Jak inwestować długoterminowo

Osiąganie dochodu pasywnego jest marzeniem wielu osób. Jednak obecnie jest to bardzo realne marzenie, które nawet można nazwać planem na przyszłość. Jednym ze sposobów osiągania takiego dochodu są inwestycje długoterminowe. Możemy zdecydować się na założenie lokaty bankowej albo na zakup nieruchomości i jej odpłatny wynajem. Warto jednak wiedzieć, jakie są dostępne opcje oraz czy niosą ze sobą jakieś ryzyko.

Czym są inwestycje długoterminowe?

Pełną definicję inwestycji długoterminowych można znaleźć w Ustawie o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku. Według oficjalnej definicji takie inwestycje są nabywane w celu osiągnięcia korzyści z przyrostu ich wartości. Ważna jest również informacja, że za inwestycje długoterminowe uznaje się te, które realizowane są w okresie dłuższym niż 12 miesięcy. Jest to bardzo ważna informacja w kontekście tego, na jaki czas zawierane są umowy. Jeśli mamy do czynienia z krótszą umową niż na rok, oznacza to, że sama inwestycja będzie krótkoterminowa. Czy długość trwania inwestycji ma znaczenie? Niestety tak.

Bezpieczne inwestycje – czy można inwestować bez ryzyka?

Poprawna odpowiedź na zdane pytanie brzmi: to zależy. Są inwestycje, które mają bardzo niskie ryzyko, a nawet takie z ryzykiem na poziomie 0. Jednak są też takie, gdzie nawet najlepsi ekonomiści nie będą w stanie przewidzieć, co stanie się za 5 lat. Można jednak podzielić inwestycje według tych z mniejszym ryzykiem i tych niosących za sobą więcej niewiadomych.

Polecane  Kredyt kupiecki – czym jest i jakie niesie korzyści dla przedsiębiorców?

Do tych pierwszych zaliczymy choćby lokaty oraz inne usługi bankowe. Oferowany zysk z takich inwestycji jest stabilny, a co równie ważne – pieniądze oddane bankowi do dyspozycji są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Nawet w wypadku upadku banku można odzyskać 100% wpłaty depozyty dla kwot do równowartości 100 tysięcy euro. Ochrona środków przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny daje nam pewność, że taka inwestycja nie jest ryzykowna, jeśli jej kwota nie przekracza gwarantowanej kwoty.

A co w wypadku inwestycji, które nie mają takiej gwarancji? Innymi wyznacznikami, czy dany model inwestycyjny jest bezpieczny, będzie choćby analiza rynku. Jedną z częściej zawieranych umów inwestycyjnych jest po prostu zakup nieruchomości, a później czerpanie zysków z jej wynajmu. W celu oceny ryzyka dobrze jest po prostu wyliczyć koszty inwestycji i potencjalne zyski w okresie kilku lat. Koniecznie też trzeba sprawdzić, czy taki rodzaj nieruchomości na wynajem ma potencjał i czy jest on poszukiwany przez lokatorów. Na różne nieruchomości jest różny popyt, a to on kształtuje nie tylko zysk, ale i w tym wypadku ryzyko poniesienia straty.

Oczywiście są jeszcze inne modele inwestycyjne, które są o wiele bardziej ryzykowne. Choćby kupowanie i sprzedawanie walut i kryptowalut lub akcji na giełdzie. W krótkim czasie można bardzo dużo zarobić, ale i bardzo wiele stracić. Dlatego tego rodzaju zobowiązania finansowe powinny być traktowane ze szczególną ostrożnością. A przede wszystkim, jeśli nie wiemy o nich zbyt dużo, a chcemy spróbować pomnożyć swój kapitał, dobrze jest skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Polecane  Lokata – prosty sposób na oszczędzanie

Lokaty bankowe – najpopularniejsza inwestycja

Choć lokaty bankowe nie są często uważane za inwestycje długoterminowe, to mogą takimi być. Ponadto umowę z bankiem o założenie lokaty, można zawrzeć w kilka minut. Samych lokat też jest bardzo dużo. Oferty różnią się przede wszystkim czasem trwania umowy i potencjalnym zyskiem.

Obecnie można znaleźć lokaty przez internet, które mogą zapewnić nam stabilną inwestycję środków nawet przez 36 miesięcy. Zamiast trzymać wolne środki na zwykłym koncie w banku lub w domu w skarbonce, można je przenieść na lokatę. Minimalna kwota inwestycji to 1000 złotych, a po wpłaceniu środków na lokatę, to bank zajmuje się jej obsługą. My, jako klient, możemy spokojnie czekać na obiecane nam zyski. Po zakończeniu umowy bank wypłaci zarówno kapitał, jak i uzyskane z lokaty odsetki, które są naszym zyskiem. Należy jednak pamiętać, że do raz założonej lokaty nie ma możliwość dopłacenia środków. Jeśli chcemy, możemy mieć nawet kilka lokat na różne kwoty i z różnym czasem trwania.  Dlatego można powiedzieć, że lokata jest inwestycją dla każdego, kto chce w bezpieczny sposób zainwestować swoje pieniądze.

Czy nieruchomość to dobra inwestycja?

Drugą bardzo popularną inwestycją jest zakup nieruchomości. Jednak sporo osób kupuje je za kredyt hipoteczny lub w ramach kredytu inwestycyjnego. Coraz rzadziej się zdarza, że kupujemy dom czy mieszkanie za własne środki. Rozważenie, czy nieruchomość będzie dobrą inwestycją, zależy od nas i naszego celu. Trzeba przyznać, że raz kupiona nieruchomość może przechodzić z pokolenia na pokolenie i dawać zysk całej rodzinie. Ale też może się zdarzyć, że w jakimś momencie trzeba będzie ją spieniężyć, a wtedy w zależności od cen rynkowych można na niej zyskać, ale i stracić.

Polecane  Czym jest WIBOR? Jak wpływa na wysokość kredytu?

Ważnym czynnikiem jest analiza rynku lokalnego. Inne ceny mają nieruchomości w dużym mieście, a inne w małym miasteczku. Co za tym idzie, nasz zysk będzie skrajnie odmienny. Sama lokalizacja ma ogromny wpływ na to, ile możemy zarobić lub stracić. W każdym mieście może być też inny popyt na konkretne nieruchomości. Im większe miasto, tym więcej osób chce w nim mieszkać i pracować. A co z mniejszymi miejscowościami? W nich zwykle więcej osób decyduje się kupić na własność nieruchomość (ze względu na jej niską cenę), niż wynajmować lokum.

Przeglądając nieruchomości na sprzedaż, dobrze jest zwrócić uwagę nie tylko na cenę i lokalizację. Bardzo istotny jest standard i rozkład budynku. Jeśli mamy okazję kupić duży, wielorodzinny budynek tanio, ale będzie on wymagał remontu, to czy nadal taka inwestycja się opłaca? Dokładnie trzeba podliczyć koszt doprowadzenia budynku do obecnie wymaganych standardów, które mogą być różne w zależności od miasta i potrzeb jego mieszkańców. Zwłaszcza gdy bierzemy kredyt inwestycyjny, takie wyliczenia będą konieczne, aby pokazać potencjał nieruchomości.

 

Źródła:

  1. https://stat.gov.pl/metainformacje/slownik-pojec/pojecia-stosowane-w-statystyce-publicznej/1322,pojecie.html
  2. https://portfelpolaka.pl/inwestowanie-w-nieruchomosci-z-malym-kapitalem-sprawdzone-sposoby-inwestycji/