na-ocieplenie-scian-zewnetrznych/ar/c9-15547038
  3. https://budujemydom.pl/stan-surowy/termoizolacja/a/90874-ocieplenie-elewacji-styropianem
  4. https://regiodom.pl/ocieplenie-domu-sposoby-na-ocieplenie-scian-zewnetrznych/ar/c9-15547038