Limit kredytowy – czym jest i jak go sprawdzić?

Banki nie tylko udzielają kredytów i pożyczek. Mogą zaoferować nam również inne zobowiązania, które zapewnią nam szybko dodatkowe pieniądze. Jednym z nich jest limit kredytowy, który można wykorzystać jednorazowo lub wielokrotnie. Korzystanie z limitu kredytowego jest bardzo proste i z powodzeniem może zastąpić kredyt gotówkowy czy inne zobowiązanie wobec banku. Dostępne są też różne rodzaje limitów kredytowych. Dlatego każda osoba może wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. Co warto wiedzieć o limitach kredytowych?

Czym jest limit kredytowy?

Limit kredytowy zamiennie jest nazywany kredytem odnawialnym. Podobnie jak tradycyjne kredyty bankowe, także limit jest przyznawany w oparciu o zdolność kredytową i pozytywną historię kredytową danej osoby. Jednak w przeciwieństwie do tradycyjnych zobowiązań limit jest elastycznym źródłem dodatkowego finansowania. Bank jednorazowo przyznaje nam konkretną sumę pieniędzy w ramach limitu kredytowego, z której można korzystać wielokrotnie. Sam limit może być przyznany w rachunku bankowym i na karcie kredytowej. Zatem można z niego korzystać tak wygodnie, jak z konta osobistego lub z tradycyjnej karty debetowej.

Dodatkowe środki, które znajdują się na limicie kredytowym, można wykorzystać na dowolny cel. Warto jednak pamiętać, że jest to rodzaj kredytu konsumpcyjnego, co oznacza, że mają one zostać przeznaczone na cele konsumpcyjne. Równocześnie znaczy to, że środków z limitu kredytowego nie możemy przeznaczyć na prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą, nawet jeśli posiadamy własną firmę.

Polecane  Co zrobić w przypadku problemów ze spłatą kredytu hipotecznego lub gotówkowego?

Limit kredytowy w rachunku bankowym

Z limitu kredytowego w rachunku bankowym możemy korzystać w bardzo prosty sposób. Jednak sam limit nie jest automatycznie dodany do konta osobistego. Aby go uruchomić, należy złożyć wniosek w banku, a sam bank oceni naszą zdolność kredytową i wyda decyzję, czy przyznać nam limit i w jakiej wysokości zostanie on przyznany. Jeśli limit zostanie nam przyznany, będzie on widoczny jako element naszego konta osobistego.

Będziemy mogli korzystać z kwoty w ramach limitu w dowolny sposób wtedy, gdy będą potrzebne nam dodatkowe pieniądze. Środki dostępne w ramach limitu można wykorzystać jednorazowo, ale z powodzeniem można też korzystać z nich wielokrotnie w czasie trwania obowiązującej umowy.

Limit bardzo często nazywany jest również kredytem odnawialnym, ponieważ za każdym razem, kiedy spłacimy wykorzystany limit, możemy wykorzystać po raz kolejny dostępną kwotę. Przykładowo, jeśli przyznano nam limit w wysokości 5000 zł, oznacza to, że możemy wykorzystać dodatkowe środki do kwoty 5000 zł – jednorazowo lub korzystać z nich wielokrotnie. Jeśli z limitu wykorzystaliśmy już 500 zł i pozostało nam 4 500 zł, to wciąż możemy wykorzystać tę kwotę również jako jednorazową wypłatę lub też korzystać z nich wielokrotnie. Natomiast kiedy spłacimy wykorzystane środki – na przykład 500 zł – i nasz limit znowu osiągnie kwotę 5000, to będziemy mogli wykorzystać przyznany nam limit w wysokości 5000 złotych.

Limit na karcie kredytowej

Limit na karcie kredytowej działa w podobny sposób jak limit w rachunku bieżącym. Każda karta kredytowa ma własny rachunek, do którego my, jako klienci, dostajemy dostęp za pośrednictwem właśnie karty kredytowej. Choć w tym wypadku nie korzystamy z tradycyjnego konta bankowego, za pośrednictwem karty kredytowej i tak możemy dokonywać płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych, a także wykonywać z niej przelewy bankowe.

