wcześniejsza spłata kredytu

Czym jest wcześniejsza spłata kredytu i kiedy możesz jej dokonać? Czy to opłacalne rozwiązanie? Zapraszamy do lektury.

Na czym polega wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego?

Zaciągając kredyt gotówkowy lub inne zobowiązanie finansowe, zawsze konieczne jest podpisanie stosownej umowy z bankiem. W umowie zawarte są takie informacje jak dane kredytobiorcy, informacje o kosztach kredytu, zasady zmiany oprocentowania czy sposób naliczania odsetek. Do kluczowych elementów kredytu zalicza się również jego harmonogram, w którym zawarto terminy spłaty zobowiązania wraz z odsetkami oraz innymi opłatami, które mogły zostać zawarte w umowie.

W przypadku kredytu kapitałowo-odsetkowego spłaty dokonuje się w ramach rat kapitałowo-odsetkowych. W większości przypadków wysokość każdej raty jest taka sama, a kredytobiorca otrzymuje ustalony dokładny harmonogram spłat należności. Oczywiście nie oznacza to, że nie masz możliwości wcześniejszej spłaty kredytu. Ważne jest jednak to, aby zanim podpiszesz umowę dotyczącą kredytu, w pierwszej kolejności zapoznać się dokładnie ze wszystkimi dokumentami, w których zawarto warunki udzielenia kredytu. Czasem w umowie może bowiem znajdować się zapis dotyczący pobrania lub braku pobrania dodatkowej prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu. Pobierając dodatkową prowizję, bank może zrekompensować sobie utracone korzyści, np. w przypadku niższych niż zakładano odsetek od kredytu. Warto w tym miejscu dodać, że prowizja w wysokości nawet 3% spłaconej kwoty może sprawić, że wcześniejsza spłata kredytu nie będzie opłacalna. Z uwagi na dużą konkurencję na rynku bankowym takie zapisy w umowach kredytowych obecnie zdarzają się dość rzadko.

Polecane  Prolongata kredytu – na czym polega i czy warto z niej skorzystać?

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego – czy warto?

Wcześniejsza spłata kredytu – całkowita lub częściowa – to inwestycja, którą trzeba rozważyć z kilku powodów. Przy takiej decyzji możesz osiągnąć następujące korzyści:

 • całkowite pozbycie się długu,
 • niższy całkowity koszt kredytu,
 • poprawę zdolności kredytowej, co pozwala na zaciągnięcie kolejnych zobowiązań w przyszłości,
 • zwrot prowizji,
 • zmniejszenie rat kredytowych,
 • psychiczny komfort kredytobiorcy,
 • częściowy zwrot poniesionych odsetek.

W niektórych bankach wcześniejsza spłata kredytu może być całkowicie darmowa. Jak już wspomniano, należy jednak mieć pewność, że w wyniku wcześniejszej spłaty kredytu nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. Dodatkowo przy kredytach gotówkowych prowizje za wcześniejszą spłatę występują wyjątkowo rzadko.

Wcześniejsza spłata kredytu – jak to zrobić?

Jeżeli interesuje Cię wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego, możesz tego dokonać na dwa sposoby. Chodzi oczywiście o jednorazową spłatę całości zadłużenia lub nadpłatę kredytu. Pierwszą możliwość warto rozważyć, jeśli posiadasz środki wystarczające na pokrycie całego kredytu. W ten sposób spłacisz pełne zadłużenie i pozbędziesz się swojego długu. Nadpłata kredytu to natomiast po prostu częściowa spłata kredytu. Jeśli np. w danym miesiącu posiadasz nieco więcej środków, możesz je przeznaczyć na nadpłatę kredytu. W ten sposób możesz szybciej (wcześniej) pozbyć się całego zadłużenia – po prostu w pojedynczym okresie rozliczeniowym wpłacisz więcej, niż wynosi rata. Obu rodzajów spłaty kredytu możesz dokonać osobiście w placówce bankowej, za pomocą dedykowanej aplikacji banku oraz sieci. Wcześniejsza spłata kredytu to prosty i wygodny sposób na pozbycie się swojego zobowiązania, o ile oczywiście posiadasz stosowne środki do tego celu. Kluczowe jest jednak zapoznanie się z obowiązującymi warunkami kredytowymi. Najlepiej wyrób sobie nawyk dokładnego czytania umów i dokumentów, które masz zamiar podpisać – w ten sposób zminimalizujesz ryzyko podpisania niekorzystnego dla siebie zobowiązania.

 • Źródło:
  https://www.bankier.pl/smart/wczesniejsza-splata-kredytu-gotowkowego-ile-mozna-zaoszczedzic
 • https://www.totalmoney.pl/artykuly/7345,kredyty-gotowkowe,wczesniejsza-splata-kredytu-gotowkowego—czy-to-mozliwe,1,1
 • https://www.medfinance.pl/splata-przed-terminem-czyli-kiedy-oplaca-sie-przeplacac
 • https://money24.pl/wczesniejsza-splata-kredytu/
Polecane  Jak kontrolować swoje finanse?