Polecane  Problem ze spłatą kredytu – co zrobić?

I tutaj przyznany limit na karcie kredytowej jest odnawialny. Oznacza to, że za każdym razem, kiedy spłacimy wykorzystaną kwotę, limit odnawia się do pierwotnej wysokości. Jednakże w wypadku kart kredytowych mamy do czynienia z bezodsetkowym okresem spłaty. Większość banków umożliwia spłatę wykorzystanych na limicie środków w ciągu na przykład 54 dni bez naliczania odsetek za korzystanie z limitu. Można więc korzystać ze środków udostępnionych na karcie kredytowej i spłacać je w wyznaczonym terminie, aby nie płacić dodatkowych odsetek.

A co, jeśli nie możemy spłacić w okresie bezodsetkowym wykorzystanych środków z limitu? W takim wypadku będziemy spłacać limit w inny sposób. Korzystając z karty kredytowej, możemy zauważyć, że bank, podsumowując każdy okres, będzie informował nas o wysokości minimalnej spłaty limitu, którą musimy dokonać w wyznaczonym przez bank terminie. Zwykle minimalna wysokość spłaty, jaką musimy uiścić na rachunek karty kredytowej, wynosi 3%, ale nie mniej niż 50 zł. Nawet jeśli wykorzystaliśmy wielotysięczny limit kredytowy, minimalna kwota spłaty nie będzie dla nas ogromnym obciążeniem. Wykorzystując ustanowioną przez bank minimalną wysokość spłaty, można spłacać wykorzystany limit, aż jego wysokość osiągnie pierwotną kwotę.

Jak sprawdzić, w jakiej wysokości limit kredytowy przyzna nam bank?

Skoro limit kredytowy jest produktem kredytowym oferowanym przez bank, to do jego przyznania bank musi ocenić zdolność kredytową swojego klienta. A to oznacza, że będzie weryfikować nasze dochody, jak również sprawdzi naszą historię kredytową. Oba elementy, które nazywamy weryfikacją ilościową i jakościową, będą rzutować na tym, czy bank przyzna nam limit kredytowy i w jakiej wysokości. Sprawdzanie zdolności kredytowej ma miejsce zarówno, gdy składamy wniosek o limit kredytowy w rachunku bankowym, jak i wniosek o wydanie karty kredytowej.

Polecane  O co pytać bank, chcąc wziąć kredyt gotówkowy?

Oceniając zdolność kredytową, bank weźmie pod uwagę osiągane przez nas stałe dochody, a także koszty życia, które miesięcznie ponosimy, jak i inne obciążenia finansowe z tytułu kredytów i pożyczek. W ten sposób zostanie wyliczona kwota, jaką bank może nam udostępnić w ramach limitu kredytowego. Wysokość limitu będzie ustalona adekwatnie do naszej możliwości spłaty. Przez to bank gwarantuje sobie, że będziemy w stanie spłacać przyznany limit, ale też wysokość spłaty nie będzie stanowić dla nas zbyt wielkiego obciążenia finansowego. Z kolei sprawdzając historię kredytową, bank weryfikuje, czy jesteśmy rzetelnym klientem i spłacamy swoje zobowiązania na czas. Aby poznać dokładną wysokość limitu kredytowego, jaką może przyznać nam bank, najłatwiej będzie po prostu udać się do banku, ponieważ każda instytucja finansowa ma swoje indywidualne kryteria, na podstawie których ocenia, w jakiej wysokości limit może zostać przyznany.

Źródła:

  • https://www.totalmoney.pl/artykuly/938,konta-osobiste,limit-kredytowy,1,1
  • https://www.finansowysupermarket.pl/artykul-limit-kredytowy-na-koncie-czym-jest-i-jak-dziala-